Вибори 2020: сила громад проти сили еліт 2021-01-27 20:19 Марія Шевчук
  ▪   Одеса

Місце під сонцем. Чому на одеському курорті досі немає місцевої влади

Новообрані депутати та очільники населених пунктів почали працювати майже по всій країні. Проте не в маленькій Кароліно-Бугазькій територіальній громаді. Станом на січень 2021 року, там досі не обрано ні сільського голову, ні депутатів

Море, бази відпочинку, скандали з незаконними забудовами та розкраданням бюджетних коштів. Саме цим відомі курортні населені пункти Затока та Кароліно-Бугаз. Влітку тут купа туристів з усієї України та не тільки, різноманітні морські розваги, домашнє вино. І, звісно, великі кошти. Ціни на місцевих ринках тут вищі, ніж в Одесі, вартість земельної ділянки на 5 соток в кількох кілометрах від моря стартує від 70 тисяч гривень, однак ділянки вартістю півмільйона гривень та вище тут не рідкість.

 

Фінансовий актив

 

Серед місцевих жителів ходить жарт, що в Туреччині та Єгипті відпочивають ті, кому не вистачило грошей на Затоку. Родина з трьох людей має викласти як мінімум тисячу гривень на добу, за найдешевший номер в готелі, без харчування та додаткових розваг. Найбідніші відпочивальники, якщо добре пошукають, можуть вдовольнитися куренями за 100 гривень на добу, без санітарних умов. Проте коли мова йде про комфортний відпочинок, за співвідношенням ціна/якість то курорти Одещини значно відстають від багатьох закордонних.

 

Існує безліч сайтів, де можна побачити, скільки коштує відпочинок на базах, види розваг та розцінки на них. Проте якщо спробуєш знайти контакт з органами місцевого самоврядування — потрапиш в інформаційний вакуум. У Кароліно-Бугазу є сторінка на Фейсбуці, де час від часу публікуються поздоровлення зі святами. А Затока на офіційних сторінках активно представлена хіба що в каталогах баз відпочинку. У відкритих джерелах немає даних, скільки взагалі складає місцевий бюджет селища. Проте масштаби розкрадання цих коштів, які час від часу виринають у звітах правоохоронців,  потягнуть на цілі бюджети окремих українських сіл.

 

Читайте також: Країна виборів

 

Зокрема, екс-голову Затоки В’ячеслава Бокія звинувачують у привласненні 2,5 мільйонів гривень. Його затримали в листопаді минулого року, звинувачуючи в зловживанні службовим становищем та замаху на вбивство адвоката Олександра Погорілого. Також на старті літнього сезону піймали на гарячому чиновників, що під приводом проведення берегоукріплювальних робіт вкрали понад мільйон гривень. І це тільки ті випадки, які стали відомі в 2020-му році. Саме за таких умов відбувалась передвиборча підготовка.

 

Все пішло шкереберть ще 22 жовтня, за кілька днів до всеукраїнських місцевих виборів. Того четверга  П’ятий апеляційний адміністративний  суд ухвалив рішення про дострокове припинення повноважень усього складу Кароліно-Бугазької ТВК. Причиною стали  численні порушення конституційних вимог та Виборчого кодексу, зокрема, ігнорування судових рішень. 

 

Наприклад, комісія в Кароліно-Бугазі відмовила у реєстрації одному з претендентів на пост сільського голови та  сімом кандидатам у депутати місцевої сільради. І це при тому, що  Одеський окружний адмінсуд  зобов'язав комісію це зробити.

Новий склад виборчої комісії в Кароліно-Бугазі утворили за день до виборів, 24 жовтня. Проте зміна людей ніяк не вплинула на усунення зафіксованих порушень.

 

Це не завадило відбутись процесові голосування в Кароліно-Бугазі. Після нього в судових реєстрах з’явилося тринадцять нових справ. Не чекаючи рішень, кандидати, оголошені ТВК депутатами, вже 27 жовтня поспішили провести першу сесію новоствореної Кароліно-Бугазької сільради. Там же прийняв присягу сільського голови Андрій Апанасенко, який обіймав цю посаду протягом останніх років.

 

Читайте також: Місцеві вибори. Черкащина: мер-бунтар, мер-захисник і проблемне місто

 

Можна було б позаздрити оперативності місцевої ТВК та щиро порадіти за депутатів, які почали працювати ще тоді, коли інші спали в проходах комісій, очікуючи на результати голосування. Однак коли протокол зрештою оприлюднили, то виявилося, що його зареєстрували у той час, коли комісія оголосила технічну перерву. Навіть без цієї деталі вибори б вважались недійсними – через незаконну відмову у реєстрації іншим кандидатам. Їх відсутність у списках, згідно рішення суду, могла серйозно вплинути на результати голосування.

 

Безкінечні вибори

 

Ситуація з утворенням громади та виборами до неї, яка розгорнулась далі, стала логічним продовженням всього того, що відбувалось в минулі роки. Кароліно-Бугазька ОТГ сформувалась тільки в 2020-му році,  коли реформа місцевого самоврядування вже переходила на фінальний етап. Громада об’єднує два населені пункти — власне село Кароліно-Бугаз та курортне селище Затока. Такий формат був прийнятий не одразу. Згідно перспективного плану утворення громад, вони мали відійти до складу інших ОТГ. Планувалося що Затока стане частиною вже існуючої Шабівської територіальної громади, а Кароліно-Бугаз відійти до Дальницької.

 

З таким рішенням не погодились місцеві жителі, які виходили на акції протесту,  відстоюючи варіант громади в складі Затоки та Кароліно-Бугазу. Вони наполягали, що давно вже фактично інтегрувались, їхні діти ходять до спільних шкіл, та й плани на розвиток орієнтовані на розвиток туризму. Хоча поки не виникло перспективи приєднання до інших громад, ні Кароліно-Бугаз, ні Затока не виявляли прагнення до співпраці. Чи то врахувавши думку громадськості, чи може з інших, прозаїчніших причин, територіальна громада була утворена саме в такому форматі. Але демократичний підхід, судячи з усього, на демократичність виборів не вплинув.

 

Читайте також: Василь Чинчик: “Світогляд громадян змінюється, коли ми конкретними діями показуємо: держава докладає зусиль, щоб зробити їхнє життя кращим”

 

Через низку порушень ЦВК зобов'язала тервиборчком визнати жовтневі вибори недійсними. Однак місцеві члени комісії з таким рішенням не погодилися. У відповідь ЦВК достроково припинила роботу всієї ТВК. Зібрали новий склад, вибори повинні були відбутись 7 лютого, але через бюрократичні перепони дату знову відклали на невизначений термін.

 

Вже цьогоріч, 16 січня, Центрвиборчком учергове виніс рішення про дострокове припинення повноваженнь всього складу Кароліно-Бугазької сільської ТВК. Серед іншого, ЦВК зобов’язала визнати заплановане голосування таким, що не відбулось, призначивши нову дату виборів. Тоді й мають обрати депутатів сільради та сільського голову.

 

Причина нового розпуску ТВК та перенесення виборів оригінальна: термін висунення кандидатів завершився, але жодного не зареєстрували. Причина не у відсутності бажаючих. За даними ЦВК, це прямий результатом послідовного невиконання обов'язків місцевою комісією.

 

Читайте також: Ключі від міст. У чому секрет довголіття мерів

 

Раніше від Кароліно-Бугазької ТВК вимагали почати працювати. Необхідно було прийняти документи від кандидатів у депутати та претендентів на пост сільського голови та подбати про відкриття спеціального рахунку, щоб кандидати змогли внести заставну суму. Нічого з цього не зробили. Центрвиборчком звернувся до поліції. Він вимагає провести перевірку порушень, які були зафіксовані під час слідкування за виборами в Кароліно-Бугазі.

 

Поки інші населені пункти Одеської області почали свою роботу, в Кароліно-Бугазькій громаді точиться боротьба за мандати та крісло міського голови. В селищі робота місцевого самоврядування фактично заблокована, поки кандидати в депутати намагаються виграти один в одного. Місцеві жителі у інтернет-спільнотах та соцмережах висловлюють обурення ситуацією, а до «переділу портфелів» ставляться філософськи. В курортних містечках, розташованих на Чорноморському узбережжі, це стало типовим явищем задовго до 2020 року.

схожі публiкацii