Світ 2020-03-19 21:14 Корбут Анна
  ▪   Мадрид

Іспанія проти COVID-19: Тиждень на карантині

Як уряд і населення країни реагує на епідемію

Перші випадки зараження COVID-19 в Іспанії фіксували наприкінці лютого спочатку в одного, а далі ще у двох італійських туристів, що разом зупинялися в готелі на Тенеріфе. На вечір 9 березня, коли почали запроваджувати карантин, по країні було підтверджено 1236 випадків — майже удвічі більше, ніж за добу до того. Померлих — 30 осіб, порівняно з 10-ма станом на 7 березня. 60% зафіксованих випадків припадало на три провінції: лідирував Мадрид в центрі країни, за ним Країна Басків і Ла-Ріоха на півночі.

 

Карантин

 

9 березня у Мадриді та Вікторії, місті у Країні Басків на півночі, оголосили двотижневий карантин для державних навчальних і культурних закладів — шкіл, університетів, бібліотек, культурних центрів тощо — а уже за два дні, в середу, разом із ними на карантин пішли і приватні навчальні заклади. Міністерство охорони здоров’я закликало людей працювати з дому, а компанії — відправляти працівників додому, якщо є змога. Невдовзі після навчальних закладів зачинилися парки та інші громадські місця.

 

За повідомленнями видання El País, джерелом зараження в Ла-Ріосі, одному з епіцентрів на початку (понад 81 випадок зареєстрували в Гаро, одному з містечок регіону) став похорон у місті Вікторія, що в сусідній Країні Басків. У провінції Мадрид вогнищем зараження став будинок для літніх людей у одному з містечок. Такі центри досі залишаються в зоні надвисокого ризику: наприклад, станом на 17 березня у пансіонаті для літніх Monte Hermoso в Мадриді зафіксовано 17 смертей (більшість протягом останніх кількох днів) і 75 інфікованих, зокрема персоналу та родичів. Але загалом точно локалізувати вогнища розповсюдження було складно.

 

На час дії надзвичайної ситуації іспанці можуть вигулювати домашніх тварин, але недовго 

 

Утім повсякденне життя на другий тиждень березня змінилося мало: люди продовжували їздити на роботу, а надворі побільшало батьків з дітьми, що не пішли до школи. Хтось розбирав у магазинах товари, а хтось кепкував з порожніх полиць. Ще працювали приватні кав’ярні та ресторани, хіба що стало менш людно на терасах барів вечорами. Здебільшого зачиненими у Мадриді стояли китайські крамнички. Заходи реагування теж були різної інтенсивності. Зараженим у містечку Гаро в Ла-Ріосі наказали залишатися вдома на самоізоляції під загрозою серйозних штрафів або арешту та примусової доставки до лікарні. Тим часом у Мадриді 8 березня пройшов багатотисячний марш за права жінок.

 

Читайте також: Тривала гра. Що іноЗМІ пишуть про пандемію коронавірусу

 

Станом на 19 березня в Іспанії 17147 інфікованих і 767 померлих. Динаміка щоденного зростання кількості інфікованих варіюється від понад 30% на початку до 18% зараз, але стійкого уповільнення поки що немає — як і прогнозів щодо того, коли країна пройде пік і поширення хвороби піде на спад. Вчора під час брифінгу в майже порожньому парламенті прем’єр Педро Санчез попередив, що “найтяжче ще попереду”.

 

Реакція уряду і надзвичайна ситуація

 

14 березня іспанський уряд запровадив надзвичану ситуацію, що передбачає жорсткіші заходи та обмеження, але в межах Конституції. Інтенсивна робота над питаннями, пов’язаними з епідемією, розгорнулася ще з лютого: на першому етапі за неї відповідали Міністерство охорони здоров’я і департамент надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров’я; на другому з початку березня — посилення заходів стримування, також під проводом Міністерства охорони здоров’я.

 

Нинішній режим надзвичайної ситуації регулюється законом №4/1981, котрий визначає, зокрема, умови, за яких її запроваджується, обмеження прав на цей період і відповідальних у владі за її реалізацію. Наприклад, у ст. 1 йдеться про те, що “оголошення надзвичайних ситуацій…  не перешкоджає нормальному функціонуванню конституційних повноважень Держави”. За законом відповідальні відомства — міністерства оборони, внутрішніх справ, транспорту та охорони здоров’я під керівництвом президента уряду (прем’єр-міністра). Вони координують основні ресурси, задіяні в боротьбі з епідемією.

 

Повне метро на станції в Мадриді, 16 березня 

 

Військові сили реагування на надзвичайні ситуації та інші потужності армії використовуються для транспортування, дезінфекції міст, залізничних шляхів, інших об’єктів інфраструктури. Військові госпіталі віддають під ліжкомісця для інфікованих, а виробництва задіюють для продукції антисептиків тощо. Поліція контролює дотримання надзвичайного стану в містах. Рух міського і міжміського транспорту обмежено, але не скасовано, хоча пасажири, особливо у міжміському транспорті, повинні мати поважні причини для подорожі. Наприклад, громадський транспорт у Мадриді працює, але пасажирів просять дотримуватися дистанції, не скупчуватися на платформах чи у вагонах, не розраховуватися готівкою, не підходити надто близько до водіїв. 16 березня Міністр транспорту повідомив на брифінгу, що користування транспортом (повітряним, морським, автошляхами) скоротилося на 50%, а залізничним на понад 80% в результаті скорочення кількості потягів на 50% і на третину — вагонів. Кількість транспорту в Мадриді поки що не скорочували, аби уникнути скупчень пасажирів.

 

Читайте також: Штучний інтелект проти коронавірусу

 

Серед заходів Міністерства охорони здоров’я, окрім безпосередніх, — підпорядкування приватних лікарень місцевим адміністраціям (до того були повідомлення, що приватні клініки відправляють пацієнтів з COVID-19 або підозрою до державних) на час епідемії; рекрутинг медичного персоналу, який ще не отримав ліцензій або закінчує навчання. 16 березня Міністерство попередило, що всі компанії чи фізичні особи, які мають необхідні для боротьби з COVID-19 речі (маски, рукавички, окуляри, обладнання для діагностики тощо) або потужності для їх виробництва, повинні повідомити про це протягом 48 годин.

 

Економічні наслідки

 

Наступним пріоритетом після здатності системи охорони здоров’я впоратися з кількістю інфікованих і тяжких пацієнтів для уряду є удар епідемії та пов’язаних із нею заходів по економіці, зокрема по малому і середньому бізнесу та сектору послуг. Наразі ніхто не береться оцінювати остаточні наслідки. Утім уряд розробив план заходів з підтримки економіки і мобілізує для цього до 200 млрд євро фінансування. Виняткові заходи триватимуть місяць і довше, якщо надзвичайна ситуація продовжиться. Варто зазначити, що економічний суверенітет країн ЄС обмежений — вони можуть запроваджувати якісь заходи, але також повинні дотримуватися економічних політик ЄС. Утім, останній вже працює над їх пом’якшенням та інструментами стимулювання економіки після епідемії.

 

 

Серед заходів, які планує Іспанія: відкриття нових ліній фінансування через різні державні механізми, що мають допомогти компаніям та самозайнятим особам з коштами на підтримання робочого капіталу, оплату рахунків, захист робочих місць; тимчасова призупинка виконання і компенсація у певних випадках за державними замовленнями, аби компанії не втрачали контрактів і не виходили з ринку; пом’якшення вимог щодо фінансової, податкової звітності. Уряд намагається захистити робочі місця: спрощує систему тимчасового працевлаштування, звільняє від соціального внеску за тимчасових працівників за умови, якщо роботодавець зберігатиме їхнє робоче місце; пропонує надзвичайну доплату самозайнятим працівникам, яким доведеться припинити економічну діяльність; виділяє ґранти на діджиталізацію малих і середніх підприємств, аби ті могли працювати дистанційно. Для найбільш вразливих верств населення пропонується відстрочка за іпотечними виплатами; більше свободи місцевій владі для використання залишків бюджету 2019-го на соціальні послуги та допомогу неповносправним; допомога із оплатою водо- та електропостачення, телекомунікаційних послуг; заборона підвищувати ціни на зріджений нафтовий газ, аби уникнути стрибка цін після епідемії.

 

Крім того, уряд планує спрямувати 110 млн євро на розробку ліків та вакцини від COVID-19. На шість місяців планується пришвидшити процедури імпорту та експорту в промисловому секторі.

 

Читайте також: Коронавірус підштовхує світ до рецесії

 

Мета цих заходів — забезпечення коштами компанії через пільгові кредити; спрощення умов роботи для компаній, аби запобігти звільненню працівників і безробіттю; захист доходу працівників, самозайнятих осіб і родин, особливо вразливих, і підтримка сфери охорони здоров’я.

 

Комунікація

 

Щодня група міністерств, відповідальних за антиепідеміологічні заходи, проводить детальні брифінги стосовно динаміки захвоюваності та дій уряду — їх транслюють найбільше телеканали. Міністри пояснюють, чого стосуються обмеження і для чого вони потрібні, як вони застосовуються, що можна та не можна або не варто робити громадянам, і що вони самі планують робити далі. Майже кожного дня понад годинний брифінг дає Прем’єр-міністр Педро Санчез. Брифінги проходять у карантинному режимі, однак журналісти і пересічні громадяни можуть надсилати запитання через месенджери і міністри на них відповідають.

 

Окрім пояснення практичних аспектів реагування, урядова комунікація постійно наголошує на відповідальності громадян, єдності перед загрозою, на тому, що іспанці здатні гуртуватися і допомагати один одному. Урядовці дякують усім, хто допомагає впоратися з цією загрозою: в першу чергу медикам, працівникам правоохоронних органів, комунальникам, військовим, але також громадянам, які дотримуються самоізоляції, допомагають літнім тощо. Цю риторику підхопили пересічні іспанці: вечорами вони виходять на балкони і аплодують на знак вдячності медикам та іншим працівниками, що зараз продовжують працювати під великим тиском. А на днях лікарка однієї з мадридських лікарень записала звернення, де закликала усіх охочих надіслати листа підтримки інфікованим, що потрапили до лікарень, і поділилася ним у чаті WhatsApp своєї родини. За її словами, такі пацієнти часто відчувають сильний стрес і самотність, особливо у складніших випадках, адже опиняються в ізоляції від рідних, медперсонал не має часу приділяти їм достатньо уваги, а через інтенсивну інформаційну кампанію в країні вони уже свідомі того, що їх може чекати. За день ініціатива розлетілася соцмережами, її підхопили інші лікарні, а на пошту, яку вказала лікарка, надійшло 35 тисяч листів зі словами підтримки.