Наука 2019-02-23 09:01 Катерина Койдан

Хто шантажує Джеффа Безоса?

Як протистоять одне одному найбагатша людина світу та медіа, пов’язані з Дональдом Трампом

Джефф Безос, засновник Amazon і беззаперечний лідер рейтингів багатіїв світу, нещодавно потрапив у досить неприємну історію. Американський таблоїд National Enquirer на­друкував особисту переписку бізнесмена з його коханкою Лорен Санчез. Це сталося буквально на другий день після оголошення про розлучення Безоса та його дружини. Видання погрожує, що не зупиниться на тому й опублікує також і фото, які Безос та Санчез відправляли одне одному. 


Тепер цей конфлікт висвітлюють не лише таблоїди, а й передові світові видання. І причина не тільки в тому, що шантажують найбагатшу людину світу. Виявилося, по інший бік конфлікту може перебувати чинний президент США Дональд Трамп. 

 

Читайте також: Посольство України в США вимагає прибрати з Amazon товари із символікою "ДНР"


9 січня 2019-го Джефф і його дружина Маккензі повідомили про своє розлучення після 25 років шлюбу. Дуже швидко стало зрозуміло, чому це було оголошено саме тепер: уже наступного дня таблоїд National Enquirer опублікував особисті повідомлення між Джеффом Безосом та його коханкою Лорен Санчез. У статті також ішлося, що видання має доступ до особистих фото з листування між Безосом та Санчез.

 

Джефф Безос вирішив провести розслідування з метою виявити, яким чином Enquirer дістав доступ до переписки, а також дізнатися, хто може стояти за цим «нападом», інакше кажучи, перевірити наявність політичних мотивів для опублікування брудних матеріалів про нього. Очолив розслідування добре відомий спеціаліст у цій сфері та давній знайомий мільярдера Ґевін де Беккер. Бюджет розслідування необмежений. 


National Enquirer належить компанії American Media, Inc. (AMI), якою керує Девід Пекер, близький друг Дональда Трампа. Усім відомо принаймні про один випадок, коли ця медіа-корпорація діяла на користь чинного керманича США. Так, під час президентської кампанії AMI викупила права на історію моделі Playboy Карен Макдуґал, яка заявляла, що мала дев’ятимісячний роман із Трампом у 2006-му. Компанія заплатила пані Макдуґал $150 тис., а потім приховала всю цю історію. Офіційна причина — не було знайдено достатньо доказів. Проте відомо про кілька схожих випадків, і за одним із них посередника навіть було засуджено. Тож згодом в AMI офіційно визнали, що допомагали Трампу з 2015 року.

 

Читайте також: The Economist: ухиляння інтернет-магазинів від оподаткування у США сягає $11 млрд на рік


Як бачимо, у нинішнього президента США була реальна можливість вплинути на таблоїд із метою забруднити репутацію Безоса. Але чи мав він мотив? Насправді — так, і навіть не один.


Передусім це політичні та економічні причини: Трамп уже тривалий час веде своєрідну війну з Кремнієвою долиною. Водночас схоже на те, що Amazon він недолюблює навіть більше, ніж Facebook, Twitter або Google. Компанія Безоса заважає бізнесу багатих друзів Трампа та шкодить ринку нерухомості, бо робить офлайн-магазини менш потрібними. Крім того, американський президент не раз публічно заявляв, що Amazon недоплачує податки та зловживає послугами офіційного поштового оператора США, і ці звинувачення небезпідставні.

Трамп уже тривалий час веде своєрідну війну з Кремнієвою долиною. Водночас схоже на те, що Amazon він недолюблює навіть більше, ніж Facebook, Twitter або Google. Компанія Безоса заважає бізнесу багатих друзів Трампа та шкодить ринку нерухомості


До того ж The Washington Post, газета, якою володіє Джефф Безос, не раз публікувала компрометуючі статті про Дональда Трампа. Тож, відреагувавши на конфлікт між National Enquirer та мільярдером, Трамп назвав статтю Enquirer «набагато достовірнішою, ніж матеріали в лобістській газеті «the Amazon Washington Post». Він також висловив надію, що газета скоро потрапить до «кращих та відповідальніших рук».


Крім політичних причин, схоже, між Трампом і Безо­сом є й особиста неприязнь: перший називає другого «Jeff Bozo» (bozo — грубий, неприємний та дратівний чоловік), а той, своєю чергою, пропонує запустити Трампа в космос.


Повернімося до розслідування, яке ініціював голова Amazon після публікації в Enquirer його особистих повідомлень. Ймовірно, розслідувачі Джеффа Безоса справді добре знають свою справу, бо невдовзі його адвокати отримали листа від газети з вимогою припинити розслідування та оголосити, що жодних політичних мотивів не було й Дональд Трамп не має жодного стосунку до публікації особистих повідомлень мільярдера. В іншому разі керівництво видання погрожувало опублікувати компрометуючі селфі Безоса та його подруги Санчез.

 

Читайте також: В Укрпошті розповіли, коли в Україні може з'явитися Amazon


Джефф Безос обурився таким підходом до вирішення конфлікту й замість того, щоб піти на домовленості з медіа-корпорацією, опублікував отримані від них листи. Він вважає шантажем ситуацію, коли журналісти кажуть: «Я опублікую компрометуючу інформацію про тебе, якщо ти не зробиш те, що я хочу». Однак із погляду законодавства ситуація не є однозначною. Такі дії можуть кваліфікуватися як переговори, якщо таблоїд доведе, що зацікавлений у публікації інтимної переписки Джеффа Безоса, оскільки ця інформація важлива для висвітлення в пресі. Саме на тому й наполягає AMI, стверджуючи, що оприлюднена особиста переписка доводить, що в мільярдера погані бізнес-судження, а це важливо для акціонерів Amazon. Безос на те зауважує, що успіх і прибутковість його компанії краще свідчить про його вміння вести бізнес, ніж компрометуючі селфі.


 Джефф Безос має неоднозначну репутацію: його багато критикували за недобросовісну організацію трудових відносин в Amazon та придушення видавничого бізнесу. Але схоже, що цю битву він виграв. Тепер у медіа він постає як герой, який, ризикуючи власною репутацією, протистоїть брудним методам безпринципних ЗМІ. Як сам він каже у зверненні, опублікованому на Medium: «Якщо я у своєму становищі не зможу протистояти таким вимогам, то скільки людей зможе?». І справді: після оприлюднення цієї історії виявилося, що Безос не єдиний, кого Enquirer намагався зупинити, застосувавши шантаж.


Тож, як бачимо, американські ЗМІ також можуть бути інструментом у політичній боротьбі. Відмовившись брати участь у цій системі, Джефф Безос виніс ситуацію в площину публічного обговорення, що, ймовірно, має більшу цінність для американських читачів, ніж його особисті повідомлення.