Культура 2020-02-17 14:34 Алла Пушкарчук

"Котляревський і сучукрліт" та виставка Мирослава Ягоди. Головні культурні події тижня

Тиждень 17-23 лютого запам'ятається насамперед фінальною виставкою Українського обміну принтами, виставковим проектом "Котляревський і сучукрліт", виставкою Влади Ралко "Зона тиші. Фрагменти" та експозицією "Я + GOD = A" унікального львівського художника Мирослава Ягоди.

18 лютого у київській "Галереї 83" буде представлено відразу два проекти: фінальна виставка робіт учасників Українського обміну принтами та персональна виставка “Сад гравюр” одеської художниці Олександри Вальчук, яка є постійною учасницею Обміну. 

 

 

Як зазначається, у білій залі галереї експонуватимуться 60 мініпринтів, створених учасниками Українського Обміну Принтами, який пройшов вже вчетверте. Цього року в ньому взяли участь художники з України, Італії, Австрії, Іспанії, США та Індії.

 

"Суть Обміну полягає в тому, що художник надсилає лімітований тираж відтисків, створених спеціально для обміну. Всі роботи учасиків мають бути заданого розміру. Дозволяється використовувати будь-які відомі техніки ручного друку. Організатор обміну, майстерня НАПАПЕРІ, залишає 2 естампи (відбитки) для архіву та виставки-продажу, інша частина тиражу способом вибіркового жеребу повертається учасникам. Таким чином, кожний учасник по завершенню обміну має у власній колекції роботи своїх колег. Беручи участь в подібних обмінах по всьому світу, художник має унікальну можливість зібрати вдома власну колекцію оригінальних робіт", - зауважують орнанізатори.

 

Паралельно, в рамках фінальної виставки Обміну, буде презентовано персональний проект “Сад гравюр” Олександри Вальчук. Художниця створила серію гравюр із зображеннями рослин, які відбиралися за двома параметрами. Вони мали рости в Одеському Ботанічному Саду або на вулицях рідного міста.

 

“У виставки є кілька цілей. Перша- естетична. Друга- освітня- познайомити глядача з технікою ручного друку та звернути увагу на те, що всі рослини, які ми бачимо на вулицях Одеси, є привезеними сюди з різних куточків світу не більше двох сторічь тому”, - розповіла Олександра.

 

Кошти з продажу оригінальних естампів (офорти, гравюри, літографії, монотипії) підуть на потреби Рівненського обласного спеціалізованого будинку дитини. 

 

20 лютого у Києві у Музеї книги та друкарства України відбудеться лекція літературознавця Ростислава Семківа "“Енеїда” Котляревського: від жарту до шедевру", яка стане першою подією у рамках виставкового проекту "Котляревський і сучукрліт".

 

 

Так, Ростислав Семків розповість про світовий контекст, у якому постав твір українського класика, роль бурлеску у вітчизняній літературі та проекцію "Енеїди" на сучасність.

 

Крім того, у рамках проекту відбудуться дискусії на такі теми: як традиція бурлеску і травестії виявилася у творчості представників літературного угруповання Бу-Ба-Бу (зокрема Юрія Андруховича й Олександра Ірванця), п’єсах Леся Подерв’янського, а також у віршах сучасних поетів, що пишуть на соціальну тематику; які зв’язки можна встановити між образами жінок у творчості Котляревського та сучасних українських авторок; як сміх допомагає вижити в екстремальних воєнних умовах та стає потужною зброєю проти ворога (на прикладі теперішньої літератури про війну).

 

Також до 12 квітня відвідувачі зможуть побачити експонати, присвячені відомому письменнику, поету й драматургу, серед яких колажі студентів Харківської академії дизайну, створені спільно з художниками Богданом і Оленою Поліщуками, та ілюстрації до "Енеїди" Анатолія Базилевича (видання 1968 року). 

 

Кураторкою виставки є літературна критикиня і фахівчиня з давньої та сучасної літератури Тетяна Трофименко, а керує проєктом Валентина Бочковська, директорка Музею книги і друкарства.

 

21 лютого у Києві у Shcherbenko Art Centre відбудеться презентація виставки Влади Ралко "Зона тиші. Фрагменти", до якої увійшли великоформатні полотна і зін у єдиному екземплярі, що містить відібрані авторкою фото включно з її власними. Роботи створені художницею влітку 2019 року під час перебування в арт-резиденції "ЧервонеЧорне" в Каневі.

 

 

Назва виставки відсилає до табличок із вимогою дотримуватися тиші довкола Чернечої гори в Каневі – місця, де похований Тарас Шевченко.

 

"Таке регламентоване замовчування обертається насиллям, коли мова, а саме мова мистецтва, уособлена в поетичному слові, підлягає німот", – зазначає художниця.

 

У межах виставки відбудеться також презентація книги Влади Ралко "Зона тиші". Видання ознайомить читачів із репродукціями полотен, малюнків і фотографій, що увійшли до однойменного проекту, створеного в Каневі, та авторським текстом-коментарем до нього. До того ж, у книзі представлений фрагмент листування мистецтвознавиці Поліни Ліміної з Владою Ралко та Володимиром Будніковим, а також рецензія перформерки і теоретикині мистецтва Лариси Венедиктової. Мисткиня та обидві дослідниці візьмуть участь у події презентації.

 

Експозиція діятиме до 23 березня.

 

21 лютого у Києві у Національному художньому музеї України пройде відкриття виставки "Я + GOD = A" — масштабного проекту, присвяченого мистецтву унікального львівського художника Мирослава Ягоди.

 

 

"Назва виставки «Я + GOD = A» — це формула поетичного маніфесту Мирослава Ягоди. Художник препарує і збирає наново своє прізвище, розгортаючи абетку в зворотному порядку від останньої до першої букви, від ізольованого індивідуального «Я» до початку відліку, Альфи, через наріжний камінь — присутність Бога", - йдеться в описі події.

 

Творчість Ягоди охоплювала живопис, графіку, поезію, драматургію, відео-мистецтво. Умоглядно-фантазійна природа його образів  не має аналогів у творчості інших художників. Ягода формувався наприкінці 1980-х - у 1990-х роках, у часи активних соціальних і культурних трансформацій, зламу політичних систем, відсутності сталих моральних норм і правил.

 

Виставка триватиме до 12 квітня.

схожі публiкацii