Культура 2020-08-03 14:00 Алла Пушкарчук

Фестиваль "Молодість", творчий вечір Патті Сміт та KISFF. Головні культурні події серпня

Українська культурна індустрія поступово оговтується після суврого карантину, пропонуючи все більше цікавих та важливих подій як в онлайні, так і в офлайні.

Серпень зокрема запам'ятається Київським міжнародним фестивалем короткого метру (KISFF-2020), міжнародним кінофестивалем "Молодість", виставкою Івана Марчука у Рівному, міжнародним книжковим фестивалем "Зелена хвиля" в Одесі, персональною експозицією ілюстрацій Олександра Грехова "Плямки" у Харкові, "Фестивалем Параджанова на Левандівці" у Львові, творчим вечором "хрещеної мами панк-року" Патті Сміт у Києві і не тільки.

 

5 серпня у Києві у  кінотеатрі "Київська Русь" розпочинається Київський міжнародний фестиваль короткого метру (KISFF 2020).

 

 

"Цьогорічний KISFF — це мікс з онлайн та офлайн-подій. Без звичних черг на вході, обіймів та вечірок. Тільки 12 показів у Київській Русі та 4 стрімінгові трансляції на нашому сайті. Усі обговорення відбудуться в онлайн-форматі. Це вимоги сучасного світу, де пріоритетами є безпека й турбота про наше ком'юніті", - йдеться в описі події.

 

Читайте також: "Українська Нова хвиля 2020": урбанізм і межі норми

 

Як зазначається, KISFF 2020 пройде у великій залі кінотеатру "Київська Русь", що буде заповнена на 25%. Доступними будуть лише 300 місць, самих показів буде тільки два на день. Водночас перерви між сеансами будуть довгими, аби не створювати натовп і не ризикувати здоров’ям глядачів. 

 

 

 

У програмі KISFF 2020 знайшлося місце темам екологічних загроз, глобального споживання, джентрифікації та надмірного доступу до інформації,  ізоляції та суму за кінотеатрами. 

 

З повною програмою фестивалю можна ознайомитися тут.

 

Триватиме KISFF до 12 серпня.

 

5 серпня  у Рівному у галереї "Євро-Арт" починає діяти виставка живопису Івана Марчука "Одкровення".

 

 

Експозиція виставки складатиметься з 37 картин різних періодів творчсті художника, які відрізняються за стилем і малярською технікою. Як підкреслють організатори події, замість мазка Марчук винайшов спосіб нанесення найтонших цівок кольору ("пльонтанізм"), які створюють мереживо і завдяки яким досягаються світіння і відтінки кольорів.

 

6 серпня у Києві у ЦСМ "Білий Світ" відкривається виставка живопису та керамічних скульптур "Дотик", яка об’єднала в експозиції двох самобутніх митців – Олексія Малих та Гію Міміношвілі.

 

 

"Цілком можливо, що саме від контакту із землею, поверхнею каменю, дерева, води і народжується образна мова мистецтва. Але абсолютно очевидно, що нею промовляють твори Олексія Малих та Гії Міміношвілі. Ці художники давно вже захоплено заглиблені у творчий світ одне одного. І тому разом створюють мистецтво, до якого і хочеться, і потрібно доторкатися – з радістю і любов’ю", - зазначають організатори події.

 

Експозиція триватиме до 29 серпня.

 

6 серпня в Одесі розпочинається XXIV міжнародний книжковий фестиваль "Зелена хвиля", яикй проходитиме одразу і в онлайні, і в офлайні.

 

 

Напрямки фестивалю "Зелена хвиля": книговидання та книгорозповсюдження, популяризація читання, міжнародні культурні зв’язки, мистецтво ілюстрації, словесність, просвіта.

 

Офлайновий фестиваль

 

У межах фестивалю відбудуться заходи  на "Книжковій сцені", книжковий ярмарок, події для дітей і підлітків Корнійчуковського фестивалю дитячої літератури та форум "Українська книга на Одещині". Зокрема, на "Книжковій сцені" пройдуть презентації нових видавничих проектів, презентації лауреатів конкурсів "Мистецтво книги" і "Одеса на книжкових сторінках", читання, авторські вечори.

 

Читайте також: Німецька книжкова галузь перед викликами пандемії

 

Корнійчуковській фестиваль дитячої літератури — це презентації дитячих книжок, майстер-класи від письменників і художників-ілюстраторів, театральні та музичні програми.

 

Локації: Фестивальний центр у парку ім. Т. Г. Шевченка ("Книжкова алея", "Книжкова сцена", "Територія творчості"); Одеська національна наукова бібліотека.

 

Онлайновий фестиваль

 

В онлайновій програмі "Зеленої хвилі" – 59 подій у 17 спецпроектах. Це серії телемостів і відеопрограм за участю українських та іноземних письменників, видавців, книжкових критиків, художників, музейників, бібліотекарів.

 

Фокус-тема — "Реальність фантазії". Крім того, у програмі – інтерв’ю з представниками Міст літератури ЮНЕСКО, до числа яких віднедавна входить і Одеса; обговорення одеського літературного міфу; бесіди про мистецтво сучасного книжкового дизайну; знайомство з видавничими проектами музеїв України; лекції про авторське право в Україні; книжкові новини; усні рецензії, читання тощо.

 

 Офлайновий фестиваль відбудеться в Одесі із 6 до 9 серпня. Онлайновий – триватиме із 6 серпня до 6 жовтня.

 

8 серпня у Дніпрі у "Першому музеї АТО" відкривається виставка робіт майстра-різьбяра В’ячеслава Козака.

 

 

"Виставка є результатом доволі складних та емоційно важких зустрічей людей, які в силу різних обставин та подій фізично опинились по різні сторони від лінії розмежування на Сході України", - йдеться в анонсі події.

 

Як зазначається, В'ячеслав Козак займається різьбярством вже майже 40 років. Він навчався у французьких майстрів, проходив стажування в Парижі. У своїх роботах майстер апелює до слов’янської, чи, як він сам каже, праукраїнської міфології, легенд та традицій, а ще – інтерпретує артефакти XVII століття. Найбільш яскраві роботи — це інтер’єрі панно, які знаходяться у Національному морському музеї у Парижі, і 17 дерев’яних ікон для іконостаса.

 

Читайте також: Євген Карась: "Культура є одним із маркерів розвитку, цивілізованості й суб’єктності"

 

Експозиція діятиме до 23 серпня.

 

13 серпня у Запоріжжі розпочинається Літературно-мистецький фестиваль TOLOKA.

 

 

На різних локаціях міста і майданчиках проведуть цілу низку заходів: лекцій, майстер-класів та читання, презентацій, поетичних батлів, концертів та вистав і навіть вечірок. Деталі фестивалю, як місця проведення конкретних заходів та запрошених зіркових учасників дійства, ще не розголошують. Слідкувати за анонсами можна тут.

 

Триватиме фестиваль до 23 серпня.

 

14 серпня у Львові  у Палаці Гната Хоткевича розпочинається Фестиваль миттєвого мистецтва.

 

 

Організатори пропонують долучитися до створення унікальних миттєвостей під час фестивалю, який поєднує театр, танець, музику, літературу та візуальне мистецтво в єдиній формі вираження - імпровізації. Як зазначається, кількість місць скорочена у зв`язку з карантинними обмеженнями. Детальна програма фестивалю з'явиться згодом.

 

17 серпня у Харкові у просторі "Лятюшо" відкривається персональна експозиція ілюстрацій Олександра Грехова "Плямки" (2018-2020 рр.)

 

 

Як зазначається, ілюстрації створювалися впродовж трьох років, а в якості референсів була кішка Чарлі, яка живе в Австралії, і гадки не має, що стала музою проекту.

 

Олександр Грехов – ілюстратор, автор проекту "Квантовий стрибок Шевченка". Співпрацював з Національним музеєм Тараса Шевченка, Національним музеєм мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків, благодійним фондом "Таблеточки", Coca-Cola, Сільпо, OLX, гуманістичним рухом UAnimals, Форумом Видавців, Open Opera Ukraine, Sammy Icon і так далі.

 

Читайте також: Питання пріоритетів

 

Експозиція діятиме до 31 серпня.

 

19 серпня у Львові розпочинається V щорічний міжнародний "Фестиваль Параджанова на Левандівці", присвячений постаті культового режисера, який за допомогою різних жанрів переосмислює творчість Сергія Параджанова.

 

 

Так, упродовж 19-28 серпня відбудуться кінопокази, театральні вистави, візуальні проекти, музичні виступи, літературні зустрічі, дискусії, лекції та майстер-класи для дорослих і дітей. Організатори підкреслюють, що зовсім невипадково місцем проведення фестивалю обрали відокремлений індустріальний і водночас історичний район Львова – Левандівку, адже саме на Левандівці вперше в Україні з’явилась вулиця С. Параджанова.

 

 

22 серпня у Луцьку у Галереї Мистецтв розпочинається виставка естампу "Графіка в межах міста".

 

 

"Виставка Естампу. Графіка про місто Луцьк, для міста Луцьк, в межах міста Луцьк... Почуття до свого першого міста покажуть волинські митці через папір, фарбу, відбиток. Це своєрідний слід у кожному з нас і кожного з нас", - підкреслюють організатори заходу.

 

22 серпня у Києві розпочинається 49-й Міжнародний кінофестиваль "Молодість" .

 

 

Як зазначається, подія проходитиме у реальному форматі з додатковим залученням власної онлайн-платформи.

 

Основними локаціями кінофестивалю стануть кінотеатр "Жовтень", де буде розташований фестивальний центр з показами конкурсної та позаконкурсної програм, зокрема українських прем'єр. "Будинок кіно" – майданчик для фестивальних показів та серії мастер-класів у рамках "Майстерні талантів", а також спеціально сконструйований для події кінотеатр просто неба під Аркою Дружби народів, де також пройдуть фестивальні Церемонії відкриття та нагородження, покази фільмів дитячої програми "Molodist Teen Sсreen", українські прем'єри та спеціальні події.

 

Читайте також: 48-ма "Молодість": олень-ведучий та 200 стрічок за 9 днів

 

Відкриє фестиваль фільм "Забуті" режисерки Дарії Онищенко, стрічка спільного виробництва України та Швейцарії.

 

Триватиме "Молодість" до 30 серпня.

 

23 серпня у Харкові у "Схіd OPERA Просто неба stage" відбудеться презентація нових книг - збірки віршів "Список кораблів" та п’єси "Хлібне перемир’я" - Сергія Жадана.

 

 

У програмі виступів – монологи, поетичні читання, питання-відповіді, автограф- та фотосесії. Супроводжуватиме Жадана видавець та президент Міжнародної літературної корпорації MERIDIAN CZERNOWITZ Святослав Померанцев. Як зазначається, на презентації також буде представлена книжка харківського футуриста Володимира Гаряїва "Метафізичний реквієм", упорядником якої є Сергій Жадан.

 

Читайте також: Май Дзя: "Кожен письменник має міцно тиснути руку своїй мові"

 

29 серпня у Києві у Театрі імені Івана Франка відбудеться вечір розмов та музики "хрещеної мами панк-року" Патті Сміт.

 

 

Під час ексклюзивного заходуПатті Сміт не тільки поверне глядачів в часи нью-йоркської богеми 70-х років, виступивши разом із своїм незмінним музичним партнером з часів повернення на сцену Тоні Шанаханом, а й розкаже, яким вона бачить сучасне життя і що нам з цим усім робити. 

 

"Змінювати світ – не справа митців. Це справа людей. Влада - не у музиканта, а у народу врешті-решт" - стверджує мисткиня.

 

Крім того:

 

до 16 серпня у Києві у Мистецькому Асреналі діятиме виставка української друкваної графіки XX - XXI ст. "Відбиток".

 

 

Проект пропонує подивитися, як у вузлових точках українського мистецтва відбувалася трансформація естампу та якими були взаємозв’язки різних поколінь художників, явищ і тенденцій — від початку ХХ століття і до сьогодення. Експозиція, утім, побудована не лінійно. Роботи визнаних метрів української графіки з музейного фонду показані разом із творами відомих сучасних художників. Проекти молодих митців  інтегруються в кожний з трьох тематичних блоків експозиції, демонструючи єдине змістовне поле. 

 

Як зазначається, перший блок присвячений графіці часів незалежної України та початку ХХ століття. Тут можна простежити, як мистецтво графіки реагувало на часи суспільних тектонічних змін та завдяки «сусідству» творів двох періодів поглянути на історію естампу. Другий блок демонструє, як і чому друкованій графіці вдалося не лише вижити в умовах ізольованості й цензури радянського періоду, а й розвиватися. У третьому блоці порушуються питання людської екзистенції та позачасовості.

 

Читайте також: Марюс Івашкявічюс: "Культура формує, творить та осмислює історію"

 

Хоч експозиція не акцентує на "школах", або конкретних стилях та напрямах, вона представляє всі головні осередки друкованої графіки в Україні — Київ, Харків, Львів, Одесу, а також феномени українського естампу останніх ста років. 

 

до 27 вересня у Києві у Довженко-Центрі триватиме експозиція українського кіноплакату 1920-30-х років "Кричати! Кликати! Горіти!" - спільного проекту Довженко-Центру та Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.

 

 

Глядачі вперше побачать близько 100 рідкісних кіноплакатів з фондів Відділу образотворчих мистецтв Інституту книгознавства НБУВ, створених українськими художниками до вітчизняних та зарубіжних кінокартин, що виходили у тогочасний прокат. Цілісне уявлення про кінорекламу як індустрію дадуть документи з Кіноархіву Довженко-Центру: буклети, лібрето, листівки, рекламні аркуші в газетах та журналах 1920-30-х років, а також оригінальні фрагменти художніх фільмів.

 

Назва виставки виникла зі статті "Наші кіно-плакати" Ю. Миславського, опублікованої у журналі "Кіно" (1927): "Плакат мусить кричати, кликати вогнем своїх фарб, горіти яскравими плямами фарб, притягати різкими контрастами кольорів". Саме у цій цитаті якнайкраще розкривається концентрат сміливості кольорів, художніх рішень, експериментів, притаманний українським двадцятим і представлений в експозиції.