Політика 2019-02-11 11:52 Козлюк Станіслав

Сутички в Києві: «штурм райвідділку» vs «пограбування активістів»

Затримання і побиття частини активістів, які прийшли в суботу на політичні мітинги спитати про потенційно причетних до убивства Катерини Гандзюк, об’єднало навколо себе різних людей

«То скажіть, в якому статусі ми зараз? Ми затримані? Чи можемо собі спокійно іти?» – питає хлопець із нашивкою «С14» в поліцейського на підходах до Контрактової площі. Поруч із ним трохи більше десятка різних активістів: тут і представники праворадикальних рухів, і пересічні громадяни. Власне, як і на більшості акцій з вимогою покарати винних у вбивстві депутата херсонської міськради, радника херсонського міського голови Катерину Гандзюк.

 

Не політичні акції

 

Наприкінці січня батько убитої – Віктор Гандзюк – під час засідання депутатської тимчасової слідчої комісії назвав прізвища людей, які, на його думку, можуть бути причетними до вбивства його дочки. Ними виявилися члени двох політичних партії – Блоку Петра Порошенка та «Батьківщини». Він зауважив, що ланцюг від виконавців до замовників вбивства вдалося розплутати завдяки тиску друзів Катерини, її колег та журналістів. Нині у розшук оголошений підозрюваний в організації убивства – кримінальний авторитет Москал.

 

«Він пішов на це (вбивство – Ред.) з будівлі Херсонської обласної державної адміністрації, де тісно співпрацював з конкретними людьми, для яких виконував конкретні завдання… Я знаю тільки одне: коли підозрюваний в організації вбивства, кримінальний авторитет, який нещодавно вийшов із тюрми, співпрацює з головою Херсонської обласної ради, партійцем партії "Батьківщина" Владиславом Мангером, коли кримінальний авторитет тісно співпрацює з головою Херсонської ОДА, партійцем БПП, Андрієм Гордєєвим, коли кримінальний авторитет тісно співпрацює з заступником Гордєєва - Євгеном Рищуком, ці люди мають зникнути з політичного горизонту. Вони скомпроментовані назавжди», – сказав Гандзюк.

 

Читайте також: Привид феодалізму

 

Після цього, минулого понеділка, група активістів провела акції протесту під будівлею Адміністрації президента на Банковій та біля офісу партії «Батьківщина». Вимог до обох політсил, фактично, було лише дві: виключити зі своїх лав скомпрометованих партійців і сприяти у звільненні їх з керівних посад, аби уникнути тиску на слідство.

 

«Нас звинувачують в політичному піарі. Але я хочу пояснити: ці акції – не про політику. Вони про базові речі. Про гарантію безпеки кожній людині. Назвіть замовника убивства Катерини Гандзюк. Розслідуйте», – заявляв під час акцій протесту адвокат Катерини Масі Найєм.

 

Якщо на Банковій на протести ніяк не відреагували, то у «Батьківщині» ще 4 лютого запевнили – партія провела зібрання, під час якого вирішила виключити зі своїх лав Владислава Мангера. Щоправда, слово «виключити» у рішенні зборів не фігурувало. Мова йшла про те, що обласна організація «Батьківщини» має зняти Мангера з обліку. Водночас, вплинути на те, щоби підозрюваний активістами партієць склав владні повноваження, центральний офіс нібито не міг.

 

Активісти заявили – допоки Мангер, Рищук та Гордєєв лишатимуться членами БПП та «Батьківщини» й займатимуть свої посади – вони продовжуватимуть свої акції протесту. Також вони закликали небайдужих громадян повідомляти про зустрічі двох кандидатів у президенти, а за сумісництвом – лідерів названих партій Петра Порошенка та Юлії Тимошенко – з народом. Аби активісти могли ставити незручні запитання щодо убивства Гандзюк. Таким чином протестувальники уже встигли побувати на кількох зустрічах Тимошенко з виборцями у регіонах – скажімо, у Білій Церкві, де мітинг закидали димовими шашками.

 

Минулої суботи активісти прийшли до політиків і у Києві. Так, на зборах Петра Порошенка у Палаці спорту активіст Микола Виговський намагався розгорнути плакат «Хто замовив Катю Гандзюк?». Однак охоронці зібрання тримали активіста за плечі, аби той не міг встати з плакатом.

 

Читайте також: Справи Майдану: по той бік барикад

 

«Двоє охоронців Порошенка тримали його (Виговського – Ред.) за плечі та не давали встати з місця і підняти плакат. Вимогу показати свої документи проігнорували, а коли активіст спробував сфотографувати провокаторів, забрали телефон. Плакат, який тримав Микола, порвали», – йдеться у дописі спільноти «Хто замовив вбивство Каті Гандзюк» у Facebook.

 

Однак якщо на форумі Порошенка минулося без затримань, то мітинг Тимошенко став тлом для затримання й побиття людей.

 

Затримані заради профілактики

 

Партія «Батьківщина» анонсувала зустріч з виборцями у Києві на Контрактовій площі за кілька днів. Очікувано, що туди збиралися прийти активісти й друзі Гандзюк – аби спитати політика про Владислава Мангера. Проте, майже за годину до початку акції поліція заблокувала до десятка активістів на входах до площі.

 

«То який у нас статус? Ви нас затримуєте? Покажіть документи. Хоч орієнтування покажіть. Ні, цей газовий балончик не заборонений до використання», – спокійно говорили активісти з представниками поліції.

 

Власне, ситуація мало нагадувала традиційні для масових акцій затримання – все відбувалося без криків і штовханини. На вимогу поліції частина активістів із шевронами «С14» показала свої документи – посвідчення муніципальної варти, – та «заборонені речі» – щонайменше один балончик із сльозогінним газом. Згодом активісти попросили представитися представників поліції. Приблизно в цей же момент до групи людей під’їхав автобус ПАЗ. За спину до активістів зайшла група силовиків і частину протестувальників заштовхали до автобуса. Комусь вдалося вирватися. Когось не «прийняли», бо не підійшли за віком.

 

«Скажи спасибі. Ти просто за віком не підходиш, а то б зараз і ними поїхав», – тихо говорила одному з активістів людина у формі поліції.

 

Журналістам же силовики пояснили: затримання відбулося, оскільки їм надійшов телефонний дзвінок на «102», під час якого нібито повідомили про «підозрілих людей» біля місця проведення мітингу. Тож затримання провели, аби «уникнути провокацій». Щоправда, жодних «провокацій» на той момент не відбувалося. Власне, на момент затримання активісти взагалі не вчиняли жодних протиправних дій. Власне, як і будь-яких інших дій.

 

Читайте також: Українська соціологія: по той бік невдоволення

 

«Чому ви не перевіряєте тітушок, які з іншого боку площі ходять у куртках Тимошенко? Чому ви перевіряєте документи у нас?», – намагалися з’ясувати активісти. Власне, в цей же час неподалік виходу з метро «Контрактова площа» невідомим людям спортивної зовнішності видавали вже згадані білі куртки.

 

Варто зазначити, що низці активістів руху «Хто замовив Катерина Гандзюк» вдалося уникнути затримання, однак не підвищеної уваги силовиків. Поки представники руху ходили за банерами, їх супроводжували кілька представників поліції. Під час виступу Тимошенко протестувальники розгорнули свої плакати. Однак їх повністю заступили представники «поліції діалогу». Минулося без затримань.

 

Приблизно в цей же час поліція повідомила, що групу активістів, яку затримували до початку мітингу Юлії Тимошенко, відвезли у Подільський райвідділок через виявлені зеленку, ножі і балончики із сльозогінним газом. Щоправда, більшість цих речей поліція знайшла уже після затримання. За словами активістів, після завершення мітингу Тимошенко їх відпустили. Однак поліція відмовилася складати протоколи про затримання (що мала б зробити згідно із законодавством) і віддавати вилучені речі. Що, судячи з оприлюднених відео журналістів і камер спостереження, призвело до штовханини у райвідділку.

 

«Лєжать, Бандера!»

 

Після того, як затримані без протоколів активісти разом із групою підтримки почали штовхатися з поліцією, вимагаючи свої речі назад, силовики викликали підкріплення. До приміщення Подільського райвідділку приїхала група силовиків у шоломах. Вони зайшли всередину і почали бити всіх присутніх. Згодом виявиться, що «під руку» їм попало і кілька звичайних відвідувачів, які прийшли у справах до поліції. Активістів виштовхали на вулицю і поклали лицем на землю. Знову затримали.

 

 

На оприлюднених відеозаписах особливо помітною є людина в штатському, яка б’є ногами активістів, які лежать на землі. На відео чути, як даний персонаж кричить комусь, що він «свій». Власне, ця людина чи не найбільше обурила громадськість своїми діями. Ще одна хвиля обурення здійнялася через вигуки одного із силовиків «Лєжать, бандера!» Проти побитих активістів завели кримінальне провадження за кількома обвинуваченнями, зокрема за ст. 341 Кримінального кодексу (захоплення державних будівель). Така кваліфікація викликала хвилю здивування.

 

 

«Тепер щодо ст. 341 ККУ, яку інкримінують активістам. Вважаю, що це вже трішки занадто. Об’єктивною стороною злочину є обов’язкова ознака - суспільно небезпечна дія. Вона мала б виражатись у захопленні зазначеної вище будівлі. Те що бачив я - не можна назвати захопленням будівлі, оскільки активісти знаходились у фойє, куди їх і випустили самі поліцейські після попереднього затримання. Під захопленням розуміється протиправне зайняття названих об'єктів шляхом насильства або обману, чого також не відбувалось.

 

 

Люди викрикували гасла и тиснули на двері, далі яких не заходили, хоча мали таку фізичну можливість. Суттєвим є те, що захоплення будівлі передбачає умисел - незаконно використовувати будівлю захоплювачами. Цього теж не відбувалось. Особисто я був в середині будівлі і бачив, що всі працівники могли спокійно продовжити виконання своїх обов’язків. Мети захопити і використовувати будівлю теж не було», – написав адвокат Катерини Гандзюк Масі Найєм, який одразу після завершення мітингу Тимошенко на Контрактовій вирушив до Подільського райвідділку поліції.

 

Читайте також: Як розуміють загрози на сході країни

 

Він додав: з того, що він чув – активісти лише хотіли повернути свої речі. «З того що чув я - активісти хотіли повернути майно, яке було вилучено просто так, навіть не під протокол обшуку. Обшук був би можливий, якби їх затримували згідно ст. 208 КПК (відповідно до цієї статті КПК затримувати людину можна або на місці злочину, або одразу після злочину, якщо на людину вкажуть свідки або сукупність доказів – ред.). Але і цього не було. Ще раз - йдеться про першу групу затриманих на площі перед мітингом. Їх затримали навіть без складання адмінпротоколу... Моя особиста думка така: якщо дійсно в діях людей в фойє є склад злочину - необхідно притягувати до відповідальності. Але має бути певна дихотомія у відносинах держави і громадянина. Дотримання соціального договору одними зобов'язує інших вчиняти так само. Наразі я цього не бачу», – написав Масі Найєм і зазначив, що людей годинами утримували в будівлі без належного оформлення (що суперечить українському законодавству – ред.) і не повідомляли їх статус.

 

Я – Бандера!

 

Врешті затриманих під час «штурму» активістів відпустили. До всього, за фактами дій силовиків Державне бюро розслідувань почало провадження. Але це не завадило поліції відстоювати свою точку зору. Наприклад, голова Нацполіції України Сергій Князєв написав про радикалізацію перед виборами і заявив, що молодь намагалася штурмувати райвіділок з ножами, газовими балончиками, і пістолетами. На оприлюднених Нацполіцією фото можна нарахувати чотири ножі, три газові балони і два пістолети. Представники С14 запевняють – на всі ножі є дозвіл від МВС і висновок, що вони не є холодною зброєю, а пістолети – травматичні, дозволені українським законодавством. Дописи Князєва про «радикалізацію і силові методи агітації» поширили сторінки регіональних відділків патрульної поліції. Наступного дня, 10 лютого, представники Нацполіції зібрали прес-конференцію під час якої вибачилися за вигуки своїх підлеглих про «бандеру». І навіть запустили флешмоб «#яБандера». Проте від звинувачень у «штурмі» окремі представники поліції не відмовилися.

 

Наприклад, речник МВС Артем Шевченко. Затриманих він прирівняв до бойовиків Гіркіна і заявив, що райвідділок штурмували «обвішані ножами, травматами і газом, мов гірляндами».

 

«Це у них називається невинним таким евфемізмом - слівцем «двіжєвать». Ні, не штурмувати, за прикладом гіркінців, райвідділ поліції, де купа зброї. Не виламувати, обвішаними ножами, травматами і газом, мов гірляндами на ялинці, двері у режимне приміщення, де поліцейські несуть службу. Не порушувати порядок і наражати на небезпеку всіх. А просто так невинно «двіжєвать»… А коли за таку «двіжуху» їх кладуть на підлогу, вони скиглять, мовляв: свавілля, рятуйте, мене тут лежачого неприпустимо копнули двічі ногою! Той поліцейський, який перевищив повноваження - відповість перед законом, якщо його провину встановить Державне бюро розслідувань. Між іншим, за один чийсь вигук «Лєжать, бандера», якщо він дійсно був, Андрій Крищенко, перепросив. Я приєднуюся, бо #ябандерівець», – написав у Facebook Шевченко.

 

Разом із тим, одна з активісток руху «Хто замовив Гандзюк» Марина Хромих, реагуючи на звинувачення, що низка активістів працює на політичні партії чи СБУ, відповіла: «Розчарую прихильників теорій про чийсь там слід чи руку, і відразу скажу - я особисто повідомила Сергія Мазура про акцію, всі деталі про місце і час збору. І я знаю, що у цих хлопців не було ніяких намірів жбурлятися зеленкою чи провокувати учасників мітингу Тимошенко. Вони прийшли підтримати нас. Знаєте, чому? Бо не прийшли ви. Все дуже просто. Мітинг бабусь на підтримку Тимошенко збирає людей більше, ніж годинна мирна аполітична акція протесту громадського сектору. Друзі, це – ганьба».

 

В мережу також потрапила й частина відеозаписасів, на яких зафіксована штовханина із поліцією в райвідділку. Чи можна визнавати її штурмом мало б визначити неупереджене слідство. Водночас, активісти заявили, що 11 лютого скликають прес-конференцію, під час якої представлять свої докази.

 

Читайте також: Гра на чужому полі

 

Звільнення Мангера

 

На події відреагували на лише націоналісти, активісти й поліція. Своє бачення подій виклали й у партії «Батьківщина». Якщо коротко – то на думку Юлії Тимошенко до всього причетна Служба безпеки України, яка організовує проти неї провокації. Щоправда, це не завадило «Батьківщині» заявити, що Владислава Мангера, про долю якого приходили спитати активісти, вважають виключеним з партії. До всього, обласний осередок «Батьківщини» закликав Мангера добровільно скласти із себе повножання голови облради.

 

Проте це не надто відповідало очікуванням активістів. Адже вони вимагали позбавити Мангера влади. Активісти зауважують, що для цього є кілька варіантів – або зібрати голоси в обласній раді, або переконати самого Мангера відмовитися від посади.

 

«Для цих простих кроків не треба часу. Але ми даємо його Батьківщині, аби відставка Мангера відбулася без суспільної наруги та напруги. За відсутності прогресу через тиждень ми відновимо свої публічні акції на передвиборчих заходах Тимошенко з новою силою. Бо ми маємо таке право. І будемо ним користуватись. І все одно досягнемо своєї мети. Всі замовники вбивства Катерини Гандзюк мають бути покарані», – заявили представники спільноти «Хто замовив убивство Каті Гандзюк» на сторінці у Facebook.

 

В той же час, вимоги до Блоку Петра Порошенка в активістів лишаються тими ж, що і раніше: позбавити владних повноважень Гордєєва та Рищука. До всього, активісти закликають БПП у Херсонській облраді скоординуватися з «Батьківщиною» і таки знайти голоси для звільнення Мангера.

 

«Ми продовжимо ставити вам ці питання допоки не побачимо конкретних дій, заяв та обіцянок уже недостатньо. Попереду - роковини Революції Гідності, де ви обов'язково почуєте від нас питання: Хто замовив Катю Гандзюк?» – заявили активісти.

 

P.S. На момент здачі цього матеріалу стало відомо, що генеральний прокурор Юрій Луценко повідомив про вручення підозри голові Херсонської обласної ради Владиславу Мангеру в організації вбивства Катерини Гандзюк.