Політика 2013-06-17 10:53 Лєліч Мілан

Об’єднання опозиції: війна «гвардії Юлії» проти «фронтовиків» Арсенія відкладається

«Батьківщина» та «Фронт змін» об’єдналися без показних конфліктів. Біло-сердечні змогли зберегти «контрольний пакет». Але ініціатива «верхів» навряд чи зайде розуміння в «низах».

«У нас всі в автоматичному режимі заходять в «Батьківщину», - заявив на закритому для ЗМІ з’їзді біло-сердечних вже колишній на той момент лідер партії «Фронт змін» Арсеній Яценюк. Втім, за півхвилини до того він визнав, що далеко не всі місцеві організації фронтовиків погодились злитися з «Батьківщиною».

Проблеми виникли з Дніпропетровською, Вінницькою та Житомирською облорганізаціями, про що Яценюк відверто розповів своїм новим соратникам. Втім, пов’язаних з об’єднанням двох опозиційних партій проблем цілком могло би бути значно більше.

Тиждень.ua вже неодноразово писав про затяжний конфлікт між «зайдами-фронтовиками» та «старою Юліною гвардією»: конфлікт за вплив та посади в новій, об’єднаній політсилі. «Старі бютівці» звинувачували своїх партнерів у фактичному «зливі» Юлії Тимошенко, колабораціонізмі з владою, неадекватному управлінні депутатською фракцією, нехтуванні думкою ув’язненої екс-прем’єрки та інших гріхах. 

Оприлюднення нашим виданням листа найбільш активної частини «незадоволених» до Тимошенко збурило внутрішню ситуацію до межі, в «Батьківщині» почалося полювання на відьом, що винесли внутрішньопартійне «сміття» за межі офісу на Турівській. За кілька днів до об’єднавчого з’їзду скидалося на те, що завершиться він хіба що епічним розколом та взаємними звинуваченнями «старих» та «нових».

Втім, біло-сердечним вистачило вміння не повторити сумний шлях «Нашої України», з котрою окремі політичні оглядачі вже почали порівнювати «Батьківщину». Керівники «Батьківщини» таки змогли забезпечити хорошу «картинку», адже саме об’єднання відбулося, фактично, в три етапи: минулого четверга відбулося засідання у вузькому колі партійців «Батьківщини», наступного дня був проведений закритий, але повноцінний з’їзд біло-сердечних у підвалі партійного офісу на Турівській, а вже в суботу рішення з’їзду, під телекамери, отримали загальний і повний «одобрямс».

В четвер було задоволено головні претензії «старої гвардії» до своїх майбутніх побратимів: було домовлено, що «Фронт змін» саморозпуститься (а не законсервується, призупинить активність, чи самозбережеться в інший спосіб), Арсеній Яценюк на своїй новій посаді голови політради партії не отримає монарших повноважень (зокрема, не зможе одноосібно звільняти місцевих парткерівників), а його права рука Микола Мартиненко не отримає в оновленій партії високих посад (втім, цей пункт не мав особливого значення, адже Мартиненко, врахувавши ситуацію, був апріорі згоден лишатися «сірим кардиналом»).

За словами деяких джерел, в четвер було поставлено і питання про виключення з лав партії головних «повстанців»-підписантів вищезгаданого листа до Тимошенко (Юрія Одарченка та Миколи Томенка), але його підтримало десь 6-7 голосів з 36 присутніх на зборах партйіців. Тому вище парткерівництво свідомо вирішило шукати компроміс та обійтися «без війни» на самому з’їзді.

Читайте також: «Батьківщина» звинуватила Яценюка у зраді (повний текст листа депутатів до Тимошенко)

П’ятничне, закрите для журналістів, зібрання «Батьківщини» було призначено на вечір, хоча переважна більшість делегатів дісталися Києва ще в обід, - біло-сердечні чекали, поки свої ліквідаційні збори проведуть «Фронт змін» та «Реформи і порядок». Небезпека «кидка», хоч і невелика, все ж існувала. Втім, обійшлося без сюрпризів. «Фронт» самоліквідувався, утворив ліквідаційну комісію та рекомендував усім партійцям вступати в біло-сердечні лави, «Реформи», посилаючись на внутрішні партійні документи, поки будуть існувати – за словами їх лідера Сергія Соболєва (він прямо заявив це на закритому з’їзді) процес ліквідації триватиме місяців сім.

На порядок денний з’їзду «Батьківщини» було винесено наступні питання: про об’єднання партії «Батьківщина» з «Фронтом» та «Реформами», про призначення Яценюка головою політради «Батьківщини», а Олександра Турчинова – головою штабу, про внесення відповідних змін до статуту, обрання нового складу Політради партії, про висунення Юлії Тимошенко єдиним кандидатом в президенти тощо. Попередня робота далася взнаки: всі рішення було ухвалено одноголосно, хіба що під час обрання Політради утрималося п’ятеро делегатів, а під час виборів нового складу контрольно-ревізійної комісії виникла невеличка суперечка.

Зміни до статуту партії, текст яких, попри обіцянки, так і не оприлюднила партійна прес-служба, передбачають (окрім появи посади голови політради партії, створеної персонально під Яценюка) перетворення виконавчого секретаріату «Батьківщини» на її «штаб». Замість партійного «динозавра» Ярослава Федорчука посаду керівника штабу обійняв Олександр Турчинов, котрий у своєму виступі зазначив, що такі зміни мають сприяти кращій роботі партії у виборчий період. І справді, раніше місцеві штаби утворювалися під кожні окремі вибори, а під час останньої парламентської кампанії в багатьох областях ледь не до самого дня голосування не могли розібратися, хто кому підлеглий, що, безумовно, не сприяло внутрішній дисципліні – тепер такі проблеми мають бути усунуті. Крім того, перший заступник голови партії, яким став той же Турчинов, тепер обиратиметься з’їздом партії, а не призначатиметься її політрадою.

Обраний на з’їзді новий склад політради «Батьківщини» та її президії загалом засвідчує, що «старі бютівці» змогли відстояти свої позиції та не допустити захоплення структури «фронтовиками». Проведений Тиждень.ua поіменний аналіз списку політради засвідчив, що біло-сердечні мають в ній щонайменше півсотні бійців (після розширення цей орган налічує 84 особи), у Яценюка є приблизно тридцять, ще декілька партійців займають непевну позицію між двома таборами.

В президії політради перевага «старих тимошенківців» ще більша – вони отримали приблизно дві третини її складу. Саме президія політради, згідно зі статутом партії, має виняткове право розпускати територіальні місцеві організації – саме те, чого боялися «повстанці» на чолі з Одарченком. За словами деяких джерел в «Батьківщині», оновлений статут передає це право Юлії Тимошенко, втім, документальних підтверджень цього у нас немає.

А саме парторганізації на місцях можуть порушити досі майже ідилічну картину опозиційного єднання. Керівники обласних, районних та міських парторганіацій «Батьківщини» і «Фронту» можуть не погодитися з рішенням «центру» про об’єднання – не для того окремі з ним вибудовували власні, самостійні команди. 

За інформацією Тиждень.ua, опозиціонери вирішили використати технологію «дамо їм першого зама» - усі керівники місцевих осередків «Фронту» при об’єднанні мають стати першими заступниками керівників відповідних організацій «Батьківщини» (достоту як «Сильна Україна» Сергія Тигіпка свого часу вливалася в Партію регіонів).

Але з цим згодні не всі. Значна частина партійного активу фронтовиків кілька років тому формувалася саме із вихідців з «Батьківщини», котрі нині не мають жодного бажання повертатися під біло-сердечні знамена (як і багато біло-сердечних не виявлять жодного бажання «дружити» із ренегатами).

Вже на ліквідаційному з’їзді «Фронту» проти об’єднання виступили чотири нардепи: Андрій Павелко, Леонід Сергієнко, Володимир Полочанінов та Генадій Зубко. Історія останнього досить показова – він знаходиться у конфлікті з керівником місцевої «Батьківщини» Сергієм Пашинським (котрий, до речі, примкнув до Яценюка і вимагав застосувати санкції проти «бунтарів» Одарченка та Томенка), тож Зубко останні кілька тижнів активно піарить власне локальне об’єднання «Наш дім - Житомир». «Лягати» під Пашинського явно не входить в його плани.

Тому об’єднання опозиції ще тільки починається.