Новини 2019-11-01 13:21

Гаазький суд відмовив Україні у відводі судді у справі про скіфське золото

Міністерству культури подробиці поки не відомі.

У п’ятницю, 1 листопада, суд у Гаазі відхилив клопотання України щодо відводу судді Апеляційного суду Амстердама, що розглядає справу про скіфське золото. Про це повідомила перший заступник міністра культури Світлана Фоменко у Крим.Реаліі.

 

«Сьогодні було рішення про відмову в нашому клопотанні про відвід судді. Жодних подробиць ми поки не маємо. Будемо зв'язуватися з нашими голландськими радниками. Міністерство юстиції контролює цей процес», - сказала Фоменко, додавши, що в цій відмові «нічого страшного немає», але «це, звичайно, ускладнення процедури».

 

Нагадаємо, справа стосується музейної колекції «Крим. Золотий острів у Чорному морі». Мова йде про повернення до України скіфського золота, яке було відправлене з кримських музеїв на виставку в археологічному музеї Алларда Пірсона в Амстердамі ще до анексії півострова Росією. Виставка тривала з 7 лютого по 31 серпня 2014 року, однак через анексію не змогла повернутися в кримські музеї.

 

14 грудня 2016 року суд Амстердама ухвалив рішення, за яким колекція експонатів з кримських музеїв буде повернута Україні. Суд постановив, що Крим не є суверенною країною і тому не може претендувати на скарби як культурну спадщину. Суд також постановив, що Україна має компенсувати витрати на зберігання колекції в музеї Амстердама, а музеї Криму повинні виплатити Україні та музею Амстердама 2,8 тисяч євро як відшкодування витрат.

 

Своєю чергою, у 2017 році стало відомо, що музеї окупованого Росією Криму розпочали процес оскарження рішення окружного суду Амстердама щодо повернення колекції Україні.

 

Зараз справа знаходиться на розгляді Апеляційного суду Амстердама.

 

У вересні 2019 року Україна попросила про відвід головуючого судді. Мін’юсту стало відомо про обставини, що можуть свідчити про упередженість судді. Він протягом декількох років здійснював представництво інтересів російської компанії «Промнефтьстрой» у справі проти ВАТ «НК «ЮКОС », а тому фактично захищав інтереси Росії як основного інтересанта у вирішенні справи на користь «Промнефтьстрой». Крім того, представництво інтересів «Промнефтьстрой» він здійснював у тісній співпраці з адвокатами, які представляють інтереси кримських музеїв.

 

У жовтні міністр культури, молоді і спорту Володимир Бородянський сказав, що в України є високі шанси виграти справу про скіфське золото.

 

схожі новини