Культура 2020-03-02 13:03 Алла Пушкарчук

Ретроспектива Ерделі та 90-річчя УФОТО. Головні культурні події тижня

Перший тиждень весни запам'ятається насамперед ретроспективною виставкою Адальберта Ерделі, виставковим проектом "(Ре)контексти. Фрагменти", низкою культурних заходів до 90-річчя УФОТО та міні-виставкою “Іван Дніпровський. Листи з валізи”.
3 березня у Львові у Національному центрі імені Андрея Шептицького відкривається ретроспективна виставка творів Адальберта Ерделі - одного з основоположників закарпатської школи живопису, художника високої професійної культури, майстра пейзажного та портретного живопису, натюрмортів, сюжетних композицій та сатиричної графіки.
 
 
 
Проект покликаний уперше в такому широкому обсязі ознайомити мистецьке середовище Львова з жанрово-тематичною палітрою Ерделі (1891–1955), яку представляють роботи 1912 – 1954 років, а також розкрити еволюцію образно-пластичної мови митця та його пошуків художнього формовислову.
 
Водночас виставка, як зазначають організатори, продемонструє ті риси закарпатської мистецької школи, які увібрали кращі здобутки європейської та місцевої народної культури.
 
"Ерделі своєю багатогранною діяльністю, як митець, філософ, педагог, поет і письменник, культурно-громадський діяч сприяв розвитку національного мистецтва європейського рівня, творив мистецтво, яке могло уповні виразити багатюще життя мешканців Карпат, незрівнянний ландшафт та його барви, і будував систему художньої освіти для місцевої обдарованої молоді", - йдеться в анонсі події.
 
Читайте також: Вихід з тіні
 
Виставка організована  галереєю НЮ АРТ (м. Київ),  об’єднує понад 80 творів художника у жанрах портрета, пейзажу і  натюрморту.
 
Експозиція діятиме до 3 квітня.
 

4  березня у Києві в Лабораторії сучасного мистецтва "Мала Галерея" відкривається виставка "(Ре)контексти. Фрагменти".

 

 

Учасники та учасниці виставки: Ксенія Білик, Юлія Еляс, Олена Загребіна, Алла Сорочан, Даниїл Шуміхін, група Старко\Мартинчук, мистецько-кураторська колаборація Богдан Мороз \ Юрій Поліщук, Тереза Яковина / Павло Суслаков.

 

У межах виставки "(Ре)контексти. Фрагменти" молоді художники та художниці осмислюють  плинність часу через особистий досвід, географію місця, виявляють його видозміни та крихкість. Представлені роботи звертаються до фіксування "білих плям" у міському просторі,  постправди та локальних історій, що репрезентують різні стратегії проявлення та осмислення минулого. 

 

Читайте також: Прихований ресурс

 

Виставка є результатом другої частини програми "(Ре)контексти. Історії", що присвячена дослідженням колективної та особистої історії. В межах програми завдяки консультаціям експертів та спільних обговорень у групі учасники та учасниці мали можливість допрацювати та реалізувати свої проєкти.

 

Консультанти: Олександр Ляпін, Ксенія Малих, Олександр Соловйов, Соломія Савчук

 

Виставка триватиме до 12 квітня.

 

6 березня у Львові  пройде низка культурних заходів у рамках  відзначення 90-річного ювілею Українського фотографічного товариства (УФОТО).

 

 

Як зазначається, 90 років тому український тижневик "Неділя" (від 16 березня 1930 року) розмістив на своїх сторінках невеличке повідомлення під заголовком "Фотоґрафічний рух у нас.". Повний його текст:

 

"6 березня  цього року покликано до життя наше перше "Українське Фотоґрафічне Товариство" зі сталим осідком у Львові. Гурток молодих, енергічних людей (переважно студентів) з нашим гарячим приклонником української фотографії п. Др. Ст. Дмоховським на чолі уконстатувався у виділ вищезгаданого Товариства та каже сподіватись прегарних успіхів у ділянці української фотографії. Знаючи статут та членів-основників цього Товариства, поручаємо усім нашим аматорам — світливцям вступати в члени матірнього Товариства, яке по відповідньому зрості і скріпленню засновуватиме філії по цілому краю. Вписове 1 зол. місячна вкладка 1 зол. (для середношкільників 0,50.) У всіх справах треба відноситись покищо до Голови Товариства по адресі: Др.Ст. Дмоховський, Львів, Сикстуська 35."

 

І з цього дня почалася тривала праця над створенням УФОТО, яка вилилася у офіційно затверджений Статут 9 листопада 1930 року.

 

Читайте також: Від закладу культури до культурного бренда

 

Львівський Фотомузей у спілці з Науково-технічною бібліотекою НУ "Львівська політехніка" до ювілею УФОТО підготував таку програму:

 

  • Оксана Середа презентує розповідь під назвою "Світло й Тінь" галицької фотографії"
  • Іра Патрон поділиться дослідженнями на тему "Юліан Дорош - активний член УФОТО та популяризатор фотомистецтва"
  • Aндрій Сова презентує історичну розвідку "Степан Гайдучок – дописувач журналу "Світло й тінь"
  • Роман Метельський презентує виставку оригінальних артефактів "УФОТО" з фондової колекції Львівського Фотомузею,  які раніше ніде не виставлялися
  • Тетяна Крушельницька презентує фотографічну виставку віднайдених світлин Юліана Дороша.
  • Науково-технічна бібліотека НУ "Львівська політехніка" готує виставку видань, присвячених розвитку професійної фотографії;
  • Ігор Сальніков (Igor Salnikov) готує розповідь "Коротка історія розвитку фототехніки з демонстрацією деяких оптичних явищ, що лежать в основі фотографії"

Остаточна програма буде відома згодом, підкреслюють організатори.

 

6 березня у Харкові у Літературному музеї пройде відкриття міні-виставки “Іван Дніпровський. Листи з валізи”, яку доповнить лекція літературознавиці Тетяни Трофименко.

 

 

"9 березня виповнюється 125 років Івану Дніпровському, одному з представників наших 20-х.  Письменнику, поету і драматургу, товаришу Миколи Хвильового, другу дитинства Миколи Куліша, архів якого в колекції Харківського літературного музею претендує на національне значення. Ми підготували міні-виставку, де ви зможете побачити невелику його частинку - листування Дніпровського з його дружиною Марією Пилинською. А про їх приватне життя вам розповість Тетяна Трофименко", - зазначають організатори.

 

Як відомо, саме Марія Пилинська після смерті письменника зберегла його архів, який у 1990-тих роках до фондів ЛітМузею передав її син від другого шлюбу Олександр Бугаєвський. 

схожі публiкацii