Світ 2020-12-04 09:04 Бініон Майкл
  ▪   Лондон

Взаємовигідний прецедент

Яке значення має угода про стратегічне партнерство між Україною та Великою Британією

Візит президента України Володимира Зеленського і його дружини в Лондон у супроводі великої делегації високопоставлених українських чиновників, що відбувся 7–8 жовтня, став одним із найзначніших візитів іноземних лідерів, відколи Боріс Джонсон торік обійняв пост прем’єр-міністра Великої Британії.


Хоча візит і затьмарив останній етап передвиборчої кампанії у США, усе ж вдалося укласти угоди й контракти, що знаменують важливий етап у відносинах Великої Британії з країнами Східної Європи. Домовленості можуть визначити, як Сполучене Королівство сподівається провадити бізнес із новими закордонними партнерами після того, як буде остаточно розірвано всі офіційні зв’язки членства у Європейському Союзі.


Значущими є масштабність і амбітність багатьох підписаних угод. Ішлося не тільки про торгівлю й переговори щодо нової двосторонньої угоди, що не завадить, коли Велика Британія не належатиме до складу торговельної спілки ЄС. Важливу роль також було відведено обороні й питанню британських гарантій щодо постачання боєприпасів і зброї та підтримки України для забезпечення її незалежності й безпеки.

 

Читайте також: Лондонград після Солсбері


Невдовзі після візиту міністр закордонних справ Великої Британії Домінік Рааб заявив, що в майбутньому країна докладатиме більше зусиль, щоб завадити хакерським атакам Кремля на британські мережі та спробам політичного втручання у виборчу систему Об’єднаного Королівства, які, за відстеженням, було здійснено з комп’ютерів у Росії. Рааб висловив припущення, що Лондон самотужки вдасться до «активніших заходів», щоб завдати удару у відповідь проти гаданого російського втручання. Уже запроваджено протидію російській за походженням онлайн-кампанії для дискредитації та спротиву новим вакцинам від коронавірусної хвороби, які невдовзі можуть з’явитись у Великій Британії.
Як наслідок, лунають спекуляції, що Сполучене Королівство вбачає в Україні ланку глобального ланцюга у спробах дати відсіч злісним намаганням Росії дестабілізувати політичне життя сусідів і провідні економіки Західної Європи. Чи означає це, що нові британські угоди з Києвом можуть виявитися схемою, за якою велика країна — член НАТО забезпечує Києву підтримку у сфері безпеки попри брак офіційних переговорів, або підготовки до членства України в Альянсі, або підписання офіційних угод з ним?

Значущими є масштабність і амбітність багатьох підписаних між Лондоном та Києвом угод. Ішлося не тільки про торгівлю. Також важливу роль було відведено обороні й питанню британських гарантій щодо постачання боєприпасів і зброї та підтримки України для забезпечення її незалежності й безпеки


Безсумнівно, Велика Британія в НАТО належить до найзавзятіших прихильників посилення західної готовності до оборони. Сполучене Королівство має непохитну відданість Альянсу, що особливо важливо для власної безпеки країни і зміцнення партнерства з європейськими союзниками з огляду на розірвання офіційних зв’язків у межах ЄС. Лондон також наполегливо наголошує на необхідності протидіяти агресивній, на його думку, позиції Кремля щодо Заходу. Російську анексію Криму та дії росіян на Сході України британці досі вважають головними перешкодами для поліпшення відносин із Москвою.


Угоди, підписані в Лондоні, також важливі з огляду на питання, які вони охоплюють. Торгівля — вочевидь, вагомий елемент, і торговельні зв’язки між Великою Британією й Україною добре працюють. Ці зв’язки стабільно розвивалися впродовж останніх років, товарообіг між країнами у 2019 році сягнув $2,56 млрд. Після Brexit Сполученому Королівству знадобиться надійне джерело продуктів харчування, оскільки країна суттєво залежить від імпорту продовольчих товарів, а товари з ЄС подорожчають, якщо буде запроваджено нові тарифи. Сільське господарство — важливий сектор української економіки, ця продукція становить велику частку загального експорту. Отож збільшення поставок українських продовольчих товарів у Велику Британію має сенс для обох країн. До того ж в Україні активно розвивається IT-сектор. Ані він, ані фермерство не зазнають значного удару від COVID-19, тому будь-яка угода особливо не постраждає від раптового економічного занепаду, спровокованого пандемією.

 

Читайте також: Орися Луцевич: "Наріжний камінь України – показати, що вона надійний партнер, де працюють закони"


Іще одна сфера, у якій наявні спільні інтереси, — зміна клімату. Велика Британія готується до масштабної конференції зі зміни клімату в Глазго наступного року. Також укладено угоди про посилення захисту прав людини. Разом з тим, до цієї сфери слід підходити обережно, інакше Київ побоюватиметься, що британці прагнуть повчати Україну щодо її відповідальності й поводження з правами людини.


Найбільше коментарів спричинили домовленості у сфері безпеки. Велика Британія пропонує $6,4 млн на гуманітарну допомогу мешканцям Східної України, що постраждали від війни із Росією й COVID-19. Ці кошти мають здебільшого символічне значення, адже сума, необхідна для допомоги зруйнованим територіям, значно більша. Проте такий жест солідарності й підтримки України дасть змогу загалом закарбувати теплі політичні відносини.


Відчутнішим свідченням підтримки є угода про продаж Україні військового спорядження й надання кредиту в розмірі $1,1 млрд для розвитку її військово-морських сил. Така велика позика суттєвіша за більшість тих, які британці надали іншим країнам. Україна має в ній нагальну потребу після конфронтацій із Росією в Азовському морі. Ця угода втілює те, що Джонсон і Зеленський назвали новим «стратегічним партнерством» між двома країнами.


Наскільки далеко зайде нове партнерство? Велика Британія вже здійснює навчання українських Збройних Сил, а нещодавно 250 британських десантників із 16-ї десантно-штурмової бригади висадилися на Тернівському полігоні в Миколаївській області неподалік Криму. Там вони приєдналися до тисяч українських військових для участі в навчаннях «Спільні зусилля-2020», до яких було залучено також американських військових. Символічне послання Москві — очевидне. Поки у США триває перехідний період напередодні вступу на посаду нового президента, Велика Британія залишається найактивнішим членом НАТО, що намагається зміцнити Збройні Сили й інші силові відомства України.
Звісно, Москву обурить новий сигнал підтримки незалежності України, який Росія сприйме як безпосередні зазіхання на її інтереси. Та, напевно, саме такий сигнал уряд Джонсона і прагне надіслати в намаганні визначити своє реагування на нещодавні дії росіян, що стривожили Захід: продовження кібервтручань у західну безпеку та отруєння Алєксєя Навального. Можливо, Великій Британії буде легше займати сильну позицію в координації із союзниками, надто тому, що новообраний президент США Джо Байден скептично ставився до намірів Росії, ще відколи був віцепрезидентом Обами.

 

Читайте також: Життя після Brexit


Серія нових угод з Україною особливо важлива з огляду на те, що відбувається в сусідній Білорусі. Європейський Союз висловлював протести, але не зміг нічого вдіяти, крім запровадити санкції, які ні на що особливо не вплинуть, і символічно засудити режим Лукашенки. Велика Британія сприйматиме допомогу Україні як більш значущий вияв несхвалення поведінки Лукашенки та його звернення по допомогу до Росії.


Сполучене Королівство підписувало обмаль угод, у яких ішлося б водночас про торгівлю й безпеку. Очевидно, мета — продемонструвати, що після Brexit Лондон готовий формувати власні нові відносини з іншими країнами та зміцнювати їх незалежно від Брюсселя. Нині Велика Британія провадить переговори з небагатьма іншими країнами для укладення нових угод після Brexit, де теж розглядатимуть такі питання, як розв’язання конфліктів і постачання зброї: безперечно, не з Японією чи якоюсь країною Південно-Східної Азії, окрім хіба що Індії. Отож Україна є важливим прецедентом. І хоча те, що британська преса візит президента Зеленського висвітлювала мало, його важливість відзначили аналітики й політики, що відповідають за прийняття рішень.