Світ 2019-05-29 18:07 Лапаєв Юрій

Джеррі Скіннер: «Ми хочемо чітко довести в справі МН17, що йдеться про умисний акт, який мав стати провокацією для виправдання вторгнення»

Тиждень ще раз зустрівся американським адвокатом Джеррі Скіннером, який представляє родини загиблих у катастрофі рейсу МН17 у позові проти РФ у ЄСПЛ.

Зараз кореспондент Тижня обговорив  зі Скіннером під час його візиту в Україну останні новини в ході справи.

 

Чи можете ви поділитися останніми новинами в справі? Які завдання ви маєте на цей візит в Україну?

 

-  Ми зараз приїхали в Україну через дуже серйозну офіційну публікацію Заяви про факти, яка була оприлюднена ЄСПЛ нещодавно. Ця заява містить низку питань, на які ми маємо отримати відповіді від представників Російської Федерації наприкінці цього року. Ці питання стосуються інформації, яка може включати посилання на дані, які як свідчення досі знаходяться в Україні. Тому ми прибули в Україну для того, щоб краще підготуватися до заперечень росіян. Представники Росії будуть заперечувати те, що ми вже зробили. Заява про факти ЄСПЛ дуже близька до тих висновків, які ми зробили під час розслідування, тому спочатку росіяни мають на це відповісти. А вже після цього ми отримаємо можливість для нашої відповіді. Отже нам потрібно якомога більше нової інформації. Ми хочемо чітко довести в цій справі, що йдеться про умисний акт, який мав стати провокацією для виправдання вторгнення (російських військ – Ред.) в серпні. Ми вважаємо, що Росії просто був потрібен додатковий час між подіями МН17 та вторгненням на Донбас в серпні, щоб створити хвилю дезінформації з обвинуваченнями України.  Тому зараз ми в Києві збираємо нову інформацію щодо періоду, коли це сталося.

 

Які країни зараз долучилися до процесу?

 

- В Заяві про факти, яку я згадав раніше, суд запросив країни, громадяни яких були на літаку, приєднатися до розгляду справи, щоб перевірити дані вказані в Заяві та взяти участь в слуханнях. Принаймні зараз уряд Нідерландів став єдиною країною, яка на це погодилася, адже громадян саме цієї країни на борту було найбільше, відповідно й більше зацікавленості в процесі. Однак вже є певні ознаки того, що деякі країни, як-от Австралія, Німеччина та Велика Британія також незабаром можуть приєднатися. Тоді ми будемо мати індивідуальні позови та позови на рівні країни проти РФ. Це може значно змінити умови. Світ починає тиснути.

 

Читайте також: Джеррі Скіннер: «Росія робить все для блокування розслідування справи МН17»

 

На ваш погляд, чи допомогла б розслідуванню участь США?

- Це дещо незручне питання, тому що я з Сполучених Штатів. Ми вважаємо, що уряд США володіє даними, принаймні тими, які Міжнародна слідча група (МСГ) і кримінальне розслідування Європолу вказали в своїх звітах. Можливо, цей американський звіт, що включає в себе супутникові знімки, був переданий МСГ, і, напевно, він знаходиться також і в Києві,  у розпорядженні української частини команди МСГ. Ми хотіли б отримати цей звіт, оскільки ми розуміємо, що він є достатньо обґрунтованим з наукової точки зору та настільки значущим, що буде важко заперечувати те, що він показує. Ми хочемо, щоб це стало частиною цивільної справи від імені родин, а також і частиною кримінальної справи. Тому одна з речей, заради якої ми приїхали сюди – це спробувати отримати копію цього звіту. Тому що американський уряд не визнає, що він взагалі існує. Я робив офіційні запити у відповідності до американського закону про свободу інформації, я робив запити щодо звіту в Конгрес США, однак у відповідь є лише мовчання. Ми хочемо отримати цю інформацію від уряду США, я думаю, що вона може серйозно допомогти.

 

Читайте також: Катастрофа MH17. Що вдалось з'ясувати протягом останнього року слідства

 

Зі свого боку що ще має зробити Україна?

 

- Україна подала кілька позовів. Наразі в ЄСПЛ існує чотири окремих позови щодо доволі широкого переліку питань Криму та подій на Донбасі. Однак в жодні справі не вказано чітко: «Росія, ти вторглася на нашу територію» чи «Ти вбила чи вигнала наших людей» або «Ти знищуєш нашу інфраструктуру та промисловість». Ніде це не вказано такою чіткою мовою. Тому я намагаюся переконати українську владу відкрити принаймні одну справу, в якій би йшлося про те, що вона (Росія – Ред.) атакувала українців та українську націю. Необхідно визначити, що відшкодування цих дій є настільки великим, що Росія буде мати заборгованість перед Україною  на мільярди доларів, і цей борг має виплачуватися, адже це питання справедливості. В іншому випадку Росія може ніколи не залишить захоплені території. Але якщо вона продовжуватиме свою злочину поведінку, вона має за це заплатити.

Пам’ятайте, ракета знищила один літак, МН17. Але справжньою мішенню атаки була свобода України та українців.

 

---------------------------------------------------

Джеррі Скіннер закінчив юридичний коледж у Північному університеті штату Огайо. Отримав ліцензію на юридичну практику в 1979 році. Працює адвокатом у сфері авіації та космонавтики. З 1989-го успішно представляє інтереси постраждалих у великих авіакатастрофах у США. Зокрема, брав участь у переговорах, за результатами яких Лівія виплатила рекордну компенсацію в розмірі $2,7 млрд постраждалим унаслідок терористичного акту в Локербі. Засновник і президент благодійної організації для людей з інвалідністю в Румунії. З 2016 року представляє родичів жертв катастрофи малайзійського літака рейсу МН17 у Європейському суді з прав людини.