Політика 2013-03-15 21:02 Лівак Юрій

«Вставай, Україно!» в Ужгороді: Закарпаття підтвердило статус пасивного і аполітичного регіону

Акція опозиція на Закарпатті відбулася за несприятливої погоди й зібрала всього близько тисячі людей

«Ми обрали саме цей день, щоб відвідати Ужгород тому, бо сьогодні відзначається річниця Карпатської України – хоч тоді не було перемоги української зброї, але була перемога українського духу. Сам факт існування Карпатської держави, хоч і недовгий, продемонстрував та підтвердив бажання мати свою Українську державу», - звернувся лідер ВО «Свобода» Олег Тягнибок до учасників акції «Вставай, Україно!» в Ужгороді.

Обласний центр найзахіднішої області України став другим містом, в якому Об’єднана опозиція провела свій масштабний захід.

Старт призначили на 15:20. Втім, картина на цей час була доволі безрадісна: до сотні молодих хлопців та дівчат з прапорами трьох опозиційних партій та держави. Виявляється – всі запізнюються. Включно з лідерами «Свободи» та  «Батьківщини». «Це все погода, - пояснює прес-секретар обласної організації «Фронту змін» Лариса Липкань. – Арсеній Петрович ненавидить запізнюватися, але на перевалі сніг, тому не може приїхати вчасно».

Читайте також: Олег Тягнибок про об'єднання опозиції

І дійсно, на Закарпатті, де ще тиждень тому була яскрава й тепла сонячна погода, кілька останніх днів лили дощі, а сьогодні зранку випав сніг. Це дало можливість місцевим симпатикам влади жартувати, що, мовляв, навіть природа проти акцій опозиції.

В підсумку початок акції затримався на годину. Впродовж цього часу на центральну площу Театральна в Ужгороді зібралося близько тисячі активістів та прихильників опозиційних політичних партій.

Напередодні в інтернеті з’явилася інформація про те, що студентам за участь в акції пропонують 50 гривень. Про це повідомив голова організації «Закарпатський громадський центр» Володимир Феськов на своїй сторінці  у Facebook. За його словами, про це по телефону йому повідомило двоє людей.

«Ми прийшли сюди, бо вважаємо, що антиукраїнські сили, які нині керують державою, повинні сидіти в тюрмі, а не в кабінетах!», - дещо пафосно заявляє молодий хлопець у камуфляжі та з прапором «Свободи». Він з обуренням відкидає припущення, що частина учасників мітингу могла прийти на площу заради «грушевського». Водночас, частина молоді з прапорами відверто не знає, куди вона прямуватиме в колоні. «До обласної бібліотеки?..» – невпевнено каже один.  «Та ні, до обласної лікарні», - відповідає сусід. «До обласної адміністрації!» - ставить крапку третій.

Читайте також: Хто ходив на "мовні" протести

«Я не сумніваюся, що хтось гроші платив, - каже Володимир Феськов. Лише не знаю, яка саме політична сила з чотирьох, що організовували на Закарпатті акцію, пішла на цей крок». «Ми бачили інформацію про оплату участі в мітингу. Але не спростовували її, щоб це не сприйняли, як виправдання, - говорить прес-секретар обласного «Фронту змін» Лариса Липкань. – Можу лише сказати, що ми нікому гроші не платили. Люди з прапорами – це наші активісти».

Коли з’явився Арсеній Яценюк, всі учасники мітингу рушили колоною до будівлі ОДА. «Сподіваємося, сьогоднішні заходи на Закарпатті будуть такими ж успішними, як і на Вінниччині, - заявив Арсеній Петрович. – Ми вибрали Ужгород тому, що саме тут відбулося прагнення своєї держави. І сьогодні - знакова дата. Було важко добиратися – дороги немає, снігу купа, страшні аварії. Але те, що ми добралися, не так важливо. Важливіше, що прийшли ці тисячі людей, щоб сказати своє бачення того, якою має бути країна».

Колонна пройшла однією з центральних вулиць міста до обласної адміністрації, весь шлях її чемно супроводжували міліціонери, які абсолютно не втручалися в рух. А перед колонною швиденько їхав невеличкий трактор, який чистив сніг, та кілька комунальників з лопатами, які допомагали техніці.

Колонна прямувала до пам’ятника Тарасу Шевченку перед фасадом адмінбудівлі. Кобзарю поставили кошик з квітами й тут же провели мітинг.

«Яценюка в президенти!» - вигукує хтось з натовпу. «Ви говорите пусте», - відмахується Арсеній Петрович і починає:

«Мало, хто сподівався, що відбудеться такий багатотисячний мітинг! Але вони не знають, які ми сильні, які ми палкі, як ми дійсно прагнемо змін в Україні! Всупереч переслідуванням, морозу, тому, що всі говорили, що мітинг не відбудеться, ми тут. Ми тут, щоб отримати підтримку мільйонів українців. Ми тут, щоб разом змінити Україну. В парламенті дійсно з’явилася сильна опозиція. Тепер Янукович не контролює парламент. Його контролює демократична опозиція».

  «На превеликий жаль, сьогодні при владі так званий «данєцкій» кримінально-оліргачний клан, - продовжив Тягнибок». - Банду, яка відкидує українців. Не зважає на прагнення народу, абсолютно перехрещує всі бажання нас, українців. Сьогодні перекреслюють абсолютно всі наші бажання жити в Європейській цивілізованій державі. Нині ми бачимо, що відбувається узурпація влади одним кланом. але наявність демократичної опозиції не дає їм цього зробити!»

Ужгород черговий раз підтвердив статус аполітичного міста. Ніхто навіть уявити не міг, що в обласному центрі Закарпаття збереться стільки людей, як у Вінниці. Втім, опозиція сподівалася на три тисячі. Після мітингу «Свобода» заявила, що в акції взяли участь 5 тисяч учасників і, м’яко кажучи, перебільшила. На око, зібралося близько 10 сотень учасників. Втім, не дарма опозиціонери говорили, що мітинг відбудеться, навіть якщо прийде 50 людей. Вони, найімовірніше розраховували на традиційну закарпатську пасивність. А значить – можуть бути задоволеними.