Вибори 2020: сила громад проти сили еліт 2020-10-30 20:06 Борис Машлянка
  ▪   Тернопіль

Надал отримав офіційні відсотки. Як відбулися вибори на Тернопільщині

Хоч особливих сенсацій і не сталося, дехто виступив ще слабше, ніж можна було очікувати

Ще не встигли у Тернополі підрахувати результати місцевих виборів, як значна частина користувачів соцмереж краю почали відверто обурюватись результатами, нехай і проміжними.

Частина тернополян скептично ставились до соціологічних опитувань. Але результат підтвердив прогнози.

З’явилися нарікання на фігурантів списку «Свободи». Подекуди депутатами стають скомпрометовані особи: підозрювані у причетності до давньої справи з продажем студентів у трудове рабство в Болгарію, фальшуванні диплому, організації піраміди «Хелікс» або банальній «мажорській» поведінці з вуличною бійкою.

Як і прогнозували соціологи, в Тернополі впевнено переміг діючий міський голова Сергій Надал із понад 70% підтримки. При цьому «Рейтинг» прогнозував 69% тернополян, які готові прийти на вибори. Виявилося, що тільки 44,68% завітали на дільниці. І це ще найвищий показник явки в Україні.

 

Читайте також: На тлі нового скандалу з Угорщиною. Перші підсумки виборів на Закарпатті

 

Ця тенденція – перемога діючих мерів – хоч і є всеукраїнською, але не задовольняє значну частину прогресивної інтелігенції краю. Правда, як казали багато городян, на цих виборах у Тернополі із 10 кандидатів не було за кого голосувати. Потужні підприємці, громадські діячі й політики не брали участі у кампанії. У Тернополі ніби й не було протягом десятиліття скандалів із забудовами в парках, боротьбою з торф’яними котельнями, іншими сумнівними рішеннями мерії. Тернополяни, які уважно стежать за діями влади, не розуміють,  як можна було так сліпо віддати більшість меру і його партії, з тими ж відсотками, що й у 2010 році, при «першому пришесті». Тепер два десятки свободівців та шість «любителів Надала» з партії «Порядок. Відповідальність. Справедливість» гарантуватимуть міському посаднику одноосібне керування міською радою наступні п’ять років.

Зрозумів це й діючий голова Тернопільської облради Віктор Овчарук, який вів список «Європейської Солідарності» в міську раду. Як раніше писав Тиждень, він планував зайняти крісло секретаря міськради. Проте отримана Надалом більшість зробила союз із порошенківцями зайвим. Вже 27 жовтня Віктор Овчарук очолив некомерційне підприємство облради Тернопільський обласний клінічний перинатальний центр «Мати і дитина». Рішення про його призначення прийняли того ж дня на засіданні конкурсної комісії обласної ради. До участі у конкурсі на заміщення вакантної посади керівника надійшла лише одна заявка. Про те, чи говорили на засіданні конкурсної комісії стосовно можливого кермування в нетверезому стані, чи знищення школи мистецтв – не повідомляють. Радує в тій ситуації лише одне – порошенківці таки відмовились від амбітних планів заволодіти школою для слабочуючих дітей. Після скандалу на всю країну з акціями протесту, перекриттям доріг, порошенківці з третьої спроби спромоглися відмінити своє рішення.

Діючому міському голові Тернополя не зуміли скласти конкуренції ні представник «Слуги народу» Віктор Гевко, агітатори якого лаялись з виборцями, намагаючись їх побити, ні триразовий заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра, який вийшов зі «Свободи» і пробував сили на виборах вже від «Батьківщини». Івану Сорокаліту з «Сили людей» тернополяни не повірили, напевно, через те, що активно втілював надалівську політику за першої каденції мера.

Якщо казати про офіційні показники, то чинний міський голова Тернополя  переміг в першому турі з показником 74,59% голосів (52 тис. 876 виборців). Дані оприлюднили у п’ятницю, 30 жовтня. На другому місці з показником 4 тисячі 171 голос кандидат від партії «Сила людей» Іван Сороколіт, на третьому – Леонід Бицюра («Батьківщина») з 3 тисячі 507 голосами , на четвертому – чинний голова обласної ради Віктор Овчарук («Європейська Солідарність») з 3 тисячами 144 голосами,  на п’ятому кандидат від «Слуги народу» нардеп Віктор Гевко з 2 тисячі 603 голосами. Ірина Яремчук з Української галицької партії отримала 1 тисячу 420 голосів. Решта кандидатів не набрали й тисячі голосів.

Міськрада і облрада

Точних даних на виборах до міськради досі немає. Однак особливої інтриги немає. Судячи з усього, Надал матиме стійку більшість у раді. За попередніми, які публікують місцеві ЗМІ, у міську раду Тернополя зуміли пройти ВО «Свобода» (матиме 20-21 депутат), «Європейська Солідарність» (12-13 депутатів), «Порядок. Відповідальність. Справедливість» ( 6 депутатів), «Сила людей» (2 депутата), «За майбутнє (2 депутата). Показники останніх двох політсил – під питанням, зважаючи на близькість до 5%. Також під питанням залишається проходження у міськраду партії «Слуга народу». Її попередній результат – 4,9%. Нібито не проходить «Голос», якому прогнозували понад 7% підтримки, правда цей прогноз складли ще під час голосування до Верховної Ради.

Доповнено: За півгодини після публікації цього матеріалу оголосили офіційні дані про переможців виборів до міськради. СН та інші названі політсили таки матимуть фракції. У міськраді будуть: 18 депутатів – від «Свободи», 9 – від «Європейської солідарності», 5 – від «Порядку. Відповідальності. Справедливості», 4 – від «Сили людей», 3 – від «За майбутнє» і від «Слуги народу» – також 3.

 

Читайте також: «Гуманоїди» в селі, шоколадки для молоді, замінування та постріли: як минула виборча доба на Вінниччині

 

При цьому прихильну до Надала партію «Порядок. Відповідальність. Справедливість» нібито фінансує діючий нардеп Іван Чайківський, який сам став обличчям партії «За майбутнє». Зокрема, на це вказує наявність у прохідній частині ПВС людей пов’язаних із Чайківським: наприклад кандидат №6 Ігор Яворський. Це колишній керівник Зборівської райдержадміністрації, який керує підприємством, 60% якого належить родинному бізнесу Чайківських.

Про домовленості Надала і Чайківського непрямо свідчив відеоролик записаний в авральному порядку на користь агробарона, в якому мер і нардеп підтримують одне одного перед виборами. Ролик мав великий негативний резонанс у націоналістичному середовищі Тернополя. Тернополяни обурювались: як міг свободівець подати руку колишньому регіоналу. Тягнибоківці запустили рекламну кампанію, що це нібито змонтовано-сфальсифікований ролик, а чайківці масово поширювали відео в соцмережі. Врешті, останнім це таки додало плюсів і вони ледь-ледь, але таки нібито проскочили в міськраду.

Скріншот з опублікованого відео партією «За майбутнє»

При цьому опоненти (голова обласної «Батьківщини») заявляють про купівлю голосів та штучно додані «За майбутнє» 1,5%.  Окрім того є свідчення, що у ніч на 29 жовтня на Тернопільській ТВК члени виборчої комісії виявили печатки всіх дільничих комісій в загальнодоступному місці.

 

Читайте також: Битва ексрегіоналів

 

Станом на 30 жовтня обласна територіальна виборча комісія опрацювала лише 20% протоколів ТВК. За попередніми результатами на виборах до Тернопільської облради найбільше голосів набрала партія «Європейська Солідарність» – близько 20%. На другій позиції «За майбутнє» – 15%. Далі йдуть «Свобода» – близько 15%, «Слуга народу» – 8%, «Батьківщина» – 7%, партія «Довіра» – 6%. Інші партії на цей момент не долають прохідного бар’єру.

Зважаючи на такі результати, новим керівником облради мав би бути представник порошенківців Степан Барна, перший номер списку та колишній голова облдержадміністрації. Проте, зважаючи на перспективи дострокових парламентських виборів, говорять про бажання нардепа Чайківського очолити облраду. Не менші амбіції має й колишній нардеп-свободівець Михайло Головко. А зважаючи на «свободівсько-за майбутні» близькі стосунки, це виглядає не менш реалістично.

Громади

Як відомо, у підсумку адмінреформи в Тернопільській області із 17 районів  залишається лише три  – Тернопільський, Кременецький та Чортківський. За підсумками місцевих виборів 25 жовтня лише 8 із 17 міських голів повторно перемогли на виборах, а для Сергія Надала і Сергія Поперечного із Теребовлі це вже третя перемога на виборах.

Список переможців виборів керівників громад:

Бережани – Ростислав Бортник, самовисування, архітектор.

Борщів – Ігор Чопик, ВО «Батьківщина», приватний підприємець.

Бучач – Віталій Фреяк, «Європейська Солідарність», голова Бучацької районної ради.

Гусятин – Степан Карпо, партія «Довіра», голова Самолусківської сільської ради.

Заліщики – Іван Дрозд, «Європейська Солідарність», голова Заліщицької районної ради ( колишній регіонал).

Збараж – Роман Полікровський, «Європейська Солідарність», діючий збаразький міський голова.

Зборів – Руслан Максимів, «Європейська Солідарність», Зборівський міський голова.

Кременець – Андрій Смаглюк, ВО «Свобода», директор школи №5 у Кременці.

Козова – Сергій Добалюк, «За майбутнє», керівник комунального підприємства у Козові, вотчина регіонала Чайківського.

Ланівці – Роман Казновецький, «Європейська Солідарність», Лановецький міський голова який доклався до перемоги громади над свинофермою Чайківського, акції протести не стихали у Ланівцях майже рік).

Монастириська – Андрій Старух, ВО «Свобода», Монастириський міський голова.

Підволочиськ – Віталій Дацко, Підволочиський селищний голова.

Підгайці – Ігор Мерена, ВО «Батьківщина», приватний підприємець (там була запекла боротьба із представницею «Слуги народу» і різниця в голосах виявилась менше десяти).

Теребовля – Сергій Поперечний, самовисування, Теребовлянський міський голова.

Тернопіль – Сергій Надал, ВО «Свобода», Тернопільський міський голова.

Чортків – Володимир Шматько, «Сила людей», Чортківський міський голова.

Шумськ – Вадим Боярський, «Слуга народу», начальник департаменту соціального захисту Тернопільської ОДА, діючий депутат облради від партії «Батьківщина».

 

Читайте також: Черкаси готуються до другого туру. Хто кого підтримує у протистоянні Бондаренко-Євпак

 

А приємною новиною під час виборів на Тернопільщині стало врятоване життя. Сержант служби цивільного захисту Михайло Терещук під час чергування на пожежному пості однієї з виборчих дільниць помітив у вікні 9 поверху сусіднього будинку людину, що поводиться неадекватно.

Спостерігаючи за діями чоловіка, рятувальник зрозумів, що той намагається привернути увагу, ймовірно вчинити суїцид вистрибнувши з вікна. Пожежник повідомив про подію  оперативно-диспетчерську службу управління ДСНС. На місце подій направили підрозділи рятувальників, патрульної поліції та карету екстреної швидкої допомоги. Працівники поліції проникли у квартиру та зняли людину із вікна. Завдяки професійним діям, громадянина вдалося заспокоїти та супроводити до медичного закладу для надання профільної допомоги.

схожі публiкацii