VIP-хроніки 2013-09-18 17:48

Боже заплати. Чиї бюсти прикрашають церковні ордени

Практика нагороджувати благодійників церковними орденами останнім часом набула в Україні доволі небезпечних масштабів.

Недавно настоятель УПЦ Московського патріархату митрополит Володимир нагородив орденами 1025-річчя Хрещення Київської Русі голову КМДА Олександра Попова та секретаря Київради Галину Герегу. Нагороди чиновники отримали за допомогу в організації ювілейних святкувань. Попов зробив вигляд, що здивований, і назвав свій орден «приємною несподіванкою».

Цікаво, що це не перша церковна нагорода, якої удостоїли «гауляйтера» столиці. Раніше за заслуги перед УПЦ МП Попова вже нагороджували в Києво-Печерській лаврі іншим орденом.             

 

 

Чим саме прислужився цей скромний чиновник з комсомольською зачіскою УПЦ Московського патріархату – неважко здогадатися. І тяганина та інтриги, пов’язані з Десятинкою, і сприяння в усіляких церковних ініціативах, і можлива причетність до болісних земельних питань, і багато чого ще, про що зазвичай простим смертним знати зась.

А втім, Попов лише один з багатьох достойників, які своєю невтомною працею і зусиллями допомагають церкві добре почуватися й процвітати. Спираючись переважно не на свої особисті можливості й не лізучи у власну кишеню по «вдовину лепту», а використовуючи зазвичай державні посади та державні кошти. Кажучи простою мовою – купуючи собі царство небесне за наш з вами кошт.

Практика нагороджувати благодійників церковними орденами останнім часом набула в Україні доволі небезпечних масштабів. І проблема не в тому, що з’явилося багато благодійників, а якраз у тому, що винагороджують їх без особливого розбору «користі для».

 

 

Не варто, звісно, вдаватися в моралізаторство в таких тонких духовних справах, але й Богом прикриватися, прокручуючи свої бізнесові та політичні «дєлішки», також не треба, бо справа пахне сіркою.

На жаль, повного списку нагороджених українськими церквами достойників у вільному доступі знайти не вдалося, але, попірнавши інтернетом, пощастило дещо таки зібрати. Виявляється, найбільш вдячною церквою, яка щедро роздає всі можливі ордени та медальки, є, хоч як це дивно, Українська Православна церква (Московського патріархату). У неї є доволі велика підбірка нагород на будь-який смак.

 

 

На другому місці – УПЦ Київського патріархату. Тут нагород менше, кількість нагороджених достойників скромніша і підбір їх ретельніший. Простою мовою – менше сумнівних персонажів.

 

 

Відомостей про нагородження орденами та медалями УГКЦ віднайти не пощастило, а тому робимо висновок, що такими «болячками» ця церква не страждає. Така ж ситуація і з УАПЦ, хоча, можливо, просто погано шукали інформацію. Ну й невеличка кількість нагород, якими удостоєно українців іноземного походження, – ними зазвичай нагороджують лише найвищих достойників.

 

 

Безперечно, найзнаменитішим колекціонером усіляких церковних нагород є не хто інший, як президент України Віктор Янукович.

 

 

У його колекції – ордени святого преподобного Нестора-літописця Києво-Печерського,  святого князя Володимира УПЦ МП,  святого Даниїла Московського та  Святого рівноапостольного князя Володимира I ступеня «за увагу до трудів зі зміцнення православ’я в Україні та у зв’язку з 60-річчям з дня народження» від РПЦ, ну й орден Святого Гробу Господнього від Єрусалимської Православної церкви.

 

 

До слова, компанію Януковичу в «кавалерстві» з орденом Святого Гробу Господнього складають такі відомі особи, як Леонід Кучма, Едуард Шеварднадзе, Аляксандр Лукашенка і, звісно, Віктор Ющенко.

Ющенко також не ликом шитий: у нього не менше нагород, аніж у Януковича, а може, й більше. Тільки його набожність оцінено ще недостатньо. Окрім зазначеного ордена Єрусалимської церкви, він може похвалитися хіба що орденом УПЦ МП преподобних Антонія і Феодосія Печерських I ступеня. Можливо, є і ще щось, але історія це замовчує.

 

 

Доволі скромний у церковних нагородах перший президент України Леонід Кравчук. Вдалося знайти лише інформацію про нагородження його патріархом УПЦ КП Святійшим Філаретом орденом святого Архистратига Михаїла.

 

 

Натомість його наступник Леонід Кучма – лауреат Ленінської премії та кавалер Ордена Трудового Червоного Прапора – може похвалитися своїми чесно заслуженими: Золотим орденом св. князя Володимира I ступеня, орденами преподобного Іллі Муромця I ступеня (УПЦ МП), святого рівноапостольного князя Володимира I ступеня (УПЦ КП), Лицарів Гробу Господнього та «Золота Віфлеємська зірка» (Палестина).

 

 

Головного рушія українського «пакращення» Миколу Азарова відзначено за його труди більш як гідно. Позмагатися своїми брязкальцями він міг би з ким завгодно. Окрім Януковича, звісно. Азаров – кавалер ордена святого рівноапостольного князя Володимира УПЦ МП, великий командор ордена православних хрестоносців святого храму Гробу Господнього з врученням золотого хреста, корони, вінка і зірки, а також власник відзнаки настоятеля УПЦ МП.

 

 

Пишається своїми нагородами від УПЦ МП і трохи призабутий нині, але славетний у минулому український політик Степан Гавриш. Він власник ордена «Святого Князя Володимира» ІІІ, IV ступенів з присвоєнням титулу «Лицар ордена Святий Князь Володимир», а також ордена Різдва Христового IV ступеня.

 

 

Недалеко втік від Азарова і набожний меценат-олігарх Андрій Деркач. За його труди церква подякувала орденами святого рівноапостольного князя Володимира, святого Нестора Літописця і святих Антонія і Феодосія Печерських.

 

 

Серед відзначених УПЦ МП достойників вдалося відшукати також кавалера ордена преподобного Агапіта Печерського III ступеня скандального голову партії «Союз» нардепа-регіонала Льва Миримського, який, до слова, також є кавалером російського державного ордена Петра Великого, яким «награждаются граждане за самоотверженный поступок, мужество, отвагу и героизм, совершенные при исполнении воинского, служебного и гражданского долга. За высокие достижения в государственной, производственной, научно-исследовательской, социальной, культурной, общественной и благотворительной деятельности, направленные на укрепление государства Российского».

 

 

Ходять у кавалерах ордена преподобного Нестора Літописця УПЦ МП такі відомі достойники, як найрезультативніший бомбардир радянського футболу, а нині головний тренер київського «Динамо» Олег Блохін;

 

 

Директор українського парламенту за часів Кучми Олександр Волков – один із 148 депутатів Верховної Ради України, які підписали звернення до Сейму Республіки Польща з проханням визнати геноцидом поляків події на Волині 1942–1944 років.

 

 

З гордістю носить на грудях орден святителя Феодосія Чернігівського нардеп Микола Рудьковський;

 

 

Орден святого апостола Іоанна Богослова I ступеня губернатор Харківщини Михайло Добкін;

 

 

Та орден святого апостола Андрія Первозванного мер Харкова Геннадій Кернес.

 

 

Пишаються своїми православними нагородами церковні благодійники нардепи Артем Пшонка та Віктор Балога.

 

 

Не оминає церква і жінок. Нинішня бютівка, а колись соратниця Сергія Тігіпка і голова Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва Олександра Кужель також може похвалитися цілою колекцією церковних нагород УПЦ МП: і орденом преподобного Нестора Літописця І ступеня, і орденом святої великомучениці Варвари ІІ ступеня, і орденом святого великомученика Георгія Побідоносця І ступеня.

 

 

Відома глядачам Першого Національного «дівчина-весна», в миру співачка і майор МВС Наталя Бучинська, є, між іншим, кавалером ордена святої великомучениці Варвари УПЦ МП.

 

 

Склала їй компанію в цьому кавалерстві й інша красива жінка, член Конституційної Асамблеї та директор з розвитку компанії U.A. Inter Media Group Limited, що об’єднує телеканали Інтер, Інтер+, К1, К2, Мега, НТН, Піксель, Enter-фільм і ZOOM Ганна Безлюдна. 2011 року її нагороджено орденом святої великомучениці Варвари ІІ ступеня.

 

 

Зовсім недавно з рук патріарха Філарета отримав орден святого рівноапостольного князя Володимира ІІ ступеня за вагомий внесок у розбудову УПЦ Київського патріархіту нардеп-свободівець Олександр Мирний.

 

 

А трохи раніше аналогічної нагороди удостоївся письменник Василь Шкляр.

 

 

Від патріарха Філарета отримали свого часу нагороди такі відомі достойники, як голова Ради Об’єднаної опозиції «Батьківщина» Арсеній Яценюк і керівник штабу Об’єднаної опозиції, баптист за віровизнанням, Олександр Турчинов. Їх відзначили орденами святого рівноапостольного князя Володимира Великого І ступеня.

 

 

Їхнім колегам рангом нижче Андрію Кожем’якіну та Олександру Мартиненку перепали ордени святого Юрія Переможця.

 

 

«Кавалерством» ордена святого Юрія Переможця також пишаються «ЗаУкраїнець» В’ячеслав Кириленко, «самооборонець» Тарас Стецьків і колишній «фронтовик» Андрій Пишний.

 

 

А от БЮТівець Володимир Яворівський за свої праведні труди удостоївся не мало не багато ордена Христа Спасителя.

 

 

А втім, видається, найдостойнішим серед вірних УПЦ КП є колишній міністр культури за часів Ющенка Василь Вовкун. Він удостоївся аж трьох нагород УПЦ КП: орденів святого рівноапостольного князя Володимира Великого ІІІ ступеня, Христа Спасителя та святого рівноапостольного князя Володимира Великого ІІ ступеня.

 

 

Отримати церковну нагороду теоретично має шанс кожен. Для цього треба лишень трошечки прислужитися своїй церкві. І не обов’язково фінансово.

Хоча прикладів, коли світська особа отримувала ордени лише за ревну молитву, наразі знайти не вдалося. Поки що.

 

Читайте також Рівняння на Брєжнєва: скільки орденів у Януковича і компанії?

Новини RedTram

Loading...