Політика 2013-08-24 19:34 Лєліч Мілан

Опозиція відсвяткувала День Незалежності «для галочки»

Через небажання опозиціонерів без особливої потреби напружуватись наприкінці літа їхні заходи на День незалежності не вразили своїм масштабом.

«Єдиного кандидата в п’ятнадцятому році ми десь так само обиратимемо: один плаває, інший на мотоциклі їздить, третій квіти покладає», - іронічно підбила одна з функціонерок «Батьківщини» підсумки акції своєї партії до Дня Незалежності. Обіцянки провести в Києві спільну опозиційну акцію 24 серпня, в рамках кампанії «Вставай, Україно!», дані на сумнозвісному мітингу 18 травня (після якого Україна дізналась, хто такий Вадим Тітушко), виконані не були – кожна з трьох опозиційних сил святкувала Незалежність окремо і не дуже масштабно.

Читайте також: Україна не повстала

Найочевиднішою видавалась версія про те, що трійка опозиційних лідерів вже досить відкрито почала готувати свої президентські кампанії – перспективи висунення єдиного кандидата досить примарні, отже Яценюк, Кличко та Тягнибок потроху мають починати «відстоюватись» один від одного і грати власні окремі партії. Втім, як з’ясував Тиждень.ua, таке пояснення якщо й мало місце, то відіграло не головну роль. Провести потужну спільну акцію опозиції завадила скоріше елементарне нехлюйство та небажання зайве напружуватись після літнього відпочинку.

Тож спільної акції у Києві насправді серйозно ніхто й не планував, і ба більше, до неї не готувався. Зрозуміти опозиціонерів можна – проводити масштабні заходи цьогоріч саме на День Незалежності нагальної потреби не було. Позаминулого року 24 серпня припало на розпал судового процесу проти Тимошенко, невдовзі після її арешту – опозиція мусила мобілізуватись, мали місце навіть досить серйозні сутички з міліцією. Минулого року День Незалежності ознаменував початок активної фази парламентської кампанії – тож і заходи були спільними й масовими. Натомість у найближчі місяці якихось подій, що вимагали б масових народних виступів, не планується. Окрім можливого підписання Угоди про асоціацію, але на цю подію українська опозиція вплинути майже не може (протестні акції за звільнення Тимошенко де-факто не приносять жодної користі).

«Батьківщина» від початку планувала символічно відсвяткувати День Незалежності в географічному центрі України, який знаходиться у Шполянському районі Черкаської області, де встановлено відповідний знак. Але за декілька днів до свята знак раптом знесли, майданчик довкола нього огородили парканом і, схоже, підготувалися до будівельно-відновлювальних робіт. Святкувати біля будівельного паркану опозиція резонно не захотіла, тим більше, в Київ за такого варіанту взагалі залишався без «біло-сердечних» масових заходів. Втім, відповідальний за організацію подібних акцій столичний партактив чомусь дізнався про неї лише увечері 22 серпня, тож часу на підготовку і мобілізацію було замало.

По самій акції це добре відчувалось – щонайбільше тисяча з гаком активістів (значно менше, ніж в попередні роки) швидко промарширувала від Михайлівської площі до парку Шевченка, принагідно поклавши квіти до пам’ятника Михайлові Грушевському. Єдиний інцидент мав місце посеред маршу – декілька міліціонерів образились на великий банер із відомим зображення президента України з червоною цяткою на лобі та зламали древця, на яких тримався банер. Згодом його взагалі поцупив невідомий, найімовірніше, правоохоронець в штатському. Декілька молодих хлопців-опозиціонерів погналися за ним, але крадій зміг «загубитися» серед старих київських вуличок. Опозиційному маршу ці інциденти ніяк не завадили. Виступи лідерів біля пам’ятника Шевченку теж були нетривалими та досить стандартними, вся акція сумарно зайняла рівно одну годину.

Читайте також: Як об'єднуються "Батьківщина"  з "Фронтом змін"

Компенсувати невелику чисельність акції візуально мали розгорнуті активістами величезні прапори України та Євросоюзу – однак картинка все одно не вражала. Втім, соратники «Батьківщини» по опозиції взагалі відмовились від масових заходів у Києві – «Свобода» провела зустрічі з жителями столичних районів, а Віталій Кличко у розвиток свого «маскулінного» політичного іміджу покатався з байкерами на мотоциклі.

Старт нового політичного сезону, який очікувався 24 серпня, відкладається до 3 вересня, початку нової сесії Верховної Ради. Поки що ж чимало нардепів, як дізнався Тиждень.ua, відправились у теплі краї догулювати свої відпустки.