Ярослав Пешек

Убивство журналіста

18 Березня 2018
У п’ятимільйонній Словацькій Республіці спалахнув скандал, який розбурхав не лише широку громадськість, а й вищі щаблі словацького політикуму.

 

Убивство журналіста Яна Кучака, який займався розслідуваннями, та його нареченої Мартіни Кушнірової (обом було по 27 років) у маленькому селі Велька Мача неподалік міста Трнава вигнало на вулиці Братислави та інших міст десятки тисяч протестувальників. Цього року Словаччина святкувала 25-річчя від дня свого утворення, але відлуння скандалу відчутні і в Чеській Республіці, де в Празі та Брно відбулися акції протесту.


Прем’єр-міністр Словацької Республіки Роберт Фіцо оголосив винагороду €1 млн за надання інформації, яка допоможе вийти на вбивцю. А також заявив, що цей злочин розслідуватиме спеціальна слідча група, до якої увійдуть представники Генеральної прокуратури, Спеціальної прокуратури, Міністерства внутрішніх справ, Президії Поліцейського корпусу, Національного кримінального агентства та Словацької інформаційної служби. Зловмисник убив журналіста Кучака одним пострілом у груди, а його наречену — пострілом у голову. Біля тіл лежали патрони, що, на думку поліцейських, є попередженням, щоб у цю справу більше ніхто не втручався.

 

Читайте також: Чехи й поляки


Відразу з публічними заявами виступили політичні лідери Словацької Республіки. Президент Андрей Кіска сказав, що необхідно якомога швидше знайти та покарати злочинця, а також гарантувати безпеку всім журналістам. Схожі заяви зробили також голова парламенту Словаччини Андрей Данко та міністр внутрішніх справ Роберт Каліняк.

 

на протестних маршах дедалі частіше лунають заклики до відставки деяких політиків чи навіть усього коаліційного уряду. І в керівництві ЄС теж плануються зміни. Йдеться про створення комітету Європейського парламенту з питань фінансових злочинів і податкового шахрайства


Швидше за все, журналіста Яна Кучака вбили через його роботу. Він був у команді, що розслідувала податкові шахрайства. Одне з його розслідувань стосувалося участі словацької фірми Aeroprogres у розкраданні коштів української компанії з продажу військової техніки «Укрспецекспорт». Цікавила його й підозріла підприємницька діяльність деяких словацьких бізнесменів. Наприклад, їхні зв’язки з політичною партією «Курс — соціальна демократія» прем’єра Роберта Фіцо. Ця справа має стосунок і до Чеської Республіки, зокрема до діяльності журналістки, засновниці Чеського центру інвестигативної журналістики Павли Голцової. За даними медіа-порталу Aktuality.sk, де працював Ян Кучак, він писав статтю про те, що Роберт Фіцо зібрав навколо себе людей, які мають виходи на наближених до італійської калабрійської мафії «Ндрангета» осіб. Очільник словацької поліції Тібор Ґашпар підтвердив, що правоохоронці в ході розслідування вбивства Кучака співпрацюють з італійськими колегами.

 

Читайте також: Ціна членства в ЄС


За словами журналіста Тома Ніколсона, Кучак міг становити загрозу для мафії, бо хотів опублікувати інформацію про використання європейських дотацій на сході Словаччини й про зв’язки мафії з політикою. «Вони купували колишні сільськогосподарські кооперативи, а потім вдавали, ніби вирощуватимуть там біорослини, й отримували під це європейські дотації. І зовсім неважливо, що там росте насправді, якщо у вас є «своя» людина, яка підтвердить правомірність дотації», — прокоментував Ніколсон цю справу для словацької щоденної газети Denník N. Однак сліди діяльності італійської мафії простежуються і в інших європейських країнах. Наприклад, у Німеччині, як зазначила щоденна газета Bild у серпні 2017-го, за останні 10 років активність італійських злочинних угруповань зросла вчетверо. У Швейцарії італійська «Ндрангета» здебільшого відмиває брудні гроші й торгує наркотиками. У Нідерландах та Бельгії італійська мафія зосередилася передусім на торгівлі наркотиками, використовуючи для цього місцеві порти. Аналогічна ситуація і в інших країнах — членах ЄС.


Нині атмосфера в Словаччині дуже напружена: на протестних маршах дедалі частіше лунають заклики до відставки деяких політиків чи навіть усього коаліційного уряду. І в керівництві ЄС теж плануються зміни. Йдеться про створення комітету Європейського парламенту з питань фінансових злочинів і податкового шахрайства. Робота над цим триває вже давно, й останні події тільки пришвидшать процес.

------------------------------

У Словаччині відбулися багатотисячні протести проти нинішньої влади та прем’єр-міністра Фіцо, найбільші від часів антирадянських маршів у країні. Серед основних вимог притягти до відповідальності корумпованих політиків та відставка Фіцо. Одним із результатів протестів стало звільнення близького соратника Фіцо міністра внутрішніх справ Роберта Каліняка. Крім того, обговорюється ймовірність проведення дострокових парламентських виборів. Утім, експерти побоюються, що вони приведуть до парламенту євроскептиків і це негативно вплине на ситуацію як у країні, так і в цілому регіоні.