Сергій Грабовський

Франциск і Кірілл: відчуйте різницю

30 Липня 2013
Синхронно з тим, як у Києві відбувалися за участю князів Церкви та земних володарів урочистості на честь 1025-ліття хрещення Русі, Бразилія приймала Папу Римського Франциска.

Про те, як воно діялося у столиці України, сказано, написано й показано чимало, тому в кожного, хто стежив за подіями, перед очима має стояти відповідна «картинка». І кожен без особливих зусиль зможе порівняти «тут» і «там» - і зробити висновки (кожен, ясна річ, свої).

Отже: прилетівши до Бразилії минулого тижня, Папа Римський Франциск рушив до відведеної йому резиденції; він відмовився сідати в броньований лімузин і обрав звичайний малолітражний автомобіль. Таким чином, його машина виявилася найскромнішою в папському кортежі.

В один із наступних днів Папа Римський відвідав один з найбідніших і найнебезпечніших, вражених злочинністю районів Ріо-де-Жанейро – фавелу Варжинья. У таких кварталах з примітивними самозабудовами мешкає кожний п’ятий мешканець міста. Понтифік наполіг, аби це фавелу включили до програми його візиту, адже після сходження на Святий престол його кредо залишається створення «бідної на пишноти Церкви для бідних».

А у суботу у Ріо-де-Жанейро понтифік звернувся до понад двох мільйонів прочан, які зібралися на знаменитому пляжі Копакабана. З величезного вівтаря, зведеного на набережній Копакабани, він говорив про необхідність дати «християнську відповідь на соціально-політичні виклики у світі». І це слід робити без агресії, без ненависті, без самозакоханості. «Ісус пропонує нам щось більше, ніж Кубок світу з футболу. Він дає нам можливість жити повноцінно і плідно, а в кінці – вічне життя», - заявив Папа Римський. Понтифік закликав молодь не піддаватися апатії і стати лідерами позитивних змін у світі, в якому все ще є місце голоду, расизму, насильства і корупції. Масові виступи протесту, що прокотилися по Бразилії в червні, Папа розцінив як прагнення людей «жити в більш справедливому суспільстві, побудованому на відносинах братерства».

Поведінка понтифіка, котрий кілька разів покидав Папамобіль, викликало нарікання з боку його охоронців. Крім того, під час поїздки до пляжу через натовп Франциск зробив кілька зупинок, щоб поцілувати простягнутих до нього немовлят і потиснути руки прочанам. Були там, утім, і маніфестанти, які зустрічали Папу Римського акціями протесту. Але що цікаво: за словами організаторів акції протесту, вони нічого не мають проти самого понтифіка, а демонстрацію приурочили до його виступу перед масовою аудиторією, щоб привернути увагу громадськості.

У неділю масові заходи за участю Папи Франциска продовжилися. Під час недільної меси на пляжі Копакабана, на яку зібралося близько трьох мільйонів прочан з усього світу, він закликав католицьку Церкву робити все для повернення тих, хто перейшов до інших конфесій та релігій. За словами понтифіка, необхідно «добитися того, щоб той, хто почав шукати відповіді на свої запитання в нових релігійних групах» і «той, хто, як здається, живе без Бога», повернулися в лоно католицької Церкви. «Нам потрібна Церква, яка вміла б вести діалог з тим, хто, покинувши Єрусалим, втратив орієнтири і залишився на самоті зі своїм розчаруванням», - продовжив Папа, виступаючи перед церковними ієрархами в палаці святого Іоакима в Ріо-де-Жанейро. «Багато хто пішов, бо їм пообіцяли щось більш високе, більш сильне, більш легше в досягненні», - сказав понтифік. «Можливо, Церква (католицька – Ред.) показала себе надто слабкою, надто далекою від потреб тих, хто її покинув; можливо, що відповіді на запитання, які їх турбували, були занадто бідними змістом; можливо, Церква була занадто холодна з ними, була занадто самоорієнтовна і виявилася заручником своєї надто суворої мови».

«Усім нам слід запитати себе – чи є ми, як і раніше, Церквою, здатною зігрівати серця?» - Із цим риторичним запитанням понтифік звернувся до бразильських священиків під час ранкового богослужіння в кафедральному соборі Ріо-де-Жанейро. Франциск закликав представників кліру, присутніх у соборі, дати відповідь на питання, «чому люди залишають віру батьків», чому не пов’язують з католицькою Церквою пошуки сенсу життя.

Понтифік вважає, що Церква повинна «бути ближчою до людей та їхніх проблем» і закликав священиків більше приділяти уваги пастирській роботі з жителями бідних районів. А вдень у Муніципальному театрі Ріо-де-Жанейро Папа зустрівся з представниками світського суспільства, в тому числі політиками, діячами культури і науки, активістами неурядових організацій. Звертаючись до них, Франциск заявив, що бачить у суспільному діалозі вирішення проблеми соціального байдужості та масових протестів, супроводжуваних заворушеннями.

Він також закликав громадських і політичних лідерів «не залишатись глухими до вимог справедливості». На цій зустрічі стався епізод, який ілюструє загальні настанови Папи Франциска, який не сковує себе протокольними обмеженнями у спілкуванні. Бразильський індіанець, який отримував на сцені благословення, несподівано зняв зі своєї голови і простягнув понтифіку традиційний головний убір з пір’я. Папа без затримки вдягнув «неканонічну» індіанську прикрасу, привівши у захват репортерів…

…Не подумайте тільки, що автор цих рядків агітує за навернення всіх і вся до очолюваної Папою Франциском католицької Церкви. Ні, йому просто сумно від того, що українське православ’я програє (і програватиме, якщо не пройде внутрішнього оновлення) по найвищому, не пов’язаному з політичними суєтами, рахунку. Ну, а щодо московської Церкви, то тут і слів немає – після розгрому батьком Івана Лютого Василієм ІІІ руху нестяжателів й після «реформ» Петра І вона стала позолоченим інструментом Царства Кесаря…