Політика 2020-10-07 18:50 Казанський Денис

ТКГ без Фокіна

Однією з найгучніших новин минулого тижня стало скандальне звільнення Вітольда Фокіна з позиції першого заступника голови тристоронньої контактної групи по Донбасу.

Буквально з перших днів свого перебування в складі переговірників Фокін став джерелом скандальних та суперечливих заяв. Його висловлювання, які в тій чи іншій формі повторювали тези російської пропаганди, передбачувано викликали негативну реакцію суспільства. І раз по раз змушували інших членів ТКГ, а також Офіс президента України виправдовуватися, уточнювати і тлумачити слова Вітольда Павловича.

 

Однак, в якийсь момент виправдовуватися, очевидно, набридло. І після чергової заяви Фокіна, який на зустрічі з депутатами Верховної Ради повідомив, що не бачить участі Росії у військовому конфлікті на Донбасі, найстаршого члена ТКГ все ж відправили у відставку. На своєму посту він протримався трохи більше місяця.

 

Суперечлива діяльність Вітольда Фокіна породила конспірологічну версію, щодо його участі в ТКГ. Мовляв, колишнього прем'єр-міністра спеціально запросили для участі в переговорах, щоб протестувати реакцію суспільства на його слова і дізнатися, проковтнуть українці проросійську риторику чи ні. Така версія зокрема активно поширювалася прихільниками Петра Порошенка. Були й ті, хто називав Фокіна зрадником, який діє в інтересах країни-агресора.

 

Читайте також: Зеленський вивів Фокіна з ТКГ

 

Однак, автору цих рядків доводилося особисто спілкуватися з Вітольдом Фокіним, і виходячи з цього досвіду можна стверджувати, що одіозність його заяв має досить просте пояснення - вік. 88-річний заступник голови ТКГ в силу похилого віку просто не міг належним чином виконувати свої обов'язки. Він щиро не розумів причини обуреної реакції на свої заяви і дуже засмучувався через таку реакцію. Виправдовуючись на внутрішніх нарадах за свої слова, він емоційно переконував колег, що його фрази були перекручені журналістами і були витлумачені невірно. Але незабаром знову провокував черговий скандал.

 

При цьому треба визнати, безпосередньо під час засідань ТКГ Фокін ніяких неадекватних дій не здійснював і не висловлював нічого з того, що говорив в своїх інтерв'ю. Більш того, здається, поведінка росіян та їх представників у ТКГ виявилася для Вітольда Павловича неприємним сюрпризом. Було схоже, що Фокін очікував від них більшої поступливості та був здивований, коли побачив, що саме російська сторона намагається заблокувати переговори і завести їх в глухий кут.

 

Втім, хоч з Вітольдом Фокіним, хоч без нього, переговори по Донбасу давно і міцно зайшли в глухий кут. З якого їх не вивела навіть зустріч радників глав країн учасниць нормандського формату, що відбулася не так давно. А останні засідання контактної групи взагалі проходять в досить конфліктній атмосфері, завдяки войовничої та агресивної позиції російської сторони.

 

Читайте також: Денис Казанський: Тактика, яку обрала російська сторона у ТКГ, геть блокує мирний процес

 

Наприклад, під час останнього засідання ТКГ російський представник Борис Гризлов раптово заявив, що Росія записує переговори на відео, і збирається вирізати та публікувати в мережі окремі їх фрагменти. Така заява відверто шокувало модераторів з ОБСЄ, які заявили, що стикаються з таким вперше і пригрозили негайно припинити зустріч, якщо Росія продовжить вести запис. Після цього Гризлов кілька разів вибачився і пообіцяв нічого не записувати, проте конфліктна ситуація відпочатку задала деструктивний тон діалогу, який в черговий раз закінчився без результату.

 

За підсумками зустрічі Гризлов в черговий раз звинуватив Україну у відмові від виконання Мінських угод. Таку гнівну реакцію у нього викликала заява української сторони про те, що Україна буде домагатися повернення контролю над Донбасом на своїх умовах. До традиційних звинувачень російський представник адресував Україні і традиційні погрози, пригрозивши черговим загостренням на фронті.

 

"Це принципово суперечить самій основі Мінських угод. <...> Безумовно, така позиція юридично нікчемна, але політичні наслідки у неї катастрофічні. Українська влада змушує представників Донецька та Луганська вжити заходів у відповідь і не повинна скаржитися, коли ці заходи будуть реалізовані. Києву краще повернутися до виконання "Мінська", до виконання своїх колишніх передвиборних обіцянок ", - заявив Борис Гризлов.

 

Що мається на увазі під «заходами у відповідь» у виконанні представників Донецька та Луганська - зрозуміти не складно. Тому не дивлячись на тимчасове затишшя на фронті, обстановка на Донбасі, як і раніше залишається досить напруженою. І може в будь-який момент знову вибухнути.

 

Читайте також: Мовою ультиматумів

 

Як завжди, в унісон з кремлівськими погрозами і звинуваченнями заговорили і українські депутати з проросійської партії ОПЗЖ. Зокрема, Віктор Медведчук, який днями відвідав Москву і зустрівся там з Владимиром Путіним, в точності повторив всі тези Москви про те, що саме Україна гальмує роботу тристоронньої контактної групи.

 

«Сьогодні в глухому куті знаходиться формат мінських переговорів Тристоронньої контактної групи, в глухому куті він знаходиться з вини української делегації, яка поставила ряд питань для того, щоб вони були вирішені, але практично у них немає сьогодні виходу для реалізації. Більш того, ВРУ 15 липня 2020 прийняла постанову, якою в одному з пунктів, пункті 4, фактично перекреслила норми, які передбачені мінських угодами і які були затверджені резолюцією Ради безпеки ООН. І саме через те положення переговори в Тристоронньої контактній групі зайшли в глухий кут», - заявив Медведчук.

 

Така нервова реакція представників Росії і її сателітів може заспокоїти тих, хто підозрює ТКГ в «зливі» національних інтересів та надмірній поступливості. Нападки Москви свідчать про те, що українська позиція є досить твердою, і протиставити їй Росії, крім погроз і шантажу, поки що нічого.