ut.net.ua 2009-11-20 00:00 Киричук Олександра

Обрані врятуються

Апокаліптичний блокбастер від майстра маніпуляції суспільними настроями


Режисер Роналд Еммеріх вже не раз лякав глядачів зображенням глобальних катаклізмів. У стрічці «День незалежності» він запропонував на наш розсуд катастрофічний сценарій за участю злісних прибульців. У «Післязавтра» намагався вразити екологічну свідомість землян демонстрацією жахливих наслідків «парникового ефекту». Проте щоразу завдяки героїзму американського президента та спонтанному вияву людської солідарності більшу частину населення земної кулі в його фільмах вдавалося врятувати.

Згодом, заробивши на людських страхах і надіях чимало грошей, Еммеріх заявив, що з нього досить – більше жодних катастроф. І ось він цю обіцянку порушив. Звісно, з вагомих на те причин – не зміг, вочевидь, устояти перед безпрецедентним касовим потенціалом масової паніки довкола апокаліпсису в 2012 році, ніби-то напророченого календарем майя.

До того ж комерційна перспективність теми забезпечила режисерові значно більший рівень «творчої свободи». Зокрема, дала йому змогу обійтися без тестових показів та відповідно необхідності вирізáти на вимогу пробної аудиторії з фільму все, крім спецефектів. Тож апокаліпсис версії-2012 триває довше за всі попередні стрічки-катастрофи Еммеріха, стосується більшої кількості небайдужих глядачеві дійових осіб і, за словами автора, порушує більше філософських питань на кшталт: «Чи варто рятувати людей як расу, а якщо варто, то яких її представників?»

І слід зазначити, цього разу прогнози Еммеріха щодо відповідей, які людство може дати на такі запитання у «судний день», не надто оптимістичні. Поміж персонажів його фільму легальний пропуск до «прекрасного нового світу» вдається отримати тільки представникам урядів кількох країн, невеликій групі науковців прикладних галузей і тим, хто готовий заплатити за нього один мільярд євро.

Простим же смертним у випадку, якщо майя таки справді мали рацію, схоже, залишається тільки дякувати Голлівуду за можливість пережити кінець світу принаймні віртуально, в залі кінотеатру. Та ще й побачити його з найвигіднішої перспективи.

 

У кінотеатрах України з 12 листопада

схожі публiкацii