Суспільство 2019-04-11 15:58 Ганна Чабарай

Ярмарок псевдомедицини

Як українцям продають лікування частотами, діагностику всього організму за п’ять хвилин та гриби від онкології

На початку квітня до київського Будинку природи на Рогнідинській у Києві приїхала виставка-ярмарок альтернативної медицини. «Виставка проводиться для всіх тих, кому цікава альтернативна, народна медицина, а також здоровий спосіб життя та принципи природного оздоровлення. На виставці представлена нетрадиційна медицина як цінний досвід стародавніх методик зцілення, переосмислений із наукових, морально-етичних, соціально-біологічних позицій», — ідеться в анонсі події. Тиждень відвідав захід і поцікавився, що за препарати й технології пропонують людям її учасники.

 

Що таке альтернативна медицина

 

Для розуміння: альтернативна медицина — протилежність доказової, базованої на наукових методах. Інакше кажучи, ненаукова. Або ж псевдонаукова. Як пояснював фізик та борець із псевдонаукою Олег Фея, такі фрази, як «альтернативна медицина», «біорезонанс», «прадавні знання», «науковці приховують» тощо — типові маркери псевдонауки. «Псевдонаукова теорія — будь-яка маячня, яка могла спасти на думку авторові цієї теорії. Вона не має прогностичної сили. Типова псевдонаукова теорія — астрологія. Вона не може нічого спрогнозувати. Астрологи створюють гороскопи, кажуть, що певні події можуть відбутися, а можуть і не відбутися. Вони не кажуть, що, за гороскопом, із людиною щось станеться з ймовірністю 80%. Вони не кажуть нічого, що можна перевірити. І не можна вигадати щось, що сфальсифікувало б (спростувало б. — Ред.) астрологію», — пояснював Фея під час дискусії «Псевдонаука: як перемогти гідру» в Києві.

 

 

За словами фізика, альтернативна медицина — небезпечний комплекс псевдонаук, який може призвести до смерті людей чи великої шкоди здоров’ю. «Серед людей, які були номіновані на премію «Псевдонауковець року» (відзнака академічно нечесних науковців, яку заснували активісти спільноти «Дисергейт». — Ред.), Сергій Михайлович Бубновський — директор компанії I-MED, яка пропонує «сеанс корекції». У чому його суть: вплив на хворобу інформаційно-хвильовим сигналом на низьких частотах. У компанії розробили прилад БАРС, який, як у ній кажуть, діагностує будь-яку хворобу з імовірністю 90%. Але це дуже небезпечно, бо прилад показує випадкові діагнози, і людина може просто проґавити той, який у неї є насправді. Псевдодіагностика — дуже великий напрям альтернативної медицини», — розповів Фея.

 

Читайте також: Пацієнти про медицину. Світовий досвід

 

Прилад БАРС, як і багато інших пристроїв в альтернативній медицині, ґрунтується на так званому резонансному впливі електромагнітного чи іншого поля на організм. Біорезонанс (біорезонансна терапія, діагностика, лікування) у медицині почався з ідей німецького лікаря Рейнхольда Фолля, який розробив метод експрес-діагностики організму через вимірювання електричного опору шкіри. Для цього пацієнт тримає один електрод у руці, а іншим лікар торкається різних точок на його тілі, при цьому між ними проходить слабкий електричний струм. Начебто таким чином можна з’ясувати порушення роботи організму. Проте метод не був науково підтверджений. Наприклад, у США заборонене ввезення таких пристроїв, як діагностичних, так і лікувальних, проте їх і далі використовують хіропрактики, натуропати та інші неліцензовані особи. Науковці кажуть, що таким чином апарат ставить випадкові діагнози, які залежать хіба що від сили натиску електродом на шкіру чи потовиділення. 2014 року в Росії для спростування методу до апарата Фолля підключили ковбасу, у результаті в неї знайшли дерматит, неврит і вегето-судинну дистонію.

 

Цілющий інфрачервоний скафандр

 

Повернімося до виставки. Вузькі й задушливі проходи приміщення, відведеного під ярмарок, заставлені столами з баночками, флакончиками та невідомими приборами так, що складно протиснутися. Першим нас заманює до себе привітний чоловік середніх років, як розуміємо з візитки, «сертифікований велнес-консультант». Він веде до невеличкого сріблястого намету з отвором для голови, називає його енергетичною інфрачервоною кабіною. Треба сісти всередину, спітніти під інфрачервоними лампами, і з тіла начебто «вийдуть усі токсини».

 

 

«У крові є частинки різних речовин. Молекули води коливаються з діапазоном 5 мікрон. У лампі чотири чіпи, вони перетворюють електричну енергію на інфрачервоне випромінювання тільки у вузькому діапазоні. Тут той самий діапазон, який випромінює людське тіло, але потужність вища, проникнення 4–4,5 см. Розширяються судини, відбувається так званий резонанс, коливання молекул води збігається з коливанням цього випромінювання, молекули розхитуються, і з організму легше виводяться токсини», — пояснює чоловік.

 

Одразу реагуємо на слово «резонанс», проте слухаємо далі. «Завдяки тому, що підвищується температура тіла на градус-півтора, посилюється робота імунної системи. Щосеансу ми нагріваємо тіло й тренуємо імунну систему. Температура там близько 60 °C, проте поверхня тіла лишається прохолодною, відбувається глибокий прогрів», — продовжує велнес-консультант. Він стверджує, що «в Америці камера сертифікована як медичний пристрій», там її нібито використовують у лікарнях і навіть на шахтах. А зроблена вона з матеріалу, який НАСА використовує для скафандрів, бо він «відбиває інфрачервоні промені, і вони закручуються».

 

Читайте також: Побачити очевидне

 

Приєднується дружина консультанта. Запевняє, що така кабіна стоїть у них удома, показує фото. Мовляв, у ній сплять навіть домашні тваринки, а кішечка завдяки терапії прожила 24 роки. Коштує пристрій 62 тис. грн, сертифікат на нього видає велнес-консультант особисто. Каже, що купують їх переважно приватні лікарі: «Один уролог лікує простатит мікроклізмами й перед тим, щоб краще всмоктувалося, садить пацієнта в камеру».

 

Тиждень звернувся по експертний коментар щодо цього та інших пристроїв до доктора фізико-математичних наук за спеціальністю «біофізика», провідного наукового працівника Інституту фізики НАН України Семена Єсилевського. За словами фахівця, опис, який навів велнес-консультант, безграмотний і з фізичного, і з біологічного погляду. «По-перше, «діапазон коливань» вживається в розумінні частоти, яка вимірюється в герцах, а не в мікронах. Якщо йдеться все ж таки про амплітуду коливань, то 5 мікрон — це приблизно у 17 тис. разів більше за розмір молекули води. Із такою амплітудою молекули води коливатися не можуть у принципі. Інфрачервоне випромінювання ще називають тепловим. Саме через нього ми відчуваємо жар, підносячи руку до вогню. А от резонанс із молекулами води дає випромінювання в зовсім іншому діапазоні — у мікрохвильовому. Саме за цим принципом працюють мікрохвильові печі», — каже він.

 

 

Термін «виведення токсинів» пан Єсилевський називає одним із ключових для шарлатанської діагностики та псевдомедицини. За його словами, справжня інтоксикація лікується постільним режимом, як при вірусних інфекціях, промиванням шлунка чи підключенням апарата штучної печінки або штучних нирок. Якщо ж людина почувається добре, то ніяких токсинів, які треба виводити з організму за допомогою штучних приладів, у неї немає.

 

Мандри в попереднє життя

 

За іншим столом провідниця в потойбічний світ пропонує вирішити будь-яку життєву проблему. Для цього треба зануритися у свої попередні втілення та пошукати причини там.

 

«Я працюю як провідник, допомагаю клієнтові. Приводжу його в той час і простір, де він дістане відповіді на свої запитання. Останні можуть стосуватися різних сфер. Це може бути пошук призначення, що заважає реалізації, стосунки з близькими, рідними. Або ж проблема з фінансами. Будь-яку сферу життя можна висвітлити через тему попереднього життя. Сама консультація — це дві-три години занурення, людина в розслабленому стані мандрує своїм попереднім життям. Я, як провідник, допомагаю їй фокусуватися», — розповідає жінка.

 

Читайте також: Олександр Лінчевський: «Найбагатші люди виходять на демонстрації проти МОЗ»

 

Запитуємо, чи це те саме, що психотерапія. Каже, що не зовсім: «Психологи працюють у межах поточного життя, а реінкарнаціоніка — за його межами, також ми мандруємо в дитинство, народження, утробний період, зачаття». Вона пояснює, що це не цілительство, а пошук причини дисгармонії. «Часто так буває, що до нас звертаються люди фізично здорові, лікарі нічого в них не знайшли, але вони відчувають якийсь біль в організмі: у когось шия болить, у когось серце. Ми шукаємо, звідки цей біль з’явився. Часто з’ясовуємо, що людину в іншому втіленні закололи списом у зону серця чи голову відрубали. Пам’ять про цей біль зберігається, хоч фізично це не виявляється. Коли ми розкопуємо такі історії, від’єднуємо біль, то людину відпускає», — переконує Наталія.

 

Перша консультація для пацієнта коштує €150, наступні — по €100. Скільки сеансів треба людині, невідомо, бо все індивідуально. Надихалася Наталія з колегами роботою американського гіпнотерапевта Майкла Ньютона, який вірив у безсмертну душу та реінкарнацію. Тут, на столі, продаються і його книжки.

 

Проте, на відміну від психології, реінкарнаціоніка таки ближча до релігії, ніж до науки. Сьогодні немає ні об’єктивних доказів існування реінкарнації, ні методів дослідження, які могли б їх виявити.

 

Фітотерапія від усіх хвороб

 

Увагу привертає стіл, заставлений знайомими флакончиками: доволі відомий бренд української косметики. Другу половину стола займають баночки з пігулками, які випускає цей самий виробник. Це БАДи — біологічно активні добавки. Власне, БАДи на цій виставці пропонує мало не кожен.

 

«Як нам розповідав професор, який це розробив, трави лікують 80% наших проблем, решта 20% лікуванню не підлягають. Але є проблеми, які можна лікувати і травами, і ліками. Та щоб не доводити себе до лікування антибіотиками, займайтеся профілактикою. Я займаюся вже сім років, почуваюся прекрасно», — ділиться консультантка. Вона закликає не пити антибіотики без потреби, бо вони шкідливі. І каже правду, адже неконтрольоване вживання антибіотиків призводить до стійкості — антибіотикорезистентності, і з часом вони перестануть виліковувати туберкульоз, холеру, сифіліс та інші серйозні хвороби.

 

 

Натомість жінка радить за кожної нагоди вживати БАДи. Наприклад, пігулки від кашлю, які п’є сама. «І як швидко минає кашель із такими пігулками?», — запитую. «Та п’ю, поки не перестану кашляти», — відповідає вона.

 

«Ось наша українська глина. Це порошок, збагачений мінералами. Виводить радіацію. Як у нас є активоване вугілля чи ентеросгель, вони хімічні. А це натуральне. Пити можна хоч щодня. Виводить усі токсини. Навіть сьогодні тут пил, спекотно, я точно ввечері це питиму», — показує баночку із сіруватим порошком. Консультантка запевняє, що ефективність БАДів цього виробника клінічно доведена на базі Інституту педіатрії, материнства і акушерства, хоч законодавство того й не вимагає. За її словами, на сайті є всі документи, які це підтверджують.

 

Ми перевірили сайт, там справді опубліковані певні документи. Як-от висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи, у яких ідеться, що біодобавки безпечні для здоров’я. Щодо клінічних досліджень: опубліковані лише титульні сторінки звітів Інституту педіатрії, тому результати побачити не вдалося. Водночас Міністерство охорони здоров’я України застерігає від необґрунтованого прийому БАДів, адже більшість із них не має наукових доказів користі для здоров’я, натомість є докази шкоди. Такі добавки можуть бути корисні для людей із певними медичними показаннями, які має визначити лише лікар. Попри це, БАДи дуже популярні: світовий ринок харчових добавок у 2016 році оцінювався в понад $130 млрд, і до 2022-го може зрости вдвічі.

 

Крім того, МОЗ готує наказ про оприлюднення результатів доклінічних досліджень та клінічних випробувань: звіти про препарати публікуватимуться на сайті міністерства.

 

Коробочка, яка виміряє все

 

За наступним столом когось уважно діагностують. Чоловікові до пальця прикріплене щось схоже на прищепку, яка підключена до металевої коробки, з’єднаної з комп’ютером. Питаємо, що міряють. «Вимірює ритм серця, насичення киснем, стресостійкість, показує, у якому стані судини, склад тіла, жирову тканину, індекс маси тіла, біологічно активні зони, ЕКГ, температуру тіла. Усе через один палець», — читає консультантка з екрана.

 

Читайте також: Ліки й гроші. Як влаштовані системи охорони здоров’я в розвинених країнах

 

Пристрій називається біосканер. Привезли його з Росії. Пропонують просто на місці зробити дві діагностики за 100 грн «суто символічно». Мовляв, програма покаже загальний стан здоров’я. У пацієнтів перед нами знайшли тахікардію, атеросклеротичні відкладення, визначили біологічний вік і клітинну масу. Також вона показує рекомендовану дієту: усім радить відмовитися від кухонної солі, особливо чоловікам, бо її вживання начебто впливає на вироблення тестостерону. До речі, солі справді треба їсти менше, але незалежно від статі, оскільки вона збільшує ризик серцево-судинних захворювань.

 

По сусідству стоїть схожий пристрій — маленький кейс із кнопочками, лампочками та металевою ручкою. Питаємо, як називається. «Органайзер… електронний… якось… магнітний…», — плутається дівчина. Так і не назвавши, показує кришку з написом. Назва справді складна: шість англійських слів.

 

Розповідає, що пристрій за хвилину перевіряє всі системи організму. «Ви берете в руки цю штучку, і магнітними хвилями він вас сканує, на екран виводяться дані… Ми самі проходили діагностику. Якщо в мене є якісь алергени, то він покаже. Я знаю, що в мене є, і він це показує. Хтось до нас приходить, каже, що має проблеми із серцем, то апарат показує, що показник серця виходить за межі. Може, це й не 100% результат, але він є», — каже консультантка. Є навіть клініки, де можна пройти таку діагностику за 300 грн.

 

Нам вдалося знайти такий апарат на китайському сайті. В описі сказано, що це квантовий резонансний магнітний аналізатор.

 

Семен Єсилевський застерігає, що будь-які методи діагностики всього організму одним датчиком, який тримають у руках, — гарантоване шахрайство, оскільки немає науково доведених методів, які дозволяли б це робити. За його словами, такий датчик може виміряти серцевий ритм, тиск, температуру та провідність шкіри, але це вміє і звичайний фітнес-трекер.

 

«Така шахрайська діагностика може ховатися під різними назвами: елекропунктурна діагностика, діагностика за Фоллем, біорезонансна діагностика тощо. Іноді виробники заявляють, що їхній прилад до цих методів не має стосунку, та це просто маркетинговий хід. Часто такі прилади взагалі жодних показників не вимірюють: сидіння з датчиком на пальці — це просто театралізоване шоу, яке має на меті впевнити пацієнта в тому, що знімаються якісь дані. Насправді «діагноз» ставить програма на основі даних попереднього опитування пацієнта чи заповненої ним анкети. Комп’ютер просто видає набір хвороб (як реальних, так і вигаданих), які так-сяк підходять під скарги пацієнта», — каже він. А фейковий діагноз можна використати для нав’язування БАДів, «комплексів очищення організму», препаратів для знищення неіснуючих паразитів.

 

Читайте також: Медична реформа на Донеччині: День бабака чи цінний досвід

 

«Такі прилади зазвичай продаються за принципом готової франшизи для мережевого маркетингу: можна купити сам прилад, документацію, шаблони анкет для пацієнтів, шаблони сайта для продажу супутніх БАДів, навіть готові тексти для рекламних оголошень і буквально за день відкрити «діагностичний кабінет». Не дивно, що таких контор тисячі», — розповів експерт.

 

Також поряд з «універсальною діагностикою» пропонують зробити «безкровний аналіз крові за 131 параметром». Шкіру проколювати не треба, усе роблять зовнішні датчики.

 

Зазначимо, що подібний прилад нещодавно фігурував у розслідуванні журналістів програми ЦРУ як такий, що не має доведеної ефективності. У 2016–2018 роках комунальні лікарні провели три тендери на закупівлю неінвазивного аналізатора формули крові «Аналізатор Малихіна-Пулавського «Біопромінь» (АМП), який начебто розробили харків’яни Анатолій Малихін та Анатолій Пулавський. За даними журналістів, він пройшов сертифікацію з безпеки використання апарата (не шкодить здоров’ю пацієнта в разі використання), а не на відповідність до стандартів обстеження чи аналізу крові. Ефективність апарата нібито перевіряли один раз — 2012-го в Національному медичному університеті імені О. О. Богомольця. Однак половина показників не збіглася з результатами лабораторії, вихідних даних дослідження немає, а його виконавці звільнилися. Крім того, у Державному реєстрі медтехніки та виробів медпризначення приладу теж не знайшли

 

«Апарат, який робить аналіз крові без крові. Ну це взагалі нонсенс. Для того щоб дослідити певні показники крові, на сьогодні в доказовій медицині немає інших методів, крім узяти саму кров», — розповів журналістам директор ДП «Український медичний центр безпеки дорожнього руху» МОЗ Максим Циганок.

 

«Уся гомеопатія в одному апараті» та гриби від онкології

 

Ще один невідомий пристрій, який, утім, уже не «діагностує», а «лікує». Жінка наполегливо запихає в руки газетку та пачку буклетів, перетягнутих гумкою, і паралельно розповідає, що це «котушка Мішина» і вона лікує все частотними характеристиками. Працює в спектрі 250–400 кГц і «практично нищить усі віруси й бактерії в організмі». «Навіть хороші бактерії», — уточнюю. «Ні, хороших не чіпає», — запевняє вона.

 

«Добре очищає організм, особливо видільну систему. І таким чином працює на відновлення організму. Майже вся гомеопатія в одному пристрої», — радісно інформує консультантка. Ми вирішили не розповідати їй, що гомеопатія не має доведеної ефективності, тому це не дуже вигідне для неї порівняння.

 

Один сеанс на «котушці» коштує 50 грн, а їхня кількість, знову ж таки, залежить від самопочуття пацієнта та проблем, які він хоче вирішити. Знаходимо опис апарата на сайті виробника й просимо пана Єсилевського прокоментувати. За його словами, «принцип дії» котушки — беззмістовне нагромадження наукоподібних слів і речень. Не виключаємо, що з метою заплутати пацієнта та змусити його повірити в користь апарата на слово.

 

 

Читайте також: Консервативне лікування

 

«Наприклад, автор робить заяви на кшталт «електростатика всередині складається з шести замкнених електромагнітних вихорів», які є маячнею навіть із погляду граматики. Електростатика — це розділ фізики, у якому вивчаються взаємодії нерухомих тіл, що мають електричний заряд. Як розділ фізики може складатися всередині з якихось вихорів?», — обурюється фахівець. Каже, що цей опис схожий на текст, згенерований випадковим чином, тому й прилад, вочевидь, — черговий взірець псевдонауки.

 

Також передивляємося буклети, які вручила жінка: із десяток найменувань грибів та опис їхніх цілющих властивостей. Якщо вірити написаному, то гриби лікують практично все: гормональні порушення, ожиріння, неврастенію, хвороби дихальних шляхів, алкоголізм, цукровий діабет і газову гангрену. А головне — онкологію. У цьому головна небезпека псевдонауки: тяжко хворі люди вірять такій рекламі й починають «лікувати» рак грибами замість того, щоб звернутися за кваліфікованою допомогою . Від цього застерігає МОЗ: немає жодного дослідження, що підтверджує ефективність грибів у лікуванні чи запобіганні раку. До того ж гриби можуть містити токсичні речовини або мати непередбачувані побічні ефекти.

 

Нагадаємо, що українці у 2017 році витратили в аптеках майже 54 млрд грн, із них 26%, тобто 14 млрд грн, — на гомеопатичні, фітотерапевтичні ліки та інші препарати без клінічно доведеної ефективності. Зокрема, і через неконтрольовану рекламу «фуфломіцинів» по телебаченню.

 

Що ж до альтернативної медицини, то 2018-го МОЗ ініціювало законопроект, який скасує зобов’язання міністерства видавати дозволи на діяльність народних цілителів. Уряд підтримав такий законопроект, проте він ще не був ухвалений у Верховній Раді. «МОЗ України не регламентуватиме роботу цілителів, що практикують народну чи альтернативну медицину, оскільки не може гарантувати професіоналізм людей без спеціальної медичної освіти», — кажуть у міністерстві. Хоча про заборону самих народних цілителів не йдеться, будь-які альтернативні методики будуть офіційно відділені від доказової медицини.