Культура 2019-05-27 14:53 Алла Пушкарчук

48-ма "Молодість": олень-ведучий та 200 стрічок за 9 днів

Як пройшла церемонія відкриття 48-го Міжнародного кінофестивалю «Молодість»

Хлопець з рудою бородою і в окулярах дістає з кишені куртки смартфон, вмикає камеру, простягає руку трохи вперед і робить знімок. На дисплеї у нього з’являється стеля, стилізована під бджолині соти, люстра і екран з надписом Molodist. Хлопець натискає кнопку «відправити у» і вже за секунду підбирає фільтр для фото в історії Instagram. Далі додає розташування: Культурний центр «Кінотеатр «Київ», вул. Велика Васильківська, 19, потім додає підпис: Відкриття 48-го міжнародного фестивалю «Молодість». 

 

Дві паралельно розміщені червона і синя зали кінотеатру поступово заповнюються людьми. 25 травня. Гамірно. Серед відомих гостей акторка Лариса Кадочникова, ведуча Ярослава Кравченко, актор і режисер Ахтем Сеітаблаєв, мисткиня Жанна Кадирова, актори Олеся Жураківська, Олег Москаленко та Олексій Тритенко, хореограф Олена Шоптенко.

 

Читайте також"Книжковий Арсенал" та кінофестиваль "Молодість" і не тільки. Найважливіші культурні події тижня

 

Кінофестиваль «Молодість» , започаткований у 1970 році як дводенний огляд студентських короткометражних робіт, зараз є одним з найбільших кінофорумів Східної Європи за версією Міжнародної федерації асоціацій кінопродюсерів (FIAPF). Щорічно подивитися професійні стрічки дебютантів з різних куточків планети збираються впливові люди вітчизняного і не тільки кіно.

 

«Перші кроки у великий кінематограф разом з «Молодістю» зробили відомі сучасні режисери: Фред Келемен, Том Тиквер, Франсуа Озон, Андраш Монорі, Денні Бойл, Стівен Долдрі. Учасників «Молодості» пізніше відзначали «Золотою пальмовою гілкою» (Брюно Дюмон) та «Золотим глобусом» (Ален Берлінер)», - рядки, які вже стали історією і якими, безумовно, пишається кінофестиваль.

 

Також свою кінокар’єру на цьому фестивалі з фільмом «Гамер» у 2011 році розпочав український режисер, сценарист і письменник Олег Сенцов. 10 травня минуло п’ять років, як Сенцов є політичним в’язнем Росії. Звільнити його і усіх бранців Кремля незмінно вимагають митці на кожній зі знакових культурних подій. Сьогоднішній захід – не виняток.

 

 

На екрані з’являється зображення оленя – незмінного символу «Молодості». Він напрочуд кумедний, у діловому костюмі, сипле жартами з перших хвилин своєї появи. Мовляв, давно мріяв бути ведучим фестивалю, і ось дуже щасливий, що нарешті йому це вдалося. 


«Якщо довго дивитися в око оленя, то олень спочатку…з’їсть морквину, а потім… відкриє 48-ий кінофестиваль «Молодість!», - говорить він таємничим, а далі піднесено урочистим голосом. Власне, після цієї фрази фестиваль офіційно стартує.

 

Читайте такожНова хвиля українського кіно: Острівець можливостей

 

Перша статуетка «Скіфського оленя» вручається вже у день відкриття. Генеральний директор фестивалю Андрій Халпахчі зі словами, що молодість - не питання віку, а міст, який поєднує покоління, нагороджує за внесок у розвиток світового кінематографу британського режисера Пітера Ґрінвея, до найвідоміших робіт якого зараховують сміливі «8,5 жінок», «The Pillow Book», «Контракт кресляра», «Живіт архітектора», «Кухар, злодій, його дружина та її коханець». Режисер дякує і жартує, що, хоча статуетка для нього є дуже цінною, однак більше вона сподобається його дітям – адже на ній є діаманти!

 

 

 

Продовжує жартувати також голова Державного агентства України з питань кіно Пилип Іллєнко, апелюючи насамперед до злободенності української політики. «Навіть не знаю, звертатися до присутніх ще «пані та панове», а чи вже «чуваки і дєвчьонки», - говорить він, і нічого нікому пояснювати не треба - люди сміються.

 

Подяки, оплески, зворушливі спогади, оплески, невимушеність і піднесеність, оплески… Ну а далі – кіно!

 

Цьогоріч культова стрічка Біллі Вайлдера за участі зіркового тріо – Мерилін Монро, Тоні Кертіса і Джека Леммона – Some like it hot ( «Дехто любить гаряченьке»), більш відома українському глядачеві під назвою «У джазі тільки дівчата», святкує своє 60-річчя. Свого часу Американський кіноінститут назвав цей фільм кращою кінокомедією усіх часів, тож організатори «Молодості» не могли оминути увагою таку знакову дату для такої знакової картини і, аби належним чином вшанувати стрічку та її творців, розпочали фестиваль саме з неї.

 

 

«I wanna be loved by you, just you, аnd nobody else but you, I wanna be loved by you, alone!», – співає Цукерочка на екрані, а у глядацькій залі тим часом люди знімають її виступ на відео і водночас стиха підспівують (а дехто навіть підтанцьовує). Фінальний же діалог Дафні і Озгуда, у якому переодягнений в жінку чоловік намагається переконати свого залицяльника, що одружуватися їм ну зовсім не можна, бо «і блондинка не натуральна, і палить, і з саксофоністом три роки жила, і дітей народити не може, і, врешті, бо чоловік, але що поробиш – ніхто не ідеальний», люди проговорюють разом з акторами. А потім – оплески і усмішки.

 

«Молодість» вкотре розпочалась. У 2019-му вона ( за 9 днів глядачам покажуть понад 200 кінострічок) – майже без меж.

схожі публiкацii