Світ 2019-04-19 14:34 Крістоф Б. Шліц
  ▪   © 2018 Axel Springer SE. Alle Rechte vorbehalten

Die Welt: Консервативні коаліції: Курц показує, як це працює

Австрійський канцлер спільно з правонаціональною Австрійською партією свободи (АПС) розпочав у своїй країні багато реформ. Про такий ступінь підтримки інші християнські демократи в ЄС можуть лише мріяти

Австрія, за винятком кількох років, десятиліттями гойдалася від однієї великої коаліції до іншої. У той час над країною, мов імла, висів застій. Тепер це в минулому. Канцлер Курц змінює свою країну. Його сучасний австроконсерватизм, суміш із курсу на заощадження, реформ, які орієнтовані на економіку, і політики «закон і порядок» вивільняють сили. За 16 місяців 32-річний політик розпочав у власній країні більше змін, ніж Анґела Меркель за багато років свого канцлерства, під час якого вона лише довела до ідеалу вичікування як техніку влади. Результат? Тоді як у багатьох європейських країнах, як-от Італія, Нідерланди, Франція, християнські демократи відчутно втрачають голоси, оновлена Австрійська народна партія (АНП) Курца досі має блискучі результати. Його уряд скасував безглузді програми підтримки ринку праці попереднього уряду, за дуже короткий час реалізував закон про економічний розвиток країни зі зменшенням бюрократії, відчутно збільшив бюджет вищих шкіл, запровадив значно гнучкіший робочий час (аж до 12-годинного робочого дня), розпочав широкомасштабну реформу соціального страхування, дав старт значним змінам у державному управлінні, а також уперше за десятки років представив збалансований державний бюджет.


Урядова коаліція стає моделлю для ЄС


Водночас Курцова консервативна АНП в коаліції з націоналістичною АПС. Остання підтримала всі ці реформи. Курц переконаний, що амбітну політику змін у країні можна проводити лише з АПС, а не із Соціал-демократичною партією Австрії (СДПА). Тому його мета — робити все можливе, щоби «блакитні» (АПС) залишалися сильним та надійним партнером і за жодних умов не опускалися нижче 20% на виборах.


Таким чином, австрійська урядова коаліція стає моделлю для ЄС: якщо союз між «бірюзовою» АНП та «блакитною» АПС втримається й надалі демонструватиме добрі результати, це стане сигналом для Європи, де в національних державах правонаціональні та популістські партії дедалі частіше витісняють «старих вовків». Принцип Курца — кооптація через кооперацію. Співпрацею з АПС він повністю контролює правий фланг у своїй країні. А також долучає партію до цього контролю, уникає будь-яких публічних суперечок та йде на дозовані поступки правим націоналістам. І досі робить це зі значним успіхом. Громадська підтримка курсу канцлера велика, АНП на європейських виборах може набрати трохи більше голосів, ніж на національних парламентських, і здобути результат, про який союзні партії Німеччини можуть лише мріяти.

 

Читайте також: Вибори в Австрії: Наймолодший канцлер і праві популісти


Наскільки «бірюзово-блакитний» проект в Австрії сталий — велике питання. Очевидно, що суспільні настрої в альпійській республіці починають поляризуватися. Це помітно й у Національній Раді — палаті депутатів. Лише минулого тижня її президент Вольфґанґ Соботка застерігав від «ескалації» всередині неї, він рішуче закликав не повторювати в майбутньому «неприємних особистих образ» та припинити «позбавлену поваги й принизливу поведінку» деяких депутатів.
Перевага Курца — слабкість опозиції. Але це може змінитися, якщо нова очільниця СДПА Памела Ренді-Ваґнер, яку він, здається, не надто серйозно сприймає як політичну опонентку, після початкових труднощів все ж таки дістане визнання та піде в наступ. На довготривалу перспективу ахіллесовою п’ятою Курца залишається АПС. Хоч би як успішно сьогодні працювала коаліція та якими вдалими були спроби якомога більше нейтралізувати правих націоналістів, бачити їх союзниками тривалий час однаково небезпечно.


Передвиборча кампанія травневих виборів до Європарламенту показує основні меседжі АНП: збільшення тиску на шукачів притулку, залякування міграцією та криміналізацією з боку людей із третіх країн разом із русофільською політикою умиротворення та стратегією «не забуваймо про маленьких людей». Ця розмита політична конструкція не зможе так працювати в тривалій перспективі, що, ймовірно, зробить АПС непрогнозованим коаліційним партнером. Як діятиме АПС, якщо нелегальна міграція з третіх країн, а все на те нині вказує, і далі спадатиме? Прогалину внутрішньої безпеки АНП заповнює сумішшю з надзвичайної жорсткості проти криміналітету, покращеного захисту жертв і цільових превентивних заходів. Як діятиме АПС, якщо в майбутньому неминучі реформи системи соціального страхування, за які вона, як правляча партія, є відповідальною, відлякають її клієнтелу?


Найновіші ідеї міністра внутрішніх справ Герберта Кікля показують, наскільки слабка програма АПС і як активно партія старається, щоб не зазнати поразки на європейських виборах. Так, Кікль запропонував «превентивне ув’язнення» для «небезпечних» шукачів притулку, яких повинен перевіряти «уповноважений із правозахисту».

 

Читайте також: Електоральна гімнастика. Які настрої панують в ЄС


Спротив міністра юстиції Мозера був негайним і залишається питання, яке виникає із системних причин: чому нове ув’язнення, пропоноване Кіклем, повинне застосовуватися лише для шукачів притулку, а не і для «небезпечних» австрійців?


Канцлер Курц якось викрутиться з цієї складної ситуації, але мусить запитати себе, наскільки він, як голова Християнської народної партії, готовий на компроміси щодо політики стосовно біженців. Це стосується, зрештою, і найновішої пропозиції Кікля. Згідно з нею шукачі притулку повинні виконувати суспільно корисну працю за запитом міст і громад, а погодинна оплата має зменшитися від актуальної €4–5 до €1,50. Цей план спричинив у Австрії палкі дебати про права та умови життя мігрантів. Курцу слід бути обережним і не зайти занадто далеко в підтримці АПС. В інакшому разі він зашкодить своїй міжнародній репутації.


Канцлер Австрії вважає, що в особі нової голови ХДС Аннеґрет Крамп-Карренбауер нарешті знайшов сильну союзницю в сусідній Німеччині. Це може йому допомогти й у Європі. Але уродженка Саарланду не дасть запрягти себе в Курцового воза, якщо ним колись відчутно керуватиме АПС.