Світ 2020-09-30 15:32 Ворожбит Ольга

Президентські дебати у США: "Клоун" і "стиль бульдозера"

Як пройшов перший раунд президентських дебатів між Джо Байденом та Дональдом Трампом

Лайка, насмішки і президент, який говорить в унісон із суперником та ведучим. Таких дебатів у США ще не було. Ці півтори важливих для американської демократії години було майже не можливо слухати. Дебати, які відбулися пізно ввечері 29 вересня (за американським часом) стали першим таким спілкуванням між кандидатами на посаду президента США. До виборів, які відбудуться 3 листопада, заплановано ще два раунди між кандидатами на посаду президента - 15 та 22 жовтня, а також один сеанс між кандидатами на посаду віце-президента Майком Пенсом та Камалою Гарріс 7 жовтня. 

 

Модератором цих дебатів став ведучий каналу Fox News Кріс Воллес. Для  першого раунду він виділив такі теми для обговорення: пандемія, Верховний суд, економіка, расові проблеми та жорстокість і сутички на вулицях американських міст, а також цілісність виборчого процесу.

 

 

Читайте також: Бажання виборців 

 

 

Попри всі старання модератора, цьогорічні дебати було дуже складно слухати. Дональд Трамп перебивав та говорив одночасно із суперником та ведучим. Кілька разів було видно, що Джо Байден не може сформулювати до кінця відповідь, бо у відведені йому дві хвилини говорить Дональд Трамп. І така поведінка президента виводила Байдена з рівноваги. В один із таких моментів він йому навіть сказав: "Чи не заткнув би ти пельку?" (Will, you shut up, man?). Під час іншої суперчки Байден назвав Трампа "клоуном". Якщо американські дебати зазвичай є доброю нагодою для дискусії довкола власних політик та планів, то ці дебати точно не стали продовженням цієї традиції. Американська преса вже описала такий стиль президента "стилем бульдозера" і це дуже влучна характеристика для нього.

 

Перша тема, запропонована модератором, стосувалася Верховного суду і призначення судді Емі Барретт на заміну судді Рут Гінзбург, яка померла 18 вересня. Позиція Дональда Трампа полягала в тому, що його обрали на чотири роки, а не три, а отже, він має право призначити суддю ще зараз (якщо це таки вдасться зробити, то це може критично змінити співвідношення у Верховному суді США на користь прихильників більш консервативних поглядів, що у свою чергу може призвести до зміни законодавства щодо абортів та інших змін). Байден опонував йому тим, що "вибори вже розпочалися", а отже люди мають право спершу проголосувати, а тоді вже переможець призначатиме суддю.

 

 

Читайте також: Генеральна Асамблея ООН: Глобальна Zoom-дипломатія

 

 

Темою, яка попри регламент (на кожну із тем модератор виділив 15 хвилин) очікувано зайняла більшість часу (про неї почали дебатувати вже у проміжку відведеному для Верховного суду), була пандемія та те, як на неї реагувати. Тут Байден зумів двічі нагадати супернику, що той знав про наслідки коронавірусу, але приховував інформацію про це, "аби не провокувати паніку". Вочевидь Байден мав на увазі інформацію, яка з'явилася завдяки книзі Джона Вудворда "Гнів" ("Rage", 2020). Вона потрапила до книгарень США 16 вересня. Трамп відбивався тим, що він одразу закрив сполучення з Китаєм, а його опоненти виступали проти цього, тому він правильно реагував.

Не обійшлося без образ чи насмішок, наприклад щодо масок. "Я вдягаю маску, коли потрібно. А його, коли не побачу, то він завжди в масці", - заявив Трамп. Байден наголосив на дослідженнях, які говорять, що завдяки маскам можна було б врятувати 100 тисяч життів. 

Суперечки щодо родин та родичів – теж особлива ознака цих дебатів. Джо Байден критикував Трампа за його образливі вислови щодо американських солдат і як приклад розповів про свого старшого сина Бо. Він помер від раку у 2015. "Він служив в Іраку. Він не невдаха", - зазначив Байден (раніше у пресі з’явилися повідомлення, що президент назвав полеглих американських солдат "невдахами" (loosers)). Трамп у своєму стилі перебив суперника: "Чи ти говориш про Хантера?" і далі почав говорити відверту брехню щодо сина Джо Байдена Хантера: "Та він отримав 3,5 млн від дружини московського мера". Президент США згадав про "Бурізму" і «зароблений статок в Україні».

 

 

Читайте також: Світ про загострення в Нагірному Карабасі: Неглибоке занепокоєння

 

 

Остання тема, яку обговорювали під час дебатів, стосувалася власне самих виборів. Минулого тижня на одній із прес-конференцій на запитання, чи він погодиться на мирну передачу влади після виборів (а різні опитування говорять, що перевага Байдена коливається в межах навіть 10%), Дональд Трамп відповів: «Ми побачимо, що буде…». Це спровокувало значне обговорення в медіа. Окрім того, президент рішуче виступає проти голосування поштою, називаючи його «шахрайським», хоча такий тип голосування не новинка для США . Раніше під час такого голосування не було зафіксовано шахрайства, але було чимало невизнаних бюлетенів через помилки у заповненні. Власне останні п'ятнадцять хвилин дебатів були присвячені суперечці саме про це. Під час дебатів Дональд Трамп говорив відверту неправду про випадки шахрайства під час такого голосування, про це йому нагадували і модератор і суперник, але американський президент чув лише те, що хотів чути.

 

схожі публiкацii