Політика 2013-05-31 23:41 Стратієвський Євген
  ▪   Донецьк

«Вставай, Україно!» у Донецьку: Малочисельно і майже без бійок

Після «фінальної» київської акції «Вставай, Україно!» Донецьк став першим містом, куди лідери опозиції приїхали піднімати людей. Замість анонсованих п'яти тисяч в акції взяли участь близько тисячі людей

Замість анонсованих п'яти тисяч в акції взяли участь менше однієї тисячі людей. Основна аудиторія - члени регіональних осередків опозиційних партій і громадяни, тим або іншим чином пов'язані з цими структурами. Втім, звалити всю провину на політичну глухоту донецького населення в даному випадку було б недоречно, оскільки в місті акція була кволо розрекламована, зокрема - зовнішньої реклами майже не було. Попри те, з вуст опозиційних лідерів Донбас і його жителі почули на свою адресу багато приємних слів, більше всіх старався Олег Тягнибок, котрий досить часто повторював словосполучення «український Донбас». Головний меседж мітингу полягав у тому, що президентська команда обманює «свій» регіон, і, всупереч надіям тутешніх виборців, вона нічого не покращує, а тільки погіршує їхнє соціально-економічне становище.

Очікування

 25 травня губернатор Донеччини Андрій Шишацький пообіцяв дати «відсіч» опозиційній акції, але 27 травня він сказав, що мав на увазі «відповідь», а не «відсіч».

28 травня опозиція подала заявку на проведення ходи від Театру опери та балету до Жовтневої площі біля облдержадміністрації, де планувалося влаштувати мітинг. Проте міська влада заявила, що на цю площу вже подана заявка від організаторів дитячого свята, присвяченого Міжнародному дню захисту дітей. Місцеві чиновники запропонували опозиціонерам провести акцію на центральній площі Леніна, але ті відмовилися, та 30 травня подали нову заявку про проведення мітингу біля пам'ятника Тарасу Шевченку біля Жовтневої площі.

За день до акції політичний градус почав зростати з подвійною силою.

Читайте також: Україна не повстала

Місцевий «регіонал» Ігор Чичасов назвав донецьку акцію опозиції «новим хрестовим походом» і «провокацією». Також стало відомо, що не приїде Віталій Кличко, у котрого з'явилися невідкладні справи у Василькові.  У цей же день Олександра Кужель розповіла інтернет-виданню «Новини Донбасу», що влада має намір вивести до учасників опозиційного мітингу ветеранів війни, вчителів та лікарів. Своєю чергою, донецька міліція пообіцяла виділити журналістам помаранчеві жилети та міліціонерів для персональної охорони.

31 травня, перед початком акції, стала з'являтися інформація про те, що в Донецьк не пропускають опозиційних активістів з області. «Невідомі прокололи два колеса мікроавтобуса, який їхав з Артемівська», «працівники ДАІ затримали автобуси з Горлівки», - повідомляли в прес-службі «Батьківщини». А «свободівці» скаржилися на те, що у Слов'янську з самого ранку масово викликають на допити членів їхньої партії, і на те, що влада чинить перешкоди соратникам Тягнибока, котрі їдуть з Луганщини. Варто підкреслити, що донецька акція «Вставай, Україно!» була об'єднаною для двох областей - Донецької та Луганської.

Читайте також: Що думає Тимошенко про акції опозиції

Реалії

Очікувань явно було більше, ніж те, що вийшло насправді.

Напередодні акції центр Донецька був заповнений великою кількістю міліціонерів, але поводилися вони досить флегматично. З наметових таборів опозиції - біля театру та пам'ятника Шевченка –лунали оголошення про мітинг і патріотичні українські пісні, які час від часу змінювалися ліричними радянсько-донбасівськими композиціями. Слід зазначити, що в оголошеннях все ще анонсувалася участь Кличка. До самого початку акції залишалося незрозумілим, як рухатиметься хода - по тротуару чи по проїжджій частині центральної вулиці Артема.

Коли біля театру зібралася протестна колона на чолі з опозиційними лідерами та депутатами, група активістів розгорнула величезний український прапор і пішла з ним через вулицю Артема, перекривши рух транспорту, що призвело до дорожнього затору. Водії автомобілів сигналили та висловлювали своє обурення, але через короткий проміжок часу ситуація була врегульована, і колона попрямувала до пам'ятника Шевченку, де пройшов мітинг.

Оксана Продан, Арсеній Яценюк, Олег Тягнибок, В'ячеслав Кириленко, Микола Катеринчук та інші представники опозиційних сил виступали з даху мікроавтобуса. Промовці нападали на владу стандартною жорсткою критикою під оплески протестувальників, котрих зібралося не більше тисячі, та здебільшого це були члени регіональних осередків опозиції та люди, котрі співпрацюють з ними.

«Янукович більше інших обдурив саме Донецьк, - взяв слово Яценюк. - У Львові нічого від нього й не чекали, а тут він мав дуже великі очікування донеччан. Але він знищив ці очікування. Тому ми приїхали підтримати Донецьк».

«При владі перебуває, як кажуть у всій Україні, «донецький кримінально-олігархічний клан», - акцентував Тягнибок. - І коли я кажу «донецький» - я, до речі, підкреслюю це в кожному куточку України - я не маю на увазі простого жителя Донбасу, я не маю на увазі донецького шахтаря, донецьку вчительку, донецького підприємця. Я маю на увазі шахраїв і бандитів, кримінальних елементів, які зрослися з комсомольсько-комуністичними лідерами, з цією системою, і сьогодні, узурпувавши владу в українській державі, крадуть і грабують...».

А голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець заявив, що копанки, які, за його відомостями, контролюють «регіонали», руйнують вугільну сферу регіону.

На мітингу також прагнув виступити секретар Донецької міськради і член ПР Сергій Богачов, але опозиційні активісти його не пустили.

Ну, а найголовніше, що донецька акція «Вставай, Україно!» пройшла мирно та без серйозних провокацій, якщо не вважати однією бійки між 23-річним «свободівцем» і 51-річним донецьким шахтарем.