Вибори 2020: сила громад проти сили еліт 2020-10-27 13:05 Дмитро Клименко
  ▪   Житомир

Кабінковий «креатив» та пасивні волонтери «5 питань». День виборів у Житомирі

Вибори у Житомирі стали одними з найпомітніших у день голосування для національних ЗМІ. Усьому виною ситуація з непідготовленими кабінками для волевиявлення

О шостій вечора 26 жовтня у штабі діючого міського голови Сергія Сухомлина полегшено зітхнули. Все зробили за один тур. За попередніми даними підрахунку 100% протоколів штабу партії «Пропозиція» у першому турі їх кандидат отримав 52,02% голосів житомирян.

Найближчий переслідувач, ректор Житомирської політехніки Віктор Євдокимов, кандидат від партії «Слуга Народу» отримав 12,65% голосів. Хоча ще в день голосування, штаби буквально «закидували» один одного звинуваченнями та завами про порушення й підкупи.

День голосування став піком кампанії, яка була яскравою та емоційною. Передусім через велику кількість нових обличь, які не маючи бекграунду у владі намагались заволодіти увагою виборців креативом. Виборець відреагував. І проголосував за перевірених часом політиків, яким теж довелось попрацювати аби активізувати своїх прихильників. В умовах пандемії це зробити було надскладно. Як, власне, і проголосувати виборцям. І причина не лише КОВІД-19.

 

Читайте також: Наднизька явка і черги на дільницях. День виборів на Херсонщині

 

Публічне таємне голосування.

В пізній ранок біля дільниці в 30 школі виборців не багато. В цей час на стадіоні є декілька бігунів, а на ганку шкільний охоронець, чиє сонне позіхання ховає блакитна одноразова маска, нудиться на свіжому повітрі.

Зайшовши до холу, показую зап'ястя чоловікові із сканером температури та натягую вище маску, аби не отримати порцію повчань про безпеку. Далі спортзал із столами членів комісії з бюлетенями та списками, скриньки та кабінки для голосування зроблені із каріматів накритих жовтим та синім сукном.

– ТВК не забезпечила комісію нормальними кабінками для голосування. На вечірньому засіданні вчора їх не привезли, тому вранці, ми своїми силами змайстрували такі от кабінки із підручних матеріалів, – каже Олександр, голова ДВК.

Таких комісій із саморобними кабінами було декілька десятків. І члени комісій, аби забезпечити таємність голосування креативили, як могли. В одній ДВК виборці голосували за шафою для лялькового театру дитячого садку, в іншій на столах із стільчиками та сукном, а дехто взагалі виконував свій громадянський обов’язок прямо на столі за яким сиділи члени ДВК, або під жовтим простирадлом натягнутим між двох драбин.

Фото із цих дільниць розлетілись країною в лічені хвилини. Кандидати, спостерігачі, політики, журналісти та виборці постили, коментували та обурювались. І в сотнях цих емоцій загубилось пояснення чому так трапилось.

 

Читайте також: Харківщина перед виборами

 

– Наразі немає точної інформації стосовно того, чи усі дільниці відкрилися. Відомості збираються. Але відомо, що є ДВК, у яких немає кабінок, непобудовані. Їдуть туди, натягують тканину – проблема у нас… Її вирішують по ходу. Дільниці ті відкрилися, відгородили, чим могли. І зараз виборці там голосують. І вже по ходу натягують тканину, бо не впоралися за вечір, – пояснює сайту Житомир.info Тамара Яремчук, членкиня міської ТВК.

Підрядник, якого винайняла Житомирська міська ТВК, в останній день перед голосуванням повідомив, що не зможе виконати замовлення, адже працівники похворіли. Крім того, у дільницях, які розташовані в дитсадках та школах не встигли змонтувати кабінки, адже до останнього дня працівників не пускали в заклади через карантин та навчальний процес.

Щоправда невідомо, чому монтаж кабінок дотягнули до останніх днів перед голосуванням та чому дільничні комісії та кандидати не забили на сполох завчасно?

Відповідь можна знайти у коментарях представників штабів Євдокимова та Сухомлина. Валерій Онопрієнко, кандидат від партії «Пропозиція» ще о 7.24 ранку повідомив, що через, нібито, дії голови міської ТВК Оксани Пліс від партії «Слуга народу» на 40 дільницях необлаштовані кабінки. І цю інформацію масово почали розносити активісти та кандидати партії.

А от штабісти партії влади відповіли, що саме влада міста мала забезпечити облаштування тих кабінок. Ця вся ситуація активно мусувалась у ЗМІ та соціальних мережах цілий день. І кожен штаб намагався її використати для дискредитації опонентів.

Успіх цих дій штабів оцінити складно, а от дискредитувати вибори як інститут ще більше, їм вдалось точно. А також принизити людей. Членів ДВК, які замість організації процесу голосування, пиляли рейки та закручували шурупи, і вислуховували від усіх. Виборців, які замість того щоб спокійно розібратись із чотирма бюлетенями, мусили залазити у ці конструкції та принизливо, на напівзігнутих колінах, робити свій вибір. І громаду в цілому, адже такої картинки для ЗМІ на дільницях у Житомирі не було ніколи.

– Ще ввечері коли провели засідання я зрозумів, що буду робити їх сам. Я закінчував цю школу, тому подзвонив директорці і вона прислала майстра і ми за години три оці кабінки зробили. Звичайно, що зранку люди голосували на столах, які ми відгородили прапором та стільцями, але потім все було по закону – каже Дмитро, секретар комісії в 14-й школі.

Неготовність дільниць та пандемія зробили свою справу і на вибори у Житомирі прийшли 28,8% виборців. Це на 10% менше ніж у 2015 році, та менше ніж явка по країні, яка склала 36,88%.

Підходжу до столу зі своєю адресою, показую паспорт, отримую чотири бюлетені, йду в кабінку. Далі вибір.

 

Читайте також: Вибір не для всіх

 

Починаю з простого. Обираю кандидата на міського голову, їх всього 13. Далі депутати міськради. Тут вибір величезний. 600 кандидатів. Читаючи прізвища у списках ловлю себе на думці, що складали їх, певно, СММники. Це ж справжні таргетовані списки. Окрім медійних кандидатів є ще десятки твоїх знайомих, сусідів, улюбленців районів. Місцевих, з якими щоранку вітаєшся, як йдеш на зупинку. Так у списках партії «Пропозиція» директор цієї школи Тетяна Нечипорук, її заступниця Наталія Яненко у списках партії «Батьківщина». Випускник школи Матвій Хренов, кандидат в міські голови, а син голови ОСББ кандидат в депутати від Європейської Солідарності.

За партії в районну та обласну ради також ставлю позначки та виходжу до урн. Перед моєю кабіною вже стоїть чоловік, і здивовано дивиться на мене, не розуміючи чому я так довго. За мить все сам побачив. Адже чотири бюлетені із двома позначками це квест на витривалість не лише для пенсіонерів.

«Картонне» опитування.

Упакувавши свої бюлетені в урну роблю фото дільниці, таке не часто побачиш, та йду на іншу дільницю. Ну як дільницю – до хлопця із білою паперовою коробкою у чорному сміттєвому пакеті, який проводить президентське опитування.

Студент місцевого Поліського університету Едуард, сам із Ємільчина. 24 жовтня йому зателефонував однокурсник і запропонував підзаробити. Обіцяв 1000 гривень за день роботи з 8-ї до 8-ї.

– Друг обіцяв, що після роботи скине мені на карту 1000 гривень. І сказав, що я маю ще підписати угоду. Але я ще нічого не підписував, і не знаю як буде із розрахунком. – каже Едуард, мусолячи червоного носа. – Робота проста, але чимало людей агресує. Але ж я нікого не змушую голосувати, і хто хоче той підходить.

Високий хлопчина намагається побачити в моїх очах розуміння, даючи мені цю роздруківку із п’ятьма питаннями від президента, а потім починає пояснювати змістаркушуа бабусі, яка щойно вийшла із дільниці.

Вже після обіду, коли інтернет наповнився сотнями повідомлень та відео про це опитування, хлопці та дівчата, які стояли біля інших дільниць почали говорити, що вони стоять тут не за гроші, а як волонтери.

В селах та невеликих містечках інформації про те чи проводили там таке опитування біля дільниць було значно менше, ніж у містах. Та й виборці в більшості проходили повз ці паперові скриньки, а інтерв’юери не виявляли значної активності, аби залучити більше людей до голосування.

Осінній вечір заховав у темноті всіх «волонтерів» із опитуванням та десятки працівників екзитполів. Тепер основні дії відбувались в тісних залах дільниць де почали підрахунок голосів. Нова система виборів ускладнила і цей процес, тому навіть маленькі дільниці рахували свої бюлетені до пізньої ночі.

Складність підрахунку та недосвідченість членів комісій іноді призводила до абсурдних ситуацій. Так на одній із дільниць на початку вечірнього засідання посварились голова та заступник і засідання затримали майже на годину, поки з’ясовували стосунки.

Вже ближче до півночі, коли до ТВК почали звозити протоколи підрахунку голосів на дільницях, з’явились перші результати, які свідчили про значний відрив Сергія Сухомлина від найближчих опонентів.

Вибори в один тур.

На 9 ранку із штабу партії «Пропозиція» прийшла перша інформація про паралельний підрахунок голосів. Результати обробки 86% протоколів давали 51,8% Сергію Сухомлину і 11,93% Віктору Євдокимову. За десять годин із того ж штабу дали інформацію про підрахунок 100% протоколів – Сухомлин 52,01%, Євдокимов 12,65%.

Хоча всю ніч та весь день 26 жовтня штаб кандидата партії влади давав результати Євдокимова вдвічі більші – 23%, а Сухомлину – 42%.

Попередні результати голосування до міської ради також на користь партії «Пропозиція», але досягнути однопартійної більшості міський голова вже не зможе. 31,67% набирає його команда. 13,48% набирає партія «Слуга народу», далі по 10% набирають ОПЗЖ та ЄС.

Найбільш неочікуваний результат показала партія «Сила і Честь», яка проходить також до міської ради із показником у 7,18%. А також партія «Батьківщина», яка за попереднім підрахунком набирає 5,02%.

Такі результати закономірні, адже в обох партіях кандидуються, ще донедавна соратники Юлії Тимошенко. У червні 2019 року стався конфлікт між міською та обласною організаціями партії. Любов Цимбалюк та частину команди міської та обласної фракцій партії виключили із партії. На цих виборах вигнанці «Батьківщини» доєднались до команди Смешка і набрали більше своїх «колишніх».

 

Читайте також: «Волонтери» президента і різне ставлення до COVID-19. Як голосували в Чугуєві

 

Прогнози та реальність.

Підрахунок ще триває, точні результати ТВК оголосить за кілька днів, але вже зараз зрозуміло як виглядатиме склад нової міської ради. Що цікаво, останні опитування перед днем голосування показали певні тенденції, які вже підтвердили виборці.

Перед усім рейтинг міського голови дозволив виграти вибори в першому турі. Хоча і не з таким результатом, як показували соціологи. Партія «Пропозиція» лідер, але не формує одноосібну більшість. Партія «Слуга народу» друга, а Віктор Євдокимов набрав в двічі більше, ніж в опитуваннях.

Виборці ОПЗЖ дисципліновані, тому свої 10% партія Медведчука отримала. Також вдалось активізувати свого виборця партії «Європейська Солідарність». Прогнозовані 7-8% виросли до майже 11%. Теж саме можна сказати про партію «Сила і честь». А «Батьківщина» матиме найменше представництво у раді. Їхній виборець на дільницю не прийшов.

схожі публiкацii