Вибори 2020: сила громад проти сили еліт 2021-01-28 16:32 Людмила Осадчук
  ▪   Чернівці

Рада у скороченому складі. Десятьох депутатів міської ради Чернівців не можуть зареєструвати понад місяць

У місті вже працює міська рада з новообраними депутатами. Але досі немає повного складу – замість 42 депутатів на сесії приходять 32. У цьому є своєрідна іронія

Не реєструвалися, а скликали сесію

Коли 3 листопада міська виборча комісія затвердила остаточні протоколи з результатів виборів міського голови Чернівців та депутатів Чернівецької міської ради, новобрані депутати почали подавати заяви про реєстрацію депутатами. Назбиралося 27 від кандидатів з партій «Європейська солідарність», «Єдина альтернатива», «Пропозиція» та «Слуга народу». Для того, щоб зібрати першу сесію необхідно щонайменше 28 депутатів. Не вистачало лише однієї заяви. І тут питання підвисло на кілька днів.

Не реєструвалися представники партії «Народний контроль», яку у Чернівцях очолив Михайло Яринич, партії «Рідне місто», яку очолив секретар міської ради Василь Продан, та партії «Команда Михайлішина» під керівництвом власне Віталія Михайлішина. Всіх так чи інакше пов’язують з іменем Продана.

На запитання журналістів про причини таких дій Продан зазначив, що  «за законом є 20 днів для того, щоб зареєструватися. 20 днів завершуються 31 грудня. Тому, у нас є ще час».

 

Читайте також: Місце під сонцем. Чому на одеському курорті досі немає місцевої влади

 

Тим часом старий склад міськради під керівництвом Продана працював у «турборежимі»: на сесіях роздавали землі, двічі на тиждень скликали виконкоми, призначали своїх людей на посади. Навіть після визнання Романа Клічука переможцем виборів мера Чернівців, Продан все одно вирішив скликати сесію. 24 грудня «старі» депутати мали затвердити міський бюджет для нових депутатів.

Клічук заявив, що представники старої влади міста затягують із процесом передачі повноважень новообраним депутатам і меру, бо мають намір ухвалити низку, за його словами, «шкурняків» на останній сесії міськради. Проте 16 грудня до територіальної виборчої комісії заяву на депутатство подав Михайло Яринич від «Народного контролю». Пізніше в інтерв’ю виданню «Молодий буковинець» Клічук розповів свою версію про причини зміни думки Яриничем.

«Мене просили підтримати кандидатуру на голову обласної ради Володимира Жаровського. Я відповів, що «Єдина альтернатива» підтримає Жаровського за умови, що хтось із представників сил, які стоять за Жаровським – «Рідне місто», «Команда Михайлішина» і «Народний контроль», – зареєструється».

Вже на 18 грудня скликали першу сесію міської ради і нові депутати ухвалили бюджет. А першим підписаним рішенням Клічука стало скасування сесії, яку призначив Продан.

Фото: molbuk.ua

Старі депутати оскаржують першу сесію у суді

20 грудня «Команда Михайлішина» взязался оскаржувати проведення першої сесії Чернівецької міськради. Судові засідання тривають. А от кандидати партій «Рідне місто» та «Команда Михайлішина» досі не потрапили до сесійної зали. Їхні представники подали заяви до міської ТВК про реєстрацію 25 грудня. Міська виборча комісія не змогла зареєструвати депутатів через те, що на засіданнях ТВК не було кворму.

Це не вдалося зробити навіть з десятої спроби. Остання – десята спроба – сталася 13 січня. Голова Чернівецької міської ТВК Анастасія Сімак повідомила, що комісія нарешті провела засідання, на якому ухвалила рішення про реєстрацію 10 новообраних депутатів міськради від партій «Команда Михайлішина» та «Рідне місто».

Проте за кілька днів голова обласної виборчої комісії Микола Каспрук заявив, що  рішення ТВК про реєстрацію 10 кандидатів від двох партій депутатами міської ради є неправочинним, адже його підтримали лише 8 членів виборчкому при мінімально необхідній кількості голосів – 10. Згодом стало відомо, що Нацполіція відкрила кримінальне провадження щодо Анастасії Сімак за статтями 358 і 364 Кримінального кодексу (підробка документів і зловживання службовим становищем).

 

Читайте також: Країна виборів

 

Директор «Буковинського центру виборчих технологій» Ігор Баб’юк вважає, що представники двох партій стали жертвами власного шантажу. За його словами, ухвалити рішення про реєстрацію можна через суд, який має право винести постанову про негайну реєстрацію обранців. Але після цього все одно доведеться збирати засідання ТВК. Інший спосіб – ЦВК може повністю змінити склад міської виборчої комісії через її бездіяльність.

26 січня ЦВК фактично пішла за другим сценарієм. По-перше, там визнали протиправною та скасували постанову Чернівецької міської ТВК від 13 січня. Ту, за яку проголосували вісім членів виборчкому. Також Центральна виборча комісія достроково припинила повноваження всього складу Чернівецької міської ТВК. Тепер збиратимуть нову комісію.  Того ж дня суд відмовив «Команді Михайлішина» у задоволенні позову щодо противправності першої сесії нової міськради.

Тож наразі встановився дивний статус-кво. Десятеро обраних депутатів не зареєстровані депутатами міської ради й не відвідують сесії.  Міська рада працює у скороченому складі.

схожі публiкацii