Світ 2020-03-26 14:49 Лазарева Алла
  ▪   Париж

Геополітика в умовах пандемії

Як авторитарні режими використовують коронавірус за інформаційну зброю в гібридній війні

«Кампанія з дезінформації стосовно COVID-19 посилюється, її джерело — або Росія, або структури, афілійовані з Кремлем», — заявив, не вдаючись до дипломатичних реверансів, Верховний представник ЄС з міжнародної політики Жозеп Боррель. Його заява коментує звіт від Служби боротьби з дезінформацією при Департаменті зовнішньої дії ЄС, оприлюднений 18 березня. За цим документом, іспанськомовна версія кремлівського каналу RT посідає 12-ту позицію в переліку поширювачів фейків про коронавірус. Це 7% загальної кількості неправдивих повідомлень, що гуляють в іспаномовному просторі та були перепощені, згідно з висновками звіту, не менше як 7 млн разів лише в період між 1 та 12 березня. «Прокремлівські медіа самі не є джерелами дезінформації, вони лиш розганяють теорії, що з’явилися деінде, часом у Китаї, Ірані, у колах крайніх правих американців. Ця тактика дає їм змогу уникнути звинувачень у тому, що вони самі є першоджерелами фейків, бо йдеться лише про передрук», — робить висновки робоча група ЄС з виявлення дезінформації.

 

Спалах епідемії коронавірусу, що відбувається нині в багатьох країнах Західної Європи, активно використовують фейкмейкери, щоб заохотити паніку, підсилити хаос, а отже, поглибити санітарну кризу та підривати довіру до державних систем охорони здоров’я західних країн. У Сполучених Штатах виявлено тисячі акаунтів у соціальних мережах Facebook, Twitter, Instagram, що напряму або опосередковано пов’язані з Росією. Від середини січня вірусні кампанії з поширення фейків зафіксовані в Латвії та Вірменії, Франції та Бельгії. Їхніми першоджерелами часто є або маловідомі сайти-одноденки із сумнівним контентом, або Sputnik та RT.

 

Читайте також: "Вперше з часів Другої світової" Як лідери держав говорять про коронавірус COVID-19

 

Франкомовний простір також зазнає активної вірусної інформаційної атаки. Цими днями приватна соціологічна структура Netino оприлюднила дослідження про те, як користувачі інтернету та соціальних мереж сприймають і поширюють інформацію про COVID-19. Виявилося, зокрема, що в період 13–19 березня три чверті всіх коментарів про коронавірус намагалися мінімізувати небезпеку й закликали не дотримуватися карантину. Відверта конспірологія та фейки становлять, згідно з цим дослідженням, 4% публікацій соцмереж французькою мовою.

 

Чим саме залякують французів конспірологи? Кілька днів тому, наприклад, соцмережі вірусно поширювали відео від чоловіка, який назвався Антуаном. Він переконував аудиторію, нібито COVID-19 «винайшов і запустив» французький Інститут Пастера — відома медична установа з бездоганною репутацією. Інститут позвався до суду, а YouTube-канал зі спростування фейків #InstantDétox дохідливо пояснив, що «патент про винахід», яким «Антуан» розмахував у відеозверненні, справді існує, але стосується він не вірусу, а вакцини, і не проти COVID-19, а значно молодшої мутації вірусу. Жюльєн Пен, головний редактор каналу #InstantDétox, активно залучає до співпраці професійних журналістів, які через карантин не можуть виконувати свої професійні обов’язки у власних редакціях, проте здатні відловлювати й спростовувати фейки. Його ініціатива здобуває підтримку. Французькі колеги виявляють анонімних псевдомедсестер, які лякають людей повідомленнями про Армагеддон у лікарнях та про те, як їх нібито «не відпускають додому, навіть перевдягатися та прийняти душ». Ситуація в лікарнях Франції справді непроста, кілька важких хворих переправлено на лікування до Німеччини та Швейцарії, поки що бракує тестів та масок. А втім, Франція вживає оперативних заходів, докуповує медичне обладнання, збільшує можливості реанімаційних відділень. Є безліч підстав до обережності, але немає — до паніки, яку активно намагаються здійняти, зокрема такі пропагандистські ресурси, як RT та Sputnik. Обидва канали кремлівської пропаганди у своїх франкомовних версіях розповідають якщо не про «змову фармацевтів», то про «перебільшену шкідливість вірусу», у такий спосіб підштовхуючи французів до непокори й недовіри урядові.

Гібридна війна, що не спинилася під час епідемії коронавірусу, зобов’язує кожного дотримувати правил інформаційної гігієни. Варто перевіряти інформацію на кількох надійних, професійних джерелах. Якщо повідомлення різко впливає на емоційний стан, це також привід його перевірити, перед тим як поширювати

 

За даними лабораторії Conspiracy Watch, що спеціалізується на протидії конспірології та політичній дезінформації, нову мережу російських тролів нещодавно ідентифіковано в Гані й Нігерії. Дослідження, оприлюднене 20 березня, розповідає, що фальшиві сторінки, які є частиною цієї мережі, використовуються насамперед на розпалення внутрішнього конфлікту між американцями в перспективі близьких президентських виборів. «Це перша російська операція, що здійснюється з Африки», — повідомляє Conspiracy Watch. Починаючи з останніх днів січня фейкові акаунти в соцмережах використовують тему вірусу, щоб збільшити свою аудиторію та залучити симпатиків.

 

Американська CNN у співпраці з Facebook, Twitter та Instagram посприяли знешкодженню цієї «африканської» ланки дезінформації. Зокрема, Twitter знищив у процесі тільки однієї цієї операції понад 68 000 підробних акаунтів. Частина з них з’явилася ще 2016 року. Сторінки поширювали публікації на теми прав ЛГБТ, афро-американських відносин, поширювали чутки про відомих людей. CNN відстежила зв’язок між зазначеними сторінками та організаціями або фондами, що їх опосередковано фінансує Москва.

 

Пропагандисти використовують коронавірус, яким сьогодні на всій планеті цікавляться мільйони людей, як гачок, на який ловляться довірливі та недосвідчені споживачі інформації. «Не погоджуйтеся, щоб вам кололи вакцини від коронавірусу! — завбачливо попереджають вони, попри те що за найоптимістичнішими прогнозами вакцину раніше ніж улітку не винайдуть. — Разом з вакциною вам вживлять чіпи, що дозволять керувати вашою поведінкою на відстані!» Такі фейки поширюють РФ та КНР, а також Іран та інші авторитарні режими. Технологія застрашування в цьому разі мало відрізняється від тих, що КГБ СРСР застосовував у 1980-х роках, коли сприяв поширенню чуток, буцімто СНІД «вигадали американці».

 

Читайте також: Пожежа в сусідів. COVID-19 у Польщі

 

Сьогодні складна санітарна ситуація з вірусом стала для Китаю та Росії нагодою спробувати поширити свій геополітичний вплив на Заході. Французький часопис Le Monde у статті «Коронавірус: виграти також геополітичну битву» досліджує, як саме ці дві держави, допомагаючи Італії, «прагнуть перемалювати свій герб за допомогою гуманітарної допомоги». Зокрема, репортажі про місію китайського «Червоного Хреста» в Мілані та Римі наполегливо супроводжуються нагадуванням, що Італія була першою країною G7 2019 року, яка підписала меморандум про взаєморозуміння з Пекіном щодо «нового Шовкового шляху». Дев’ять російських літаків з лікарями, масками, респіраторами та перчатками, що приземлилися в Римі, також працюють на позитивний образ «особисто президента Путіна», який розпорядився допомогти італійцям. Італійський міністр закордонних справ Ді Майо не втомлюється дякувати своїм зарубіжним «друзям», якими виявилися не партнери по Євросоюзу, а Москва з Пекіном. «Ми вважаємо за краще бачити, як російські літаки транспортують медичне обладнання, а не бомбардують лікарні в Сирії. Але їх використання в пропагандистських цілях нагадує нам, що в умовах пандемії геополітика не припиняє своєї діяльності», — робить висновок Le Monde.

 

Інший французький часопис, Le Figaro, детально аналізує комунікаційні стратегії китайської Компартії в контексті пандемії. «Керівництво КНР зациклене на забезпеченні життєздатності режиму та прагне зупинити будь-яку критику тих методів, якими долалася криза», — ідеться в статті під назвою «Китай веде інформаційну війну». Її автор — фахівець з питань Азії у Фундації стратегічних досліджень Валері Ніке — наголошує: користуючись тим, що від вірусу в КНР практично більше не вмирають, Китай намагається на світовому рівні переписати історію розвитку подій. Зокрема, комуністичний режим у Пекіні всіляко прагне посіяти сумніви щодо природи вірусу, який нібито могли завезти американці. Той факт, що перший випадок хвороби був зафіксований 16 листопада, але влада вирішила за краще його замовчувати, на всі способи вилучається з інформаційного обігу. Натомість поширюються й заохочуються чутки про «американські інтереси в торговельній війні», про «випробування біологічної зброї», що їх також, за версією китайського керівництва, могли здійснювати США.

 

Читайте також: Іспанія проти COVID-19: Тиждень на карантині

 

«Ця кампанія відбувається на інформаційному фронті, де за вплив на суспільну думку розгорнулася справжня війна», — пише Валері Ніке. Мета Пекіна, як і Москви, — довести світові на прикладі боротьби з коронавірусом, нібито авторитарна система показала себе ефективнішою за демократичну. У купі із суто санітарними заходами КНР посилює контроль над своїми громадянами, що не припиняє зміцнюватися з 2012 року, відтоді, як Сі Цзіньпін прийшов до влади.

 

Гібридна війна, що не спинилася під час епідемії коронавірусу, зобов’язує кожного дотримувати правил інформаційної гігієни. Пам’ятаймо насамперед, що фейкмейкери завжди змішують правду з вигадкою, сподіваючись, що люди довіряють не так правдивій, як знайомій інформації. Варто перевіряти інформацію на кількох надійних, професійних джерелах. Другий момент: інформаційні атаки завжди б’ють по емоціях, намагаються настрашити, розлютити, підштовхнути до дій. Якщо повідомлення різко впливає на емоційний стан, це також привід його перевірити, перед тим як поширювати. Не забуваймо, що один з важливих викликів пандемії коронавірусу — не стати корисним ідіотом Кремля, а також — китайської Комуністичної партії та інших авторитарних режимів.

схожі публiкацii