Світ 2012-07-17 10:49 Бініон Майкл
  ▪   Велика Британія

Неспокійні Ігри: очікують, що лондонська Олімпіада принесе країні-господарці £13 млрд

Лондон проводить останні приготування до Олімпійських ігор, які стануть найскладнішою і найдорожчою для британської столиці операцією з гарантування логістики та безпеки за мирних часів.

Тисячі поліцейських, працівників спецслужб і військових будуть у стані повної бойової готовності, щоб запобігти будь-яким можливим терористичним загрозам. Поблизу олімпійського селища встановлено ракети класу «земля – повітря»; напоготові військові літаки; пасажирські рейси переведено з головних британських аеропортів до інших, щоб можна було приймати додаткові рейси з гостями Олімпіади; над столицею запроваджено безпольотну зону; за натовпами вестимуть спостереження безпілотні літаки та високотехнологічні системи, виявляючи тих, кого можна запідозрити в тероризмі, а для роботи з гостями, яких, за прогнозами, має прибути мільйон, до звичного штату додано тисячу прикордонників.

Поки сотні бігунів несуть олімпійський вогонь просторами Британії, у Лондоні вже остаточно доводять до завершення відповідні спортивні та громадські об’єкти. Позаминулого тижня мер міста спостерігав за встановленням величезних 25-метрових тритонних олімпійських кілець на Тауерському мосту над Темзою. Крім того, там розмічають спеціальні олімпійські маршрути, що дадуть змогу спортсменам і офіційним особам оперативніше рухатися залюдненими вулицями столиці, а високошвидкісні потяги вже готові миттю перенести натовпи до блискучих новеньких стадіонів та решти об’єктів спортивної інфраструктури, розміщених на схід від столиці. На часі й культурна Олімпіада: у багатьох театрах, галереях, музеях та просто неба відбувається величезний мистецький фестиваль, покликаний розважити відвідувачів. Лондонські готелі, ресторани, магазини і продавці сувенірів готуються до небаченої, як сподіваються їхні власники, хвилі марнотратства туристів, що має підживити і дух, і проблемну економіку британців. 

Читайте також: Британія закривається

Таємно розпочалися репетиції церемонії відкриття, що відбудеться 27 липня. Ще раніше Британія заявила, що не намагатиметься зрівнятися зі стартом Олімпіади в Пекіні чотири роки тому за екзотичністю та видовищністю. Але нещодавно уряд, прагнучи максимально скористатися нагодою пропіарити Туманний Альбіон як ринок і привабливий туристичний напрям, оголосив про подвоєння витрат на церемонію відкриття: тепер «продемонструють» і сільську місцевість.

Найпершим завданням організаторів Олімпіади від самого початку стала безпека. Як один із найближчих союзників США, Британія була активною учасницею воєнних кампаній в Іраку та Афганістані й операції НАТО в Лівії, а тому вважається однією з основних цілей ісламських терористичних груп. Серед численного мусульманського населення Британії раніше визрівали десятки планів терористичних атак, зокрема і змови щодо підриву трансатлантичних авіалайнерів 2006 року. Голова британської розвідувальної служби MI-5 попереджає про те, що, попри смерть Усами бен Ладена та інших лідерів «Аль-Каїди», терористична загроза для країни досі значна.

Відтак антитерористичні навчання пройшли тисячі поліцейських, і окрім 23,7 тис. співробітників служби безпеки, закріплених за олімпійськими об’єктами, у час пікових навантажень будуть задіяні ще 12 тис. правоохоронців. Кількість охочих тимчасово попрацювати на Іграх перевищила 100 тис., у всіх кандидатів перевіряли попередні місця роботи і відсутність судимостей. В Олімпійському парку встановили замкнуті телевізійні системи, вже звичні для британських вулиць та центральних зон міст, обладнавши їх спеціальним програмним забезпеченням, яке розпізнає обличчя і дає змогу ідентифікувати підозрілих людей та стежити за їхньою поведінкою. Ізраїльських спортсменів розмістять окремо від решти й забезпечать надійнішим захистом. На берегах Темзи стоятиме авіаносець, а VIP-автобуси, які використовуватимуться під час Олімпіади, обладнано пристроями для сповіщення правоохоронців про водіїв, які поводяться підозріло на дорозі, або про потенційні спроби захоплення автобусів.

Британці сподіваються, що, навіть попри таку численність поліцейських, заходи безпеки не виявляться надто нав’язливими. За давньою традицією країни більшість із них чергуватимуть без зброї. І хоча вболівати за своїх спортсменів до Лондона приїдуть лідери близько 40 держав, їхню безпеку буде влаштовано так, аби не довелося розганяти юрбу, щоб пропустити поважних візитерів. Цікаво, що Владімір Путін не здійснюватиме офіційного візиту здебільшого через вельми прохолодні відносини Росії з Британією, проте може неформально відвідати змагання з дзюдо. Президентові Сирії Башару Асаду вже повідомили, що його буде позбавлено права на в’їзд до Туманного Альбіону. Кільком близьким до режиму тамтешнім високопосадовцям, зокрема генералові Муваффаку Джумаа, який очолює Національний олімпійський комітет країни, також відмовили у видачі візи.

Читайте також: Політика у спорті та спорт у політиці

Уряд постарався запобігти підвищенню цін у готелях, ресторанах та інших закладах, що прийматимуть гостей, але Лондон і без того недешеве місто, тож багатьом туристам місцева дорожнеча неабияк ударить по кишені. Завдяки жорстким правилам продажу квитків до процесу не допустять спекулянтів. Крім того, квитки скрупульозно і справедливо розподіляли таким чином, щоб кожен національний олімпійський комітет отримав належну кількість. Але тим, хто сподівається купити їх в останню мить, навряд чи пощастить.

Виборовши право на проведення Олімпійських ігор 2012 року, країна швидко почала розбудову інфраструктури. Незважаючи на те що загальна вартість робіт утричі перевищувала заплановані витрати, усе нині перебуває в стані готовності до змагань, адже англійці хотіли будь-що уникнути хаосу, яким позначився останній тиждень підготовки до Ігор в Афінах.

Крім того, Британія розробила деталізовані плани використання об’єктів після закінчення Ігор й отримала за це нагороду від голови Міжнародного олімпійського комітету Жака Роґґе. Попри надто дорогу організацію спортивної події – нині суму оцінюють у понад £11 млрд, країні вдалося уникнути зменшення бюджетних видатків, навіть попри економічний спад. Прем’єр-міністр Девід Кемерон зазначив, що Олімпіада забезпечить економіці держави близько £13 млрд. Він сподівається, що це додасть кілька балів нинішньому уряду, який втрачає популярність через економічні та політичні труднощі, які Туманний Альбіон переживає протягом останніх кількох місяців. Британці впевнені, що здобудуть найбільше золотих і срібних нагород за всю історію своєї участі в Іграх, адже фінансування та кількість спортсменів у спортивних організаціях останні кілька років зростають. 

Організатори повідомили, що до Лондона, який уже приймав це спортивне свято в 1908 і 1948 роках, мають прибути 10,5 тис. спортсменів, 21 тис. представників ЗМІ та 8,8 млн відвідувачів.

Непевності додає тільки підступна британська погода. За останні два місяці випало незвично багато опадів, що вже неабияк зіпсувало літній спортивний сезон. Проте організатори вірять, що зробили достатньо для того, аби захистити спортсменів і глядачів від найгірших погодних умов. А якщо пощастить, 27 липня, можливо, буде сонячним.

Читайте також: Дружній Альбіон