Суспільство 2019-10-03 17:16 Вікторія Малишева

«ЛНР» і корупція

Одним із провідних напрямів діяльності «влади» «ЛНР» є показова боротьба з корупцією.

Ніби за України вона була, а нині це негативне явище викоренили вщент. Про боротьбу з корупцією постійно пишуть у місцевих ЗМІ й говорять із високих трибун. Якщо хтось десь вимагає з вас гроші, повідомляйте про це в певні установи. Єдина поправка — анонімні дзвінки та листи не розглядаються, їх занадто багато. Тож якщо хочеться покарати хабарника, треба тверезо підійти до питання, що буде з ображеним, якщо хабарникові вдасться вийти сухим із води.

 

Почну зі зворушливої історії, що трапилася в Луганському геріатричному пансіонаті № 1 на вулиці Геологічній. Годували там останнім часом украй погано. Їжу дуже розварювали, щоб порція здавалася більшою. І один дідусь, розуміючи, як і багато хто, що так не має бути, поскаржився в прокуратуру. Не встигла приїхати перевірка, як адміністрація закладу вже знала прізвище місцевого «героя» — анонімність листування з такими закладами, на жаль, не зберігається. Доки тривала перевірка, кілька місяців годували всіх досить якісно. Яке ж дитяче здивування було в стареньких, коли вони щоразу невимушено наголошували в їдальні: «Цілих дві сосиски! А це часом не помилка?».

 

Читайте також:  Як заробляють бюджетники в «ЛНР»

 

Відомо, що в «республіці» безплатні медицина та освіта. Насправді в кожному з цих пунктів є певні поправки. Приятелька заздалегідь домовлялася з лікаркою про власні пологи — відома практика. Та була завідувачкою відділення, тому назвала таксу 10 тис. руб. (сума часто залежить від кваліфікації та посади лікаря). Гроші їй віддали готівкою на руки. Жодних ліків чи чогось іще купувати не довелося — усе знайшлося в російській гуманітарці, якою забезпечували пологове відділення. Ті дівчата, які народжували поруч за інших умов, купували все необхідне самі, чим відділення нібито забезпечене не було. Виходило дуже клопітно: родичі були змушені вишукувати ліки по аптеках, підвозити їх. Звичайно ж, перший варіант вийшов просто ідеальним — пологи «під ключ».

 

З освітою теж багато парадоксів. Офіційно все безплатне: навчання, виховання, їжа (по 5-й клас включно). А насправді все залежить від умовного рівня закладу. Що вищий рейтинг школи й що престижніша вона в очах батьків, то дорожчим буде навчання дитини. Коштом батьків робляться ремонти класів, купуються аптечки, папір, килими, телевізори й штори, заправляються принтери. І якщо у звичайній середній школі батьки знають, куди і як скаржитися на занадто великі апетити адміністрації, то в так званих елітних вони бояться втратити місце, щоб потім не мати великих проблем із навчанням дитини.  .

 

До речі, з ремонтами ситуація смішна. Збираючи кошти, вчителі попереджають, щоб про це нікому не розповідали. Навіть про гроші за робочі зошити чи прописи для дітей. Батьки у звичайних школах можуть сперечатися й скаржитися, бо розуміють, що середня школа зацікавлена в учнях. У так званих елітних навчальних закладах перевага на боці адміністрації: дитині можуть занижувати оцінки, спекулювати її недостатнім рівнем знань для цієї школи. В одній родині мені розповіли історію про те, як на перших батьківських зборах учителька оголосила про необхідність придбання телевізора для вивчення чи то азбуки, чи то письма. Сума була завелика. Мої знайомі — літні люди, які виховують дитину самі: її мати працює в Росії, з батьком вони давно розлучені. Сума на той телевізор для їхньої сім’ї була завелика, але вони здали гроші, бо боялися, що до дівчинки зміниться ставлення в класі або ж адміністрація почне вимагати в школу батьків дитини, яких фізично не було поруч.

 

Читайте також: Паралелі

 

Але хітом корупційних схем є хабарництво в місцевому «ДАІ» й паспортному столі. Новий паспорт громадянина «республіки» без черг коштує 5000 руб. Треба лише знати, кому дати ці гроші. Процедура триває один день, жодних черг замість трьох місяців очікування за буквою «закону». Всі знають цю таксу, але не всі мають вихід на тих, хто бере гроші, бо «республіка» показово карає хабарників. Найтиповіша схема хабарництва в місцевому «ДАІ», бо нині триває перереєстрація всіх транспортних засобів. А до будь-якого транспортного засобу навіть з ідеальними паперами завжди можна знайти сотню запитань: відтінок кольору не той, що вказано в документах, або не вистачає власника техпаспорта, який давно вже виїхав із «республіки». Ну, ви уявляєте. Уся процедура «під ключ» залежно від рівня проблеми коштує від $100 до $200. Є навіть така професія при «ДАІ» — «бігунок». Це людина, яка вибігає все за вас і за ваші гроші. На руки вам видадуть ідеальні папери. Жодних черг і переїздів — тільки гроші. Навіть якщо у вас немає виходів на цих «бігунків», перший продавець кави при «ДАІ» дасть вам усі контакти й безплатну консультацію з вашого питання.

І ще нині «наймодніша» стаття в Кримінальному кодексі за нецільове використання грошей. Слідство за нею триває довго. Людина до двох років ходить на допити, а далі найчастіше повертається на своє робоче місце, ніби нічого й не було, бо за цей час встигає змінитися влада на всіх рівнях. Те саме відбувається і з викладачами вищої школи, яких спіймали на хабарі. Можна впевнено сказати, що через якийсь час людина знову почне працювати в цій самій установі, ніби нічого не сталося.