Економіка 2020-02-01 18:47 Лапаєв Юрій

Форум Європа Україна: Нові можливості, старі загрози

Які теми дискусій стануть ключовими під час форуму

4 лютого в польському Жешуві розпочнеться 13-й форум Європа-Україна. Серед основних тем дискусій цього року можна визначити кілька найважливіших.

 

Так, значний фокус буде зроблено на відносинах між Європейським Союзом та нашою країною, зокрема питанню розширення ЄС. Спікери мають поділитися своєю точкою зору щодо перспектив європейської інтеграції для України в умовах, коли приєднання нових країн загальмувало через спротив найбільших членів ЄС. Чи справді двері Союзу лишаються відкритими? Своїми міркуваннями мають поділитися зокрема Дірк Газелл, лідер Європейської народної партії у Великій Британії та Джанлуіджи Донеллі, головний редактор італійського Radio 24. Крім того, не оминуть увагою і 10-ту річницю програми «Східне партнерство». Ювілеї традиційно вважають нагодою для підбиття підсумків, цього разу на форумі це мають зробити Спеціальний представник з питань Східного партнерства при Міністерстві закордонних справ ФРН Ганс-Юрген Гаймсоет, представник шведського МЗС Карін Андерманн, професор Мадридського університету Комплутенсе Рут Ферреро-Турріон та інші експерти. Їх фокус має бути на пошуку нових ідей для нової політичної реальності. Чи здобуде ідея відновлення програми достатньо підтримки серед країн ЄС? Яке майбутнє програми та чи існують альтернативи?

 

Читайте також: Крик душі в Давосі

 

Не менш важливою частиною обговорення є безпековий сектор. Він включатиме дискусії щодо традиційних оборонних питань, як-от шляхи посилення регіональної співпраці для зміцнення обороноздатності країн Східної Європи. Серед питань – мультинаціональні підрозділи, спільні навчання та іноземні контингенти як інструменти активізації партнерства. Не обійдуть увагою і складніші питання енергетичної безпеки. Російськи проект газопрояводу «Північний потік-2» знов стає центральною темою обговорень. Які заходи мають вживати країни, що можуть постраждати від цього газогону? Чи зможе поставки СПГ та розробка сланцевого газу стати дієвою альтернативою домінуванню Росії на європейському газовому ринку? Серед спікерів по цій темі очікуються представники України, Польщі, Норвегії та Німеччини.

 

Читайте також: Після капіталізму

 

Також під час панелей економічного спрямування планується обговорення впливу іноземних інвестицій, в тому числі і на Україну. Про які ризики має пам’ятати український уряд і яку користь матиме суспільство та економіка країни від надходження грошей з-за кордону? Не оминуть увагою і питання розвитку електронного врядування в Україні. Діджиталізація країни стала однією з ключових тез команди президента Володимира Зеленського під час виборів в 2019 році. Тепер прийшов час показати, яким чином країна може зробити стрибок у майбутнє. Водночас, цифровізація багатьох сфер життя людини містить певні ризики, про які теж не можна забувати. Своїм баченням концепції «держава в смартфоні» мають поділитися міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров, міністр діджиталізації в уряді Моравецького Марек Загорскі і Дарті Малаж, експерт з електронних закупівель з Агенства державних закупівель Албанії. Не менш важливим буде й обговорення туристичного потенціалу нашої країни. Туризм є не лише однією з провідних галузей економіки, це й інструмент для промоції країни в світі. Однак слід розуміти, що для успішного розвитку туризму потрібні не лише мальовничі пейзажі та памятники, а професійний підхід до справи і ефективний менеджмент. Серед основних питань, які розглянуть на форумі: як розвиток туристичної сфери може стимулювати місцеву та регіональну економіку? Як прорекламувати країну з допомогою туризму?