Вибори 2020: сила громад проти сили еліт 2020-10-23 17:31 Віра Курико
  ▪   Чернігів

Чернігів. Образ нездоланного мера й неспокійні довибори

У Чернігові, ймовірно, не буде інтриги. Чинний мер, за результатами опитування, далеко попереду

Надпідтримка та шанс на міську «монобільшість»

Друга й остання соціологія щодо чернігівських місцевих виборів з’явилася за кілька днів до голосування. За чинного мера Чернігова Владислава Атрошенка готові проголосувати 84 % містян, які визначалися та планують іти на вибори. Його основні опоненти мають від 2 до 3% підтримки. Про це свідчать дані опитування проведеного соціологічною компанією INFO SAPIENS від імені Міжнародного республіканського інституту у вересні, які опублікувало «Дзеркало тижня». Владислав Атрошенко за три місяці від першого опитування групи «Рейтинг» втратив лише 4%. На минулих виборах мер брався роздавати гроші через благодійний фонд, коли його перемога була неочевидною. Цього разу він тримається надміцно.

Основні опоненти мера — забудовник Юрій Тарасовець із родини власників великого банку, який пішов від «слуг», та Марина Рейко, пов’язана з великим чернігівським гіпермаркетом «Вена», яку висунула «Європейська Солідарність», – далеко позаду. У «власних» соціологіях ні кандидат від «слуг», ні кандидатка від «ЄС» не сперечалися з тим, що Атрошенко має найвищий рейтинг, проте кожен подавав саме себе суперником міського голови в другому турі. Але другого туру, ймовірно, не буде.

Міський голова Чернігова Владислав Атрошенко — великий бізнесмен не лише в Чернігові, але й в області, де має агробізнес із Валерієм Кулічем, який був головою обладміністрації за Порошенка. Атрошенко протягом своєї політичної кар’єри встиг побувати головою обладміністрації, депутатом облради, нардепом, зокрема «регіоналом», який голосував за диктаторські закони, а після переметнувся до Порошенка та БПП, від якої й пішов у крісло мера.

 

Читайте також: Візуальний ряд. Як виглядає передвиборча реклама на прикладі Івано-Франківська

 

Напередодні президентських виборів Атрошенко не надто активно, проте ще «підігравав» президентові Порошенку — у місті розміщували банери з їхніми фото, а депутати міськради від БПП навіть об’єдналися в «команду Порошенка». Нині депутати від БПП перейшли до власної партії Атрошенка. У Чернігові він більше не потребує підтримки інших партій. Команда мера навіть спробувала вдарити по рейтингах місцевої «Європейської солідарності» як правонаступниці БПП завдяки переходу деяких депутатів під час передвиборчої кампанії. Атрошенко взявся й публічно критикувати «слуг» одразу ж після виборів, проте сказати точно, чи він робив спроби якось домовлятися з ними — не можна.

Мер Чернігова останні п’ять років нарощував потенціал у місті й вочевидь схилився до думки, що краще перший у провінції, ніж другий у Римі.

За вересневим опитуванням, до міськради великою командою може увійти партія чинного мера «Рідний дім», яку серед тих, хто визначився і планує голосувати, підтримує 42 % опитаних. Тобто до мерії мають потрапити чинні депутати, начальники міських управлінь та комунальних підприємств, яких веде мер. І вони можуть взяти ледь не половину місць.

За ними йде «Європейська солідарність» — 11 %, «Наш край» — 8 %, ОПЗЖ та «Слуга народу» по 7 %. За ними «Батьківщина» — 5 %. П’ять відсотків, згідно з опитуванням, має й партія проросійського блогера Анатолія Шарія, яка, проте, вирішила не йти на місцеві в Чернігові.

За опитуваннями середини літа, СН та «Рідний дім» із найвищими, майже однаковими відсотками, могли б увійти в облраду — 21 % та 18,7 %. Дещо позаду йде «Батьківщина» — 16,5 %, «Радикальна партія» — майже 13 %. За ними на рівних ЄС та ОПЗЖ — близько 6 %. Протягом трьох місяців відсотки до міськради кардинально змінилися й «слуги» пішли вниз. Тому вигляд облради після підрахунку може виявитися геть інакшим.

Перетасування чинних депутатів

Партія «Наш край» досі мала найбільшу фракцію в міській раді. Цією партією займався загиблий нардеп та впливовий в області агробізнесмен Валерій Давиденко. Окрім усього, партія має свій медійний ресурс — інтернет-видання «Челайн» та однойменну газету, яка роками критикує чинного мера та його команду. Підтримка у 8% свідчить про те, що вони втрачають позиції.

Послаблення «Нашого краю» почалося, ймовірно, з кількох причин: кращі альтернативи (геть нові партії, як «Слуга народу», яка користалася рейтингом президента, та локальна партія «Рідний дім», яку тримає на своїй популярності мер Чернігова) і загибель Давиденка. Нині чотири чинні депутати від «Нашого краю» перейшли до мера. Ще чотири — до «слуг».

 

Читайте також: Харків між Кернесом і Кернесом

 

Як і мер, чернігівські міські депутати не охочі залишати крісла. За підрахунком чернігівської ГО «Агенція міських ініціатив», переобираються 33 із 42 чинних депутатів, здебільшого просто змінивши партії. Стійкими залишилися лише депутати від «Батьківщини» та два депутати від «радикалів».

Лампочки, календарики, повітряні кулі, порізані банери

Визначна риса чернігівської виборчої кампанії — майже всі кандидати в міські голови та партії, від яких вони висуваються, змагаються за виборців не стільки між собою, скільки з чинним мером та його першим публічним рейтингом у 88 %.

Ба більше, інколи змагання перетворювалося в ситуативне об’єднання. Під час дебатів на суспільному мовнику, кандидати в мери ледь не всі відповіді зводили до критики Атрошенка, часто погоджуючись одне з одним. Атрошенко ж до дебатів не приєднався, нібито через коронавірус. Та є більш реалістична причина.

На відміну від багатьох кандидатів, які погоджувалися на інтерв’ю та дебати на чернігівському суспільному, як незалежному майданчику, Атрошенко цією можливістю не користався. Він єдина людина в місті, яка має власний телевізійний ресурс — чернігівський телеканал «Дитинець», який із ним і пов’язують. У локальному вимірі Атрошенка можна було б називати «олігархом».

Дебати на місцевому суспільному мовнику

 

Адже зі свого боку міський голова Чернігова боровся проти всіх. В останніх «спецвипусках» чернігівської газети «Деснянська правда», яку також пов’язують з Атрошенком, вийшли «чорні» публікації ледь не про всіх конкурентів: ОПЗЖ та ЄС — разом, Тарасовець — технічний кандидат Полякова, «За майбутнє» — клон партії регіонів, агітація, яку возять на «лексусах», з натяком на «слуг».

Члени команди не шкодували десь у розмовах знецінити поривання то Рейко, то Тарасовця, виставляючи їх дещо дітьми на тлі Атрошенка. Ймовірно, Рейко їм не подобається найбільше. На неї та на гіпермаркет вказував заступник мера, коли на вибори спробувала зареєструватися партія «Рідне місто» на чолі з деяким Атрошенком, вочевидь, щоби відтягти голоси. Також команда мера активно знецінювала результати децентралізації, подаючи зміни в місті як власний успіх.

Керівництво міського комунального підприємства «Муніципальна варта» приїжджало на місце, де «слуги» та партія мера буквально змагалися за борд під рекламу (дійшло до того, що нардеп від «слуг», який нині активно захищає Тарасовця, штовхав власника борду, який ділили конкуренти). Начальник «варти» — балотується від «Рідного дому» до міськради.

 

Читайте також: Місцеві вибори. Кропивницький: нейтральні кандидати та неактуальність перейменування

 

Це ж комунальне підприємство причетне до зникнення агітаційних конструкцій із банерами «Голосу». Мунварта вже повернула 51 банер та 12 конструкцій, які зняли буцім тому, що місцевий «Голос» про них не попередив. У «Голосі» кажуть, що вони відносили повідомлення до мерії.

Взагалі місцевому «Голосу» наприкінці кампанії довелося не раз викликати поліцію. Їхні конструкції з банерами різали, ламали, а в одну із ночей обмалювали офіс партії. Хоч «Голос» найменш серйозний суперник для всіх партій. За вересневим опитуванням вони мають 2 % підтримки на виборах до міськради.

В іншому чернігівська передвиборча боротьба була досить типовою — є ознаки й підкупу, й адмінресурсу. Нардеп Антон Поляков, кандидат від «За майбутнє», роздавав LED-лампочки в коробках зі своїм фото в обмін на ім’я-прізвище та номер мобільного чернігівців, подаючи це як «програму енергозбереження». ОПОРА також повідомила, що «За майбутнє» роздає брендовані маски і пропонує одягти їх у день виборів на дільниці.

 

Лампочки від нардепа Полякова. Світлина Опори

 

Партія чинного мера катала містян на повітряній кулі за репости в соцмережах, роздавала листівки на заходах, які організовує міськрада, сюжети про партію активно випускав муніципальний канал, який отримує дотації з міського бюджету, залучали до агітації й бюджетників.

 

У центрі Чернігова повітряна куля від партії мера. Світлина Опори

 

Кандидат від «слуг» годував солодощами у своїй приймальні, запустив по Чернігові автобус, де людям міряли тиск, на деяких фото, які публікували виборці, видно календарі з його фото та зображенням городини.

 

Автобус кандидата від «слуг» підприємця Юрія Тарасовця

 

Комунікація через борди була мізерна — фото місцевих політиків і доволі прості короткі абстрактні гасла, зазвичай «загальнопартійні». Партія мера вкрила місто бордами без особливих гасел, зосередившись на «було-стало» і «продовжимо зміни разом», з деякою алюзією на «зробимо їх разом». Лише кандидатка від ЄС Марина Рейко на початку вересня повісила двозначні борди «Падіння царька. Чернігів 2020», які сприйняли як натяк на чинного мера Атрошенка. Пізніше кандидатка сказала, що це були борди на підтримку протестів у Білорусі.

Зміцнення нардепа

У Чернігівській області, ймовірно, починає посилювати вплив нардеп від «слуг» Павло Халімон. Також він є очільником обласного штабу. Він, вочевидь, переміг у протистоянні з головою обладміністрації Андрієм Прокопенком за вплив на місцевих виборах. Це, ймовірно, вплинуло на список до обласної ради, за яким, як припускали до конфлікту й навіть під час нього, мав би йти і Прокопенко.

 

Читайте також: Чекащина. Мер-бунтар і проблемне місто

 

Прокопенко звільнився й не бере участі у виборах. Нині другий номер до облради — дружина Халімона, десятий — дружина помічника нардепа, яка зараз є головою прилуцької райдержадміністрації. Другий номер до міськради — помічниця Халімона. Містечко Прилуки на півдні Чернігівщини, звідки походить Халімон, чи не єдине в області, яке спробувало не впустити до себе чинного мера Атрошенка з його презентацією та концертом під час епідемії.

Також Халімон фігурує в корупційному скандалі пов’язаного з агробізнесом у Прилуцькому районі. Екснардеп Олег Дмитренко заявив: Халімон вимагав у нього 40 мільйонів за «сприяння» в закритті справи проти агропідприємства, яке належить родині Дмитренка, а генпрокурорка не хотіла відкривати справу. Халімон же наступного дня оголосив, що гроші пропонував Дмитренко, а нардеп йому підігрував, щоби викрити його, усю інформацію він передав поліції. Ні Зеленський, ні партія на ситуацію не відреагували. Олег Дмитренко нині приєднався до «За майбутнє».

Проблемне місце — довибори

На початку жовтня поліція заявила, що викрила «сітку» на 208-му окрузі в Чернігівській області. На початку жовтня в Бахмачі, одному з містечок округу, поліція зупинила автомобіль місцевого держслужбовця з райдержадміністрації. В авто правоохоронці знайшли 66 тисяч гривень, списки виборців із переліком «десятників». Ймовірно, до сітки причетна партія «Наш край», яку на Чернігівщині з нуля побудував Давиденко, загиблий нардеп із цього округу. «Наш край» усе заперечує. Ляшко активно користується цим під час телевізійних ефірів.

 

 

Поліція затримує авто місцевого чиновника зі списками виборців. Світлина ГУНП у Чернігівській області

 

На окрузі № 208 у неділю, окрім місцевих, відбудуться довибори до парламенту через загибель нардепа та агробізнесмена Валерія Давиденка. Саме там вибори можуть бути найбільш проблемними.

Основі конкуренти на цьому окрузі — колишній нардеп Олег Ляшко, кандидат від «слуг» Анатолій Гунько та досі непублічна людина — цивільна дружина загиблого нардепа Людмила Нестеренко, яка балотується від «Нашого краю» під прізвищем Давиденко. Недійсний паспорт через зміну прізвища ледь не обернувся відмовою в реєстрації.

 

Людмила Давиденко. Світлина видання Челайн, яке пов’язують із «Нашим краєм»

 

За останнім липневим опитуванням «Рейтингу», найбільшу підтримку серед тих, хто визначився і взяв би участь у голосуванні, мав Ляшко — 65 %. Гунько тоді мав лише 1 %. Про Людмилу Давиденко ще навіть не йшлося. Що нині — невідомо.

Олег Ляшко має високу підтримку на окрузі, як і на Чернігівщині загалом, і на цьому окрузі він уже був нардепом у 2012. У «турне» округом він поїхав майже одразу, прихопивши із собою Юлію Тимошенко, яка публічно підтримала колишнього нарде па.

 

Олег Ляшко танцює з чернігівцями в центрі міста. Скріншот із відео депутата облради Дмитра Блауша

 

Людмила Давиденко всю кампанію апелює до того, що вона продовжить «справи» чоловіка, який перемагав на окрузі двічі, попри корупційні скандали, у яких фігурував. Людмила Давиденко несподіваний, але серйозний конкурент. Гунько може мати переваги як представник президентської партії.

На окрузі вже засипають одне одного звинуваченнями «слуги» та «радикали». «Слуги» заявили, що з десяток представників «Радикальної партії» увірвалися до їхнього місцевого штабу з погрозами, підкинувши газети з «чорнухою» на Ляшка, яку приписали «СН». Радикали, в особі депутата облради Блауша, підтвердили, що приходили, але, мовляв, усе було спокійно й без газет. Блауш пояснив «візит» до опонентів тим, що йому скаржилися на підкупи. І на вікні вони буцім зафіксували документи із «сіткою». Обидві сторони звернулися до поліції.

«Сітки», звинувачення та «візити» до опонентів, ймовірно, лише вершина айсберга того, що відбувається на 208-му окрузі. День виборів, ймовірно, спокійним не буде. Там можуть початися фальсифікації і звинувачення опонентів в усьому, що трапиться під руку.

схожі публiкацii