Світ 2021-03-04 19:29 Бініон Майкл
  ▪   Лондон

Передчасне заспокоєння

Як поява нового штаму вплинула на боротьбу з коронавірусною хворобою в Сполученому Королівстві

Вакцинацію проти коронавірусної хвороби отримали понад 17 млн британців — більше, ніж у будь-якій іншій розвиненій країні світу. Нині захищені понад 90% людей похилого віку і вразливих категорій населення. До травня планують імунізувати кожного британця, старшого за 15 років. Такий успіх уважають одним із небагатьох тріумфів уряду Боріса Джонсона, якому закидають високий рівень смертності від COVID-19 у Великій Британії, а також некомпетентність і нерішучість упродовж минулого року.


Однак оптимізм згасає після кількох тривожних подій останніх днів. Нові мутації хвороби, зокрема виявлені на південному сході Англії, у Бразилії та Південній Африці, виявилися значно заразливішими й досі поширюються. Є побоювання, що одна з двох основних залучених вакцин, розроблена Оксфордським університетом і AstraZenica, може бути менш ефективною відповіддю на нові мутації, особливо на штам із Південної Африки.


Саме тому уряд відмовляється скасувати останнє розпорядження про карантин, що розпочався на початку року й був покликаний зупинити стрімке поширення вірусу — щонайменше таке само небезпечне, як і минулої весни. Зараз багатьом людям набридло перебувати вдома й не мати змоги ходити на закупи, тому чимало консерваторів у парламенті закликають уряд послабити обмеження й дозволити відкрити школи. Дедалі більше людей відмовляються дотримуватися правил: поліція накриває нелегальні вечірки, які потай організовує молодь, і штрафує на великі суми тих, хто навідується одне до одного в гості. За словами критиків, якщо правила порушують, то немає сенсу їх упроваджувати, а краще вже зараз дозволити більше свободи.

 

Читайте також: Побічний симптом


Однак науковці й люди, які відстежують статистику пандемії, наполягають, що будь-яке передчасне послаблення карантину знову спричинить різке зростання кількості інфікованих і зведе нанівець усі зусилля, які досі докладали для стримування вірусу. Поки не буде вакциновано більш ніж половину населення й поки терміново не розроблять нові препарати або не модифікують наявні для протидії мутаціям COVID-19, ситуація для населення залишатиметься ризикованою. І хоча Велика Британія діє швидше за інші держави, облаштовуючи центри масової вакцинації по всій країні, вірус завдав їй серйозного удару: за рівнем смертності від хвороби у співвідношенні до кількості населення вона випереджає майже будь-яку іншу державу. Науковці стверджують, що ще багато слід зробити, перш ніж ситуація налагодиться.


На щастя, наукова спільнота швидко реагує на нові загрози. За словами розробників, вакцину, вироблену Оксфордським університетом у партнерстві з англо-шведською фірмою AstraZenica, можна легко модифікувати для протидії новим мутаціям. Вони також відкидають критику, що лунає в Німеччині й кількох інших європейських країнах: мовляв, оксфордська вакцина не запобігає інфікуванню осіб, старших за 55 років. Свідчень її недієвості немає, проблема тільки в тому, що досі здійснено обмаль тестів серед людей похилого віку. Виробники вакцини також наполягають, що пропонований захист завадить серйозному перебігу хвороби або смерті, навіть якщо людина інфікована однією з нових мутацій, зокрема смертельнішим різновидом вірусу, що вирує в Південній Африці. І нарешті вони стверджують, що вакцина не тільки захищає тих осіб, які зробили щеплення, а й зупиняє передачу вірусу іншим людям.

Спроба вакцинувати всю країну є головним політичним викликом, і позитивні результати лише за десять тижнів після початку вакцинації, напевно, трохи відновили рівень довіри до непопулярного уряду. Доти здавалося, що Велика Британія робить усе неправильно, занадто повільно та непослідовно 


Британські науковці вийшли на передову в боротьбі проти коронавірусної хвороби. Вони були одними з перших, хто здійснив повноцінний генетичний аналіз, щоб простежити всі нові різновиди вірусу — і швидко визначили мутації, що розвинулися в Південній Англії, Бразилії й ПАР. Їхня робота й надалі залишатиметься дуже важливою, адже тепер відомо, що COVID-19 постійно мутує, як грип. Можливо, повністю його позбутися не вдасться ніколи, позаяк вірус швидко адаптується до нових умов і знаходить спосіб протистояти вакцинам, які зупиняють його поширення. За словами науковців, у майбутньому може знадобитися нова вакцина, щоб забезпечувати кожного додатковим щепленням щонайменше раз на рік для вироблення імунітету до будь-якої мутації.


Нині дослідницькі лабораторії у Сполученому Королівстві добре фінансуються, а також вони мають багато персоналу й можуть виробляти вакцини поблизу великих британських медичних установах. Ці лабораторії вже протягом останнього року розробили нові напрочуд успішні схеми лікування, не пов’язані з коронавірусною хворобою. Винайдено лікування малярії — хвороби, яка щороку вбиває мільйони людей в Африці й досі протистояла всім спробам ефективної боротьби з нею. Іще один прорив — розробка програми з використанням комп’ютерного моделювання для дослідження процесу згортання білків, а це важливий крок на шляху до розуміння розвитку захворювань. Британські науковці також на передовій пошуку препаратів, що ефективно допомагають людям, які вже захворіли на COVID-19. Як наслідок, тепер значно менше людей помирає від вірусу, порівняно з торішніми показниками, коли було мало відомо про те, як спинити новітню інфекцію.

 

Читайте також: Лікарі, колективний імунітет та маски – огляд наукових новин про коронавірус


Спроба вакцинувати всю країну є головним політичним викликом, і позитивні результати лише за десять тижнів після початку вакцинації, напевно, трохи відновили рівень довіри до непопулярного уряду. Доти здавалося, що Велика Британія робить усе неправильно й занадто повільно та непослідовно реагує на виклики, спричинені коронавірусною хворобою. Боріса Джонсона критикували за надмірний оптимізм і боротьбу за популярність замість того, щоб ухвалювати необхідні жорсткі рішення. Він стрімко втрачав підтримку після перемоги на парламентських виборах 2019 року, і серед консерваторів у парламенті навіть подейкували про те, щоб замінити його на іншого діяча, здатного зосередитися на деталях політики. Однак лідерство Джонсона частково відновилося завдяки стрімкому розгортанню програми вакцинації.
Утім, охоплено не всі категорії населення. Чимало людей, особливо серед темношкірих, азійських та інших етнічних меншин, досі з підозрою ставляться до вакцин і зазнають впливу екстремістів та фанатиків, що поширюють недовіру за допомогою соціальних мереж. Деякі темношкірі особи стверджують, що вакцини розробляють для захисту білих і подальшого білого домінування; ще одні розносники фейків вважають, що вакцини — це спосіб імплантувати людям мікрочипи, щоб уряд міг їх контролювати. Та й інші сміховинні версії поширюють недовіру.
У відповідь уряд залучив тисячі лікарів і лідерів меншин, які ходять до людей додому й пояснюють, що вакцини безпечні та дієві. Також пропонує нові закони, щоб запровадити високі штрафи й навіть ув’язнення як покарання за поширення брехні про вакцини.
Британці метаються між оптимізмом і відчаєм. Чимало людей розлючені через те, що недавно заборонили авіарейси з країн, де виявлено нові мутації коронавірусної інфекції. Дехто сердиться, що в майбутньому будь-хто, зокрема і британці, після прибуття у країну муситимуть пробути на карантині десять днів у готелі, що обходиться дуже дорого — близько 1 700 фунтів. Дехто не згоден і вимагає послаблення обмежень на подорожі, щоб уможливити літні відпустки. Однак наразі правила залишаються суворими. Країні уривається терпець. Триває змагання між вакцинами та вірусом. 

схожі публiкацii