Політика 2019-04-22 16:44 Малко Роман

Порошенко у день виборів. Обіцяв не здаватись

Прощальний вечір у штабі Порошенка: сльози, фото на згадку й запевнення продовжити

У те, що в другому турі президентських перегонів Петро Олексійович наздожене свого опонента і переграє, мало хто вірив. Навіть в команді самого кандидата. Навіть, очевидно, й сам кандидат. Тому природно, що настрій у штабі, який знову розгорнувся в день виборів у Мистецькому арсеналі, був зовсім невеселий, а атмосфера гнітюча.

 

Принаймні, з обіду, як тільки почали з’являтися перші зливи екзит-полів стало зрозуміло, що дива не станеться й нову реальність доведеться якось прийняти. Та коли після закриття дільниць прозвучали вже цілком конкретні дані, прийшло усвідомлення, що реальність ще більш гнітюча, ніж можна було сподіватися.  

 

 

Охочі послухати, що скаже президент, побачити як він відреагує на результати, почали сходитись в штаб лише за годину до часу оприлюднення екзит-полів. Гостей знову чекала ситна гостина (напої, печиво, канапки, шашлики), але більшість з них проходили повз, заздалегідь займаючи місця в залі. Цього разу публіки було більше ніж у вечір після першого туру. Прийшло чимало міністрів, нардепів від президентської фракції, громадських діячів. Молодіжка БПП навіть вишикувались в символічний коридор, яким мав проходити президент.

 

Читайте також: Другий тур як формальність. День виборів у штабі Зеленського

 

Петро Олексійович теж не змусив себе чекати. З’явився буквально за 15 хвилин після оприлюднення даних. Настрій мав показово піднесений. Тиснув руки прихильникам, цілувався. Підтримати його звісно прийшла перша леді Марина Порошенко, а також двоє синів та невістка. Бракувало в цій компанії хіба найближчих соратників — прем’єра Володимира Гройсмана, генпрокурора Юрія Луценка з дружиною Іриною, Ігоря Кононенка та Ігоря Гриніва. Мабуть, у кожного з них була своя причина не прийти У декого можливо й поважна.

 

 

Вийшовши на сцену Порошенко, раптом передумав починати виступ і пішов вітатися з членами команди, які стояли збоку за сценою. Було видно що він таки трохи розгублений, але намагається себе контролювати. Коли почав промову з цитати Вінстона Черчилля, повторивши як мантру: «Ніколи не здавайтеся…. Ніколи, ніколи, ніколи… Ні у великому, ні в малому, ні у значному, ні в дрібному… Ніколи…» стало помітно, що рівновага відновлюється і найменші нотки відчаю розвіюються. За трибуною знову стоїть боєць з міцними нервами.

 

 

Промова, очевидно, написана заздалегідь, звучала досить щиро. В декого з команди навіть з’явилися в очах сльози. Та й сам Порошенко іноді теж балансував на межі, ризикуючи зірватися. Зал слухав як заворожений, втупивши погляд в промовця, а той вже традиційно читаючи з суфлера, таки розбавляв написане невідцезурованими вставками, не оминаючи нагоди загострити емоції. Навіть визнаючи перемогу опонента, пропонуючи йому допомогу, все ж не міг втриматись, щоб не вколоти його.

 

Читайте також: Другий тур виборів президента України 2019. Перебіг голосування і результати

 

Втім, основне зі сказаного, і те, що, мабуть, хотіли почути всі хто голосував за Порошенка, обіцянка не йти на відпочинок та продовжити боротися за збереження всього, що вдалося досягнути. «Я піду з офісу президента. Але я не йду з політики.» На завершення англомовний дубляж сказаного, щоправда, в скороченому вигляді, для іноземних журналістів. Про це теж варто згадати, бо це не лише для їх зручності. Склалося враження, що Порошенку важливо було натиснути на певні точки, які би підкреслювали його переваги над опонентом. Дивіться, мовляв, кого ви втрачаєте і що ви собі обрали. Це не звучало прямим текстом, але все сказане наштовхувало саме на такі думки. Тому посил вдався. Чи був він лише для власного вдоволення, хтозна. Аналогії з Черчиллем вказують можливо, що Петро Олексійович таки має намір повернутися.  

 

 

На завершення президент запросив усю свою команду піднятися на сцену. До декого навіть сходив особисто аби провести. Виглядало дуже зворушливо. Далі численні слова подяки, гімн акапельно, фото на згадку…

 

Все дійство закінчилось доволі несподівано. Не роздаючи жодних коментарів, президент з родиною швидко покинув приміщення штабу. Так само швидко, за ним, кудись поділося й більшість гостей. Частина поїхала, хтось перемістився в інше приміщення, де нібито був накритий окремий стіл для своїх. Хто не встиг втекти, змушений був відповідати на питання журналістів. А що сказати особливо не було чого, відбувалися давно заготовленими фразами, які вже не раз звучали.

 

Читайте також: Скрутні часи та нові можливості

 

І все ж Тижню вдалося дещо вияснити про плани і не зовсім втішні перспективи. Якщо вірити представникам штабу Петра Олексійовича, яких вдалося витягнути на одкровення, до поразки лідера там були готові, але сподівалися на суттєво менший розрив. Вірили на активнішу підтримку Західної України. Причини поразки обіцяють обговорити по гарячих слідах. «Аналіз (розбір польотів) обов’язково буде зроблено і висновки теж.» Нині на порядку денному чистка команди й збереження влади. «Владу ми їм не збираємось віддавати, — кажуть в БПП. Новий президент, поки існує ця Рада зможе зробити лише кілька призначень. І то на рівні заступників. На заміну голови СБУ скажімо, чи голів обладміністрацій йому потрібно добро парламенту. Наразі Рада такої згоди не дасть. В небезпеці хіба секретар РНБО і начальник Генштабу. Але тут нічого не зробиш.»

 

 

Про можливість розпаду політсили в команді говорять неохоче. Визнають, що очевидно баласту доведеться позбуватися, він вже і сам сидить на валізах. Але це й плюс. Тому що партію варто конче оздоровити перед парламентськими перегонами. Про останні, до речі, тут давно думають і навіть моделюють різні варіанти. Йде серйозна внутрішня дискусія з приводу доцільності розпуску Ради і позачергових парламентських виборів. Це підтверджують і заяви деяких спікерів. Сергій Березенко, скажімо вважає що такий сценарій дозволить використати наявний мобілізаційний потенціал і завести в Парламент велику фракцію.

 

 

Паралельно, що правда, куди більшу фракцію може отримати фактично уявна партія Зеленського і чи буде в цьому великий плюс важко зрозуміти. Тому інша група, яку очевидно представляє Артур Герасимов, навпаки категорично проти ідеї дострокових виборів і запевняє, що не буде ніякого розпуску, бо у цьому немає потреби. Логіка така: треба дати можливість новому президенту розгубити свій рейтинг розчарувати фанатів, і тоді вже проводити вибори. Картинка, яка може скластися за таких обставин в парламенті, виглядатиме обнадійливіше.

 

 

Після десятої вечора штаб Президента остаточно спорожнів. Технічна обслуга почала збирати конструкції та пакувати речі. Близько одинадцятої браму замкнули, і всі хто забарився, змушені були виходити через технічні ворота. Вибори закінчились …

схожі публiкацii