Вибори 2020: сила громад проти сили еліт 2020-08-31 14:55 Людмила Осадчук
  ▪   Чернівці

Місцеві вибори. Буковина: політична тяганина в судах та місцеві проекти

У Чернівецькій області про те, що наближаються місцеві вибори свідчать лише бігборди на деяких трасах партій «Слуги Народу», «За майбутнє» та «Перемога Пальчевського».

Мер Каспрук і протистояння у міській раді

 

У районах поки що жодних претендентів, скарг чи баталій. І зовсім інша ситуація в обласному центрі. Формально тут теж ніхто офіційно не оголосив про висунення, але конфліктів уже чимало. Найочевидніший приклад – міського голову Олексія Каспрука вже вдруге за рік усунули від обов’язків.

 

Вперше це сталося наприкінці липня 2018 року. Тоді за усунення мера проголосувало 29 депутатів із 42 у міській раді. Майже дев’ять місяців Каспрук не виконував обов’язки мера. Зрештою, суд визнав рішення депутатів неправомірним і Каспрук повернувся у крісло мера. Це тривало недовго. У липні 2020 року Верховний суд скасував рішення про поновлення на посаді мера та відправив справу на повторний розгляд Чернівецького окружного адміністративного суду. Місто знову залишилося без обраного голови.

 

Особливо гостре протистояння мера та фракції «Рідне місто» у місцевій раді. Наразі містом керує секретар ради Василь Продан, який представляє саме «Рідне місто». З подачі цієї ж фракції був усунутий Каспрук. Протистояння мера та секретаря місради на сесіях очевидне. За більшість пропозицій мера у сесійній залі просто не голосували. Сам Каспрук більшості не зібрав.

 

«Рідне місто» дедалі більше розширює свій вплив. У листопаді 2019 року головою Чернівецької ОДА став історик Сергій Осачук. Саме Осачук в офіційних документах є керівником та підписантом міської громадської організації «Рідне місто». Серед засновників також прізвище Оксани Продан – дружини секретаря міськради Василя Продана і колишньої нардепки від «Удару». Тож нинішній голова Чернівецької ОДА дуже близький до фракції «Рідне місто». Не дивно, що до протистояння мера та міськради додалося його ж протистояння з Осачуком.

 

Продана, і Осачука на Буковині часто пов’язують з групою впливу олігарха Дмитра Фірташа, який свою трудову діяльність багато років тому починав саме з Чернівців. На цій темі спекулює і їхній опонент Каспрук.

 

«Сергій Осачук, Василь Продан – все це люди однієї команди, це люди, які безпосередньо пов’язані з Фірташем, і вони всі свої дії погоджують. У мене з ОДА свого часу був конфлікт, бо я не погоджувався із їхніми рішеннями», -  заявив мер у коментарі сайту molbuk.ua.

 

Сам Каспрук на початку літа пристав до так званої партії мерів «Пропозиція» і пропонує чернівчанам підтримати її.

 

Читайте також: Місцеві вибори. Кропивницький: нейтральні кандидати та неактуальність перейменування

 

«Слуга народу»: виберуть бізнесмена чи  очільника ОДА

 

Досі жодних кандидатів не запропонувала «Слуга народу». На позачергових виборах до Верховної Ради у 2014 році у Чернівецькій області переможцями стали саме представники СН. Кандидатів «Слуги народу» підтримали  50,67% виборців. Політсила перемогла у всіх округах області. Менше відсотків, ніж загалом в області, вона набрала лише у Чернівцях - 44,3%.  За її представників на Буковині і досі готові голосувати.

 

Хоч офіційно кандидата у мери міста в партії не назвали, але голова Чернівецької обласної організації Віталій Другановський вже посміхається з бігбордів із заявою «Вірю у Чернівці!». Другановський у 1997-2007 роках працював в управлінні податкової міліції в Чернівецькій області. З 2007 року був директором компанії «Ретро Люкс» та володів рестораном у центрі Чернівців. За інформацією видання LIGA.net, Другановський є кумом чернівецького бізнесмена і давнього знайомого Зеленського Іллі Павлюка, який до того ж є неофіційним спонсором партії «Слуга народу».

 

Сам Другановський в інтерв’ю місцевим ЗМІ розповів, що готовий розглянути висунення у мери, якщо партія запропонує. Втім, за крісло мера Чернівців нібито не проти поборотися і чинний голова місцевої ОДА Сергій Осачук. І теж – від партії «Слуга народу». Свого часу Віталія Другановського називали претендентом на крісло голови ОДА, адже перемога на парламентських виборах «Слуги народу» не викликала сумнівів. Після тих виборів Другановський неодноразово на різних заходах з’являвся у перших рядах серед чиновників обласної ради та обласної адміністрації. Однак на посаду в ОДА так і не потрапив. Чи матиме шанс цього разу, стане відомо вже скоро. Претендентів обіцяють назвати 31 серпня на всеукраїнському з’їзді «Слуги народу».

 

Читайте також: Харків між Кернесом і Кернесом

 

Новий виборчий продукт «по-чернівецьки»

Напередодні місцевих виборів у Чернівцях створили громадську організацію «Єдина Альтернатива». Це суто регіональний продукт під вибори. До складу ГО зібрали найвідоміших бізнесменів Чернівців та активних городян. Розгорнули потужну рекламну кампанію по місту, але жодних претендентів теж не представили ні на мера, ні на депутатів міської ради. Хоч громадський рух «Єдину альтернативу» презентували лише у липні, але шанси на виборах вони мають.

 

Голова обласної «Батьківщини»  у судах

У непростій ситуація на Буковині партія «Батьківщина». Голова обласної організації Іван Мунтян також є головою Чернівецької обласної ради. Торік його звинуватили в отриманні хабаря. За даними слідства, у липні 2019-го Мунтян попросив $400 тис. за передачу місцевому підприємцю оздоровчого комплексу в оренду.  Судова тяганина триває досі. Наразі суд вдруге відсторонив Мунтяна від посади голови Чернівецької облради. Водночас в інтерв’ю місцевим ЗМІ очільник «Батьківщини» запевняє, що це політичний тиск на партію.

 

Читайте також: Миколаїівщина. Сильні жінки і трампівські гасла

 

Соціологи вже провели опитування чернівчан щодо голосування на місцевих виборах. Соціологічна група «Рейтинг» оприлюднила результати опитування жителів Чернівців. У рейтингу політичних сил на виборах до міської ради лідером є партія «Слуга народу», за яку готові віддати голоси 25,7% тих, хто визначився і має намір прийти на вибори.

 

Партію «Єдина альтернатива» підтримують 10,0%, партію «Батьківщина» – 9,9%, партію «Європейська солідарність» – 9,4%, партію «Рідне місто» – 6,6%.

схожі публiкацii