Едвард Лукас

Погано для нас. Погано для наших друзів

14 Грудня 2019
У червні 2016 року я стверджував, що Brexit не є неминучим. Люди за це проголосували, але демократія є процесом, а не подією.

 Оскільки будь-яка можлива угода гірша за наявні відносини Великої Британії з Європейським Союзом, не вкладалося в голові, що Brexit буде ухвалено в парламенті. Я гадав, що найімовірніший варіант — референдум, на якому народ перегляне своє рішення й, напевно, проголосує за те, щоб лишитися в ЄС. Я не сумнівався, що буде втрачено без ліку часу, грошей і кредиту довіри. Але все це не даремно. Від того, що Велика Британія лишиться в Євросоюзі, виграє не тільки сама країна. Для наших союзників (як усередині, так і за межами ЄС) теж є переваги. Велика Британія завзято підтримує Україну та виступає проти поступок Росії чи Китаю. Британці за вільну торгівлю, що допомагає бідним країнам розбагатіти. Ми затяті атлантисти. Це гарантує безпеку всій Європі.

 

Читайте також: У ЄС допускають варіант відтермінування Brexit


Я й досі в те вірю. Утім, напередодні виборів цього тижня маю песимістичний погляд на Brexit. Цього літа табір «залишенців» досягнув успіхів, у нас були масштабні демонстрації та добре організована передвиборча кампанія. Серед прихильників Brexit сталися розкол і деморалізація. Однак тепер усе це змінилося. Отруєна особистими конфліктами кампанія «залишенців» зазнала краху. На виборах Brexit уже не буде основним питанням. Протя­гом останніх трьох тижнів я багато спілкувався з вибор­цями. Навіть у нашій частині Лондона, що переважно голосувала за те, щоб залишитися в ЄС, питання нині насамперед у тому, хто не подобається більше: не гідний довіри прем’єр-міністр Боріс Джонсон чи небезпечний лідер Лейбористської партії Джеремі Корбін? Інші варіан­ти, як-от налаштовані проти Brexit ліберал-демократи, губляться.

 

Велика Британія тільки починає нудний і складний процес переговорів про свої майбутні відносини з Європою. Змарновано буде ще більше часу, грошей та енергії, а справжні проблеми — Китай, зміна клімату, кібербезпека, міграція, Росія й тероризм — і далі нехтуватимуться 


Наші друзі та союзники спостерігають глузливо й презирливо. Серйозна держава так не поводиться. Хай як складуться вибори, роль Великої Британії у світі вже послабилася. Далі буде гірше. Brexit не завершиться, якщо 31 січня ми вийдемо з ЄС. Країна тільки починає нудний і складний процес переговорів про свої майбутні відносини з Європою. Змарновано буде ще більше часу, грошей та енергії, а справжні проблеми — Китай, зміна клімату, кібербезпека, міграція, Росія й тероризм (це далеко не повний перелік) — і далі нехтуватимуться. Велика Британія потерпатиме від нестачі фінансів на зовнішню політику та політику оборони. Звісно ж, ми докладемо зусиль, щоб дати раду цим проблемам. Якщо в нас буде уряд консерваторів на чолі з Джонсоном (що ймовірно), гадаю, британська присутність в Естонії слугуватиме символом нашої незмінної відданості НАТО. Інші країни мають бути відкритими до можливостей для залучення та уваги Великої Британії, особливо коли це не потребує завеликих витрат.

 

Читайте також: Британія вийде з ЄС 31 жовтня - міністр фінансів


Однак шоуменство не замінить державного управління. Реальність у тому, що Велика Британія буде слабшою за межами Євросоюзу, а ЄС слабшим без Великої Британії. Стане складніше підтримувати або впроваджувати західні санкції проти Росії та Китаю. Спокуса укласти двосторонні угоди посилиться. Тут можуть допомогти Сполучені Штати, зокрема заохочуючи учасників переговорів у Лондоні та Брюсселі виокремити важливі питання, як-от продовження співпраці у сфері безпеки, сперечаючись про торгівлю, риболовлю та правила. Чомусь я сумніваюся, що для нинішньої президентської адміністрації це буде пріоритетом.


Єдиний позитивний результат цих буремних трьох років: велика частина британського населення тепер усвідомлює, наскільки Європа важлива. Я ще ніколи в житті не бачив стільки прапорів Євросоюзу й не чув, щоб люди так палко говорили про ЄС із таким знанням справи. Ми десятиліттями сприймали наших сусідів і це сусідство як належне. Тепер розуміємо, що втратимо. Прикро, що це сталося запізно. 

 

-----------------

Велика Британія відреагувала на завершення зустрічі в «нормандському форматі» в Парижі. Так, Посольство Сполученого Королівства в Україні розмістило офіційну заяву, у якій вітаються зобов’язання, взяті сторонами на саміті, зокрема подальше розведення сил, всебічне припинення вогню та обмін утримуваних осіб. У заяві підкреслюється, що «Велика Британія залишається рішучим прихильником України та прагнень президента Зеленського до припинення конфлікту». Водночас Росію знову закликали виконати її зобов’язання за мінськими домовленостями.