Політика 2020-09-10 18:09 Гончарова Єлизавета

Нові люди, старі еліти. Чи вірять на Донбасі в зміну влади на місцях

Чи мають місцеві мешканці сподівання на зміни еліт на Донеччині на початку виборчих перегонів

Виборча кампанія офіційно почалася, а неофіційно триває вже доволі довго. Учасники перегонів в різних населених пунктах не завжди поспішають розкривати всі карти. Більшість виборців ще навіть не здогадується, хто саме братиме участь у змаганнях за крісла голів ОТГ чи міських та районних депутатів. Але навіть на цьому етапі було цікаво почути думки та сподівання місцевих мешканців щодо можливостей змін у власних населених пунктах після виборів. Свої міркування щодо цього мали змогу написати всі, хто бажає, у невеличкій анкеті, яку запропонували в групах у фейсбуці різних населених пунктів північної Донеччини. Опитування не можна вважати соціологічним, але отриману інформацію варто проаналізувати як думку активних людей із чітким власним баченням певних процесів.

 

За два дні було отримано 36 відповідей з міст Слов’янськ, Краматорськ, Бахмут, Костянтинівка, Дружківка, Часів Яр, Торецьк, Авдіївка, Новгородське, Сіверськ, Рубіжне (Луганщина) та сільських населених пунктів. Дехто просто вказав, що проживає на Донбасі, не уточнивши місто чи ОТГ. Дев’ять опитаних балотуються на посаду голови ОТГ чи мають бажання зайняти депутатське крісло, три людини будуть агітаторами чи членами виборчих комісій, п’ятеро не підуть голосувати, а переважна частина візьме участь у перегонах як виборці.

 

Одна людина, яка взагалі не піде на виборчі дільниці, зізнається, що зараз мешкає в іншому регіоні, а зареєстрована на Донеччині. Утім, цьогорічні перегони — перші в історії України, коли переселенцям і трудовим мігрантам доволі просто — навіть в онлайні — змінити адресу для виборів, щоб голосувати в тій громаді, де вони фактично проживають. Четверо інших — мешканці прифронтових населених пунктів, де цьогоріч ЦВК вирішила не проводити місцевих виборів. Це рішення ухвалили відповідно до рекомендацій, що їх надіслали в Київ голови військово-цивільних адміністрацій Донеччини та Луганщини. У них, зокрема, вказано, що сьогодні проводити перегони в окремих населених пунктах Донбасу небезпечно. До переліку ввійшли міста Сєверодонецьк, Лисичанськ на Луганщині, Авдіївка, Торецьк на Донеччині. Навіть після повторного звернення ЦВК виборів не призначили — і цим дуже засмутили представників партії «Опозиційна платформа — За життя», які задля зміни рішення виводили людей на мітинги та лобіювали скасування рішення ЦВК. «На щастя, у нашому населеному пункті виборів не буде, як у прифронтовому. Змін усе одно поки що не очікувала б», — зізналася працівниця системи освіти з Новгородського.

 

Читайте також: Ольга Айвазовська: Підрахунок голосів на місцевих виборах триватиме мінімум у два-три рази довше, ніж зазвичай

 

Упевнені, що за місцевої влади залишаться старі персоналії, майже 61,1% опитуваних. 22,2% вірить, що до владних кабінетів у їхніх населених пунктах прийдуть зовсім інші люди. Шість осіб мають власну думку: «частково», «очікую значне оновлення облич», «50 на 50», «переважно залишаться старі», «з’являться нові люди, щоб представляти стару владу» і навіть «невідомо, хто прийде». А ось щодо партійної належності депутатів та голів ОТГ майже всі опитані були одностайні: більшість посад та мандатів на місцевих виборах на Донеччині візьме «Опозиційна платформа — За життя». Правда, інколи до назви партії опитані додавали інші визначення: «колишні регіонали», «вороги країни» та «зрадники-ексрегіонали». Серед тих, кого згадують, окрім цієї політичної сили, є «Слуга народу» (9 згадувань), «Європейська солідарність» (4), Партія Шарія (3), «Батьківщина» (2), Опозиційний блок (2) і по одному — «Наш край», «Сила людей» та «Голос». Цікаво, що про ці партії написали ті, хто вказав у попередньому питанні, що йде на вибори як кандидат. Не можна стверджувати, що вони написали саме ту партію, від якої виступатимуть, але такий варіант найімовірніший. Деякі респонденти називали не політичні партії, а їхні характеристики: «технічні партії місцевих бандитів», «той, хто більше заплатить», «мафія». «Принципово партійна картина не зміниться. Зайдуть нові депутати, але більшість із них буде зі старими цінностями — корупції та рєшалова», — вважає 27-річний юрист із Бахмута.

 

Щодо прогнозів для конкретних населених пунктів, то не всі респонденти на початку перегонів готові назвати прізвище можливого голови. Але, наприклад, щодо Слов’янська є два варіанти, на які вказали мешканці цього міста: чинний мер і славнозвісна Неля Штепа. Тричі назвали прізвище міського голови Бахмута Олексія Реви, який обіймає посаду керманича вже понад 30 років. Спрогнозували, що в Дружківці залишиться або старий міський голова Валерій Гнатенко, або його люди. Жодного прізвища нового претендента на посаду голови в опитуванні не було вказано.

 

Читайте також: На порозі нової норми

 

29 респондентів не вірять у те, що нарешті після місцевих виборів зміняться звичні політичні еліти на Донбасі. Навіть за наявності відносної політичної різнобарвності, яка не була притаманна Донбасу до війни, тут досі мало хто сподівається на справжні якісні зміни. Попри ймовірність появи нових облич, побачити перспективи нового розподілу сил та ідеологічного забарвлення сподіваються не всі. «Прогнозую повернення «еліт», які були до 2014 року», — написав респондент із Торецька, який, найімовірніше, мав на увазі всю область, бо в його місті виборів не буде. Серед причин «стабільності», на яку претендують вже звичні для Донбасу персоналії та партії, респонденти називають: вплив Верховної Ради на розподіл сил на місцях, маніпулятивну інформаційну політику на ТБ, адміністративні та фінансові ресурси, фальсифікації під час проведення та підрахунку результатів виборів, небажання демократичних партій активно діяти на Сході країни, погана комунікація таких партій із місцевим населенням, а також неготовність самого населення до змін. «Політичні еліти Донбасу — це вороги України. Немає нових патріотичних лідерів, якщо і є — вони не в активному русі», — вважає жителька Часового Яру. Оптимістичніше налаштований респондент із Бахмута: «Зміниться, але через кілька поколінь. Коли більшість становитимуть уже міленіали». А мешканка Слов’янська, яка вже на пенсії, наче заперечує: «Нічого не міняється, бо люди не намагаються вивчити історію та робити висновки».

 

Так чи інакше, у виборчі перегони Донбас вступає без особливих передумов якісних змін, які активне населення бачить у звільненні від представників колишньої Партії регіонів. Більшість традиційно й далі підтримує старі еліти, навіть якщо їх представляють нові персоналії або, навпаки, якщо старі йдуть на вибори під новою емблемою.