Пандемія. Герої та антигерої 2020-05-22 18:51 Роман Бурко
  ▪   засновник міжнародної волонтерської спільноти InformNapalm

Масштаби епідемії COVID-19 у РФ та ескалація агресії на Донбасі

Які наслідки може мати поширення коронавірусної хвороби в Росії для безпеки України

Епідемічна катастрофа у Росії може викликати ланцюгову реакцію і спалах масштабної військової агресії на Донбасі. Як показує історична практика, коли рейтинг Владіміра Путіна падає до мінімальної позначки, російський диктатор вдається до відволікання уваги свого народу на чергову війну проти сусідів. І тут незакінчена неоголошена війна проти України та остаточно невирішене питання Донбасу є першим у списку можливих військових авантюр Кремля. Тим більш саме біля південних та східних кордонів України зосереджені найбільш боєздатні угрупування російської армії, військовослужбовці яких періодично на ротаційній основі отримують бойовий досвід на Донбасі у лавах окупаційних сил - 1 та 2 армійського корпусів «ДНР/ЛНР».

COVID-19 став потрясінням та справжнім випробуванням для багатьох країн світу. Але Російська Федерація з самого початку поширення цієї хвороби намагалась отримати від надзвичайної ситуації гібридний військово-політичний та інформаційно-психологічний зиск. Спочатку Росія намацувала ґрунт, щоб домовитись із ЄС та США про послаблення або зняття економічних санкцій через складну ситуацію, викликану пандемією. Але коли спроба Кремля вдягнути овечу шкіру і заспівати жалібну пісну про «всепрощення» провалилася, то Москва продовжила продукувати фейки для розхитування ситуації в Україні та країнах ЄС. Паралельно з цим РФ вирішила пограти у «наддержаву», яка сама здатна відправляти гуманітарні конвої та військових за кордон нібито для боротьби з COVID-19. Тільки через деякий час і цей фарс почав викриватися. І вже італійська преса стала відверто писати, що 80% російської допомоги для боротьби з COVID-19 – непридатні, а дії МО РФ більше схожі на інформаційно-психологічну операцію із масштабних перекиданням російської спецтехніки та військових на аеродром однієї з країн НАТО. Тим часом США повернули Росії 45 апаратів штучної вентиляції легень «Авента-М», які Москва з пропагандистською помпою представляла як «гуманітарну допомогу». Виявилось, що ці апарати один за одним спричиняють пожежі та смерті людей у лікарнях самої Росії.

 

Читайте також: Локальний фронт

 

Тим часом у травні Росія вийшла на 2 місце у світі за кількістю захворювань COVID-19 та продовжує набирати оберти. За даними статистики порталу  worldometers станом на 21 травня 2020 у РФ за офіційними даними зареєстровано більше 3 тис. смертей, які спричинила коронавірусна інфекція.

Якщо покладатись на офіційну статистику може скластися думка, нібито у РФ найкраща у світі медицина, або росіяни мають просто надлюдський імунітет та стійкість до хвороб. Але і цей міф, який старанно намагалися створити останні місяці у РФ почав давати тріщину. У попередньому огляді «COVID-19 в РФ та ОРДЛО: фальсифікації, старі фейкі та приховування», Тиждень вже згадував про факти, що вказували на значні розходження статистики смертності росіян. Тоді своїми спостереженнями поділилися журналісти західних видань Financial Times та New York Times. На цьому тижні парад викриттів продовжився. Все гучніше про викривлення статистики стали говорити у республіці Дагестан, яка є суб’єктом Російської Федерації.

Так, 17 травня голова регіонального МОЗ Джамалудін Гаджіібрагімов в прямому ефірі в Instagram заявив про смерть більше 40 лікарів в республіці та розповів про тисячі випадків пневмонії. На наступний день Володимир Путін був змушений гасити інформаційне полум’я і провів з керівництвом республіки нараду, в ході якої муфтій Дагестану Ахмад Абдулаєв уточнив, що в регіоні померли вже близько 50 лікарів. Інформаційний простір також сколихнула відеозаява відомого російського бійця змішаних бойових мистецтв UFC Хабіба Нурмагомедова. На своїй офіційній сторінці Instagram, яка має більше 20 млн. читачів, він розповів, що ситуація із смертністю від коронавірусу у Дагестані критична, лише у його рідному селищі від COVID-19 померли вже 11 осіб, а в сусідньому селищі за один день померли ще 14. Також відомо, що і батько Хабіба Нурмагомедова Абдулманап Нурмагомедов теж захворів на COVID-19 та знаходиться у важкому стані в одній з лікарень Москви, де його підключили до апарату ШВЛ.

 

Читайте також: БЦЖ, арбідол та амізон – огляд наукових статей про коронавірус

 

Російські ЗМІ один за одним стали випускати статті, нібито ситуація, що склалася у Дагестані унікальна та нехарактерна для всієї території РФ. Підкреслювали, що підвищена масовість та смертність від захворювання спричинена «високою мобільністю населення» та «особливостями менталітету», тобто люди на Північному Кавказі частіше ходять один до одного в гості та не дотримуються соціальної дистанції.

Тим часом МО РФ повідомили, що перекидають у Дагестан для боротьби із хворобою 2 мобільні шпиталі, 235 військовослужбовців та 60 одиниць техніки.
При цьому за офіційною статистикою по регіонам РФ Дагестан займає лише п’яту сходинку за кількістю хворих.

У квітні 2020 аналітики Центру дослідження безпекового середовища «Прометей» вже прогнозували, що COVID-19 може вплинути на переформатування політичної карти світу, а через загострення ситуації в регіонах Кремль може вдатися до більш агресивної зовнішньої політики. Крім того, спостерігається значне зниження рейтингу довіри до президента РФ серед росіян. Його позначка спустилася до історичного мінімуму у 30%, а це навіть нижче ніж у 2014 році напередодні авантюрного рішення про захоплення Криму, після якого загальна ейфорія росіян підняла рейтинг довіри до Путіна аж до 86%. Тож не виключено, що на фоні світової кризи та зосередження Заходу на своїх внутрішніх проблемах старий кремлівський диктатор може вдатися до вже відпрацьованого шляху переорієнтування уваги росіян на боротьбу з сусідами.

 

Читайте також: «Чорний список» Путіна

 

І перші ознаки цього вже відбиваються у гучних заявах підконтрольних Москві ватажків у ОРДіЛО, які 20 травня заявили про приведення військ у повну бойову готовність і наміри помститися Україні нібито за посилення обстрілів.
Паралельно з цим російські військові Південного ВО відзвітували про відпрацювання екіпажами новітніх штурмовиків Су-25СМ3 у Краснодарському краї знищення заглибленого командного пункту умовного супротивника, який захищений ППО.

Звісно, за шість років бойових дій на Донбасі Російська Федерація неодноразово «грала м’язами» та намагалась психологічно тиснути на населення та керівництво України. Але зараз склалася критична ситуація для самої Росії, яка роками тримає біля українських кордонів майже 90-тисячне угрупування військ, з яких 35 тис. – це гібридні окупаційні війська 1 та 2 армійських корпусів на захопленому плацдармі у ОРДіЛО. Падіння цін на нафту, багаторічні санкції та ще й епідемія COVID-19 на додачу значно підкосили економіку РФ.

Тож не виключено, що Путін (про якого на тлі пандемії все частіше з’являються чутки нібито він перебрався у свій надсекретний бункер Ямантау в районі Бєлорєцька, що на Уралі, так званий об'єкт «Бєлорєцьк-16») обирає слушний момент для нового удару, тримаючи цей варіант як ultima ratio у прагненні вирішити українське питання. Втім історія вчить, що ніякі бункери не рятують диктаторів та окупантів від кулі, отруєння або ножа в спину від найближчих соратників.