ut.net.ua 2008-01-11 00:00 Бабінець Анна

Думкою багатіти

Бум книжок на зразок «Як стати мільйонером» чи «Думай та збагачуйся» тільки починається

 

 

 

 

 

Бум книжок на зразок «Як стати мільйонером» чи «Думай та збагачуйся» тільки починається. Так званої успішної літератури на полицях українських книгарень стає дедалі більше, а коло читачів стрімко збільшується. Соціологи кажуть, що ця література допоможе нам замінити радянську модель «злиднів у рівності» суспільною орієнтацією на успіх.«Думайте про багатство нескінченно довго і ви обов’язково розбагатієте», «Подумки ви маєте досягти успіху задовго до того, як матимете його у реальному житті». Такі «глибокі» і безапеляційні поради дає Брайан Трейсі, автор книги «Як розбагатіти з нуля».

Продавець столичного книжкового ринку «Петрівка» Лариса каже, що цю книжку сміливо можна назвати бестселером – її купують всі, хто вирішив почати свій шлях до успіху. Ті, хто вже впевнено крокує цим шляхом надають перевагу Роберту Кіосакі, Бодо Шеферу та Алану Пізу .

Лариса продає літературу з психології успіху вже 10 років. Вона прочитала майже все, що потрапляло на її торгові полиці, і добре знає, кому з покупців що рекомендувати. «Перші такі книжки з’явилися в Україні десь у середині 90-х, я почала ними займатися у 1998 році, – розповідає жінка. – У мене є постійні клієнти, іноді вони приходять і замовляють конкретну книгу». Лариса зазначає, що «успішна» література стає дедалі популярнішою: за її спостереженнями, аудиторія постійно зростає, відповідно, зростає і пропозиція.
З 2005 року, зі слів Лариси, цікавитися такими книжками стали майже всі: домогосподарки, молоді бізнесмени, пенсіонери... «Приходять навіть народні депутати. Переважно новоспечені. Запитують щось з психології лідерства, охоче беруть Брайана Трейсі – я ж говорю, що він для всіх», – продовжує Лариса.
 
Така література дедалі диференціюється. Якщо 5 років тому на полицях книгарень було кілька книжок доволі загального змісту, сьогодні серед тисяч варіантів можна знайти книжки для жінок, студентів і навіть для військових у відставці... Новинка останніх тижнів – «Бізнес по-єврейському. 67 золотих правил».
 
“Добрі” поради
 
Важко утриматися від спокуси розбагатіти з нуля, тому я придбала книгу Брайана Трейсі. Особисті враження: книга написана досить агресивно («ніхто не кращий за вас», «присягніться, що ваша головна мета – стати мільйонером»), але є і практичні поради, щоправда далеко не нові («відкладайте 10% з щомісячного доходу», «потурбуйтеся про страхування»). Автор пропонує читачеві уявити конкретну картинку з майбутнього: себе за кермом омріяного авто чи біля каміну. Трейсі наполягає на максимальній деталізації: чим частіше читач звертатиметься до цього футуристичного образу, тим швидше мрія перетвориться на реальність. Ці прийоми також не вигадка автора й часто зустрічаються в посібниках із НЛП.
 
Всі, хто коли-небудь гортав подібну літературу, зізнаються: поради, викладені у книзі, швидко забуваються, однак, віра у те, що колись станеш багатієм, залишається на довгі роки.
Ще один важливий момент. Трейсі радить своїм читачам відмовитися від спілкування з невдахами, концентруючись на стосунках лише з успішними людьми. “Ви не зможете літати з орлами, якщо продовжуєте ритися у землі з індиками”, – запевняє автор. Варто зазначити, що церква не поділяє таких порад. “Це протирічить християнству. Слабкому потрібно допомагати. Якщо людина житиме за цими рекомендаціями, то у старості залишиться самотньою”, – стверджує протоієрей храму Іоана Богослова (УПЦ КП) Петро Ландвитович.
 
Зміна світосприйняття
 
Український соціолог Євген Головаха вважає, що масове зацікавлення українців „успішною” літературою може докорінно змінити суспільне світосприйняття. «Радянська психологія «злиднів у рівності» поступово йде в минуле. Західні, протестанські цінності, коли успіх вимірюється власним добробутом, виходять на перший план. Люди мають орієнтуватися на успіх, і це досить здорова тенденція», – говорить «ТИЖНЮ» пан Головаха.
 
А от соціолог Олена Донченко, яка вивчає психологію мас, радить сприймати таку літературу як художню: “Можна знайти якісь ідеї, отримати інформацію для загального розвитку. Тут багато цікавих історій, які можна переповідати знайомим. Дякуючи подібній літературі можна вижити, повіривши в себе, але розбагатіти – ні”.
 
Українці, начитавшись подібних книжок, мають зважати на наші реалії. У них ще немає вибору – „успішної” літератури вітчизняного походження майже не знайти. «В Україні задорого видавати книжки – їх ніхто не купуватиме, бо вони дорого коштуватимуть», – каже українська письменниця Ганна Владимирська, авторка книжок «Секреты успешной карьеристки», «Как студенту заработать на пиво, девушек и даже BMW». Свої книжки вона видає російською мовою у російських видавництвах. Пані Ганна зізналася, що не знає українських письменників, які пишуть на теми психології успіху.
 
Отже, в українців, які мріють про успіх, є лише один шлях – читати іноземців, але не забувати, що живуть вони в Україні.
[78][79] [80]
 
ДОВІДКА

Роберт Кіосакі, серія книжок “Багатий батько рекомендує”. Автор вважає, що у школах діти не отримують необхідних знань про гроші, тому потім не вміють їх заробляти. Допомагає батькам навчити себе і дітей планувати розходи та вигідно вкладати кошти.

Бодо Шефер, “Шлях до фінансової незалежності”. Автор називає себе персональним “фінансовим тренером”, розповідає про важливість самодисципліни і правильного планування часу.

Алан Піз, “Мова тіла”. “Читати кожну людину як книгу” рекомендує автор. Кожен рух, ваш і співрозмовника, має значення і потаємний зміст. Книга пропонує їхнє трактування і вчить використовувати міміку та жести для ефективного спілкування.

 
PRO&CONTRA
Дмитро Крапивенко
головний редактор сайтуwww.news.1plus1.ua

 «Одне прислів’я вчить, що “простота гірша за злодійство”, інше: “де просто, там ангелів зі сто”. Пам'ятаєте, як Свирид Голохвастов разом із Пронею (“За двома зайцями”) потішалися над Химчиною простотою? Простим бути немодно, непрестижно і негламурно, даруйте на слові. Ні сто років тому, ні зараз. А от "піднятися", "забуріти", "стати крутим" – хіба це не мрія? Колись Проні Сірко для цього потрібно було з тиждень помучитися в дівочому пансіоні. Тепер все простіше – придбав книжку a la "Як стати…" і поповнив лави "кожум'яцьких аристократів".

 
PRO&CONTRA
Євген Дейненко
бізнес-консультант, керівник тренінг-центру «Розвиток»

«Я сам читаю такі книжки із задоволенням, відслідковую тенденції, нові розробки у цьому жанрі. Мені особисто ця література дає нові думки, нові ідеї. Взагалі вважаю, що в них багато не тільки цікавих, але й корисних порад. Подібні книжки не можуть нашкодити нормальній людині, яка має здорове світосприйняття».