Світ 2019-02-07 15:23 InformNapalm

Огляд InformNapalm: ціна ракетної гонки і нові обличчя окупації Криму

Міжнародна волонтерська спільнота встановила скільки могла коштувати розробка заборонених ДРСМД ракет, і знайшла ще одного російського офіцера, причетного до окупації Криму.

4 лютого 2019 року США призупинили свої зобов’язання за Договором про ліквідацію ракет середньої та малої дальності (ДРСМД). Держдепартамент США офіційно заявив, що “Відповідно до міжнародного права, Сполучені Штати призупинили свої чинні зобов'язання за Договором про ліквідацію ракет середньої та малої дальності, у відповідь на істотне порушення договору Росією”. Також за 6 місяців США анонсували свій остаточний вихід з ДРСМД: “Сполучені Штати більше не можуть бути обмежені Договором в той час, як Росія відкрито порушує його. Якщо Росія не повернеться до повного і підтвердженого дотримання Договору, знищивши всі ракети 9M729, їхні пускові установки та пов'язане обладнання в цей шестимісячний період, Договір припинить дію”.

 

Крилата ракета наземного базування 9M729 для комплексу “Іскандер” була створена російським дослідно-конструкторським бюро “Новатор”, розташованим у Єкатеринбурзі. Про це вперше відкрито заявив спеціальний помічник президента і старший директор з питань зброї масового знищення та нерозповсюдження Ради національної безпеки США Крістофер Форд в листопаді 2017 року.

 

Читайте також: Півострів неволі. Як житиме окупований Крим у 2019 році

 

Втім непрямі документальні вказівки на те, що Росія вдалася до активних ракетних розробок, з’явилися ще у листопаді 2016 року, коли міжнародна волонтерська спільнота InformNapalm опублікувала дані державного оборонного замовлення РФ у 2015-16 роках, отримані від хактивістів Українського Кіберальянсу. Згідно з цими даними ДКБ “Новатор” отримало з російського бюджету 24 297 924 950 рублів, що складало приблизно $398 млн. за середньорічним курсом 2015 року або $371 млн. за поточним курсом:

 

 

Вихід США з ДРСМД може знаменувати нову епоху ракетних розробок і для України, яка буде змушена створити відповідну противагу Росії. На це натякнув у своєму інтерв’ю “Голосу Америки” Міністр закордонних справ Павло Клімкін: “Ця поведінка Росії призвела до нової логіки гонки озброєнь. Це звичайно, оскільки і інші партнери будуть це робити. І в цій ситуації Україні потрібно буде відповідати на нові виклики. І ми маємо відповісти на них гідно, оскільки у нас є досвід, у нас є відповідний інтелект, і у нас є необхідність захищати нашу країну”.

 

Зрештою, ДРСМД не перший і навіть не десятий міжнародний договір, який порушила Росія за останні роки. Тільки під час анексії Криму Росія порушила 80 міжнародних і 407 двосторонніх договорів з Україною. І попри те, що українська сторона вже майже 5 років всіляко намагається документувати злочини РФ, нові факти і нові обличчя окупації Криму продовжують виринати і зараз.

 

Читайте також: Правозахисники про Крим: дискримінація, ізоляція і страх

 

Так, днями волонтери InformNapalm в ході розвідки відкритих джерел знайшли докази того, що весь особовий склад 7057-ї авіабази морської авіації Чорноморського флоту ЗС РФ (в/ч 49311, пункт постійної дислокації – смт Кача, АРК) був нагороджений медалями “За повернення Криму”.

 

 

Це доводить активну участь військовиків цього підрозділу в окупації Криму в лютому-березні 2014 року.

 

Нагородні посвідчення до медалей підписував командир авіабази полковник Степанов:

 

 

За даними, які змогли зібрати волонтери з відкритих джерел, Анатолій Євгенійович Степанов (рос. – Степанов Анатолий Евгеньевич), дата народження: 26.12.1967, місце народження: Петропавловськ-Камчатський, Росія, є військовим льотчиком-інструктором 1-го класу. Степанов - випускник Оренбурзького вищого військового авіаційного училища льотчиків та Санкт-Петербурзької військово-морської академії. Освоїв сім типів літаків: Л-29, Ту-134УБЛ, Ту-22М3, Су-17, Су-24, Су-24МР, Ан-26, має понад 800 польотів. Служив в авіаційних гарнізонах: Октябрьське, Гвардійське, Острів.

 

 

У червні 2014 року 7057-ма авіабаза морської авіації була переформована, і станом на зараз Степанов є командиром окремого змішаного авіаційного полку морської авіації Чорноморського флоту РФ:

 


 

Варто зазначити, що полковник Степанов несе відповідальність не лише за дії свого підрозділу. На іншому аеродромі ввіреної йому 7057-ої авіабази морської авіації — Гвардійське — у березні 2014 року він переховував військовиків 76-го ремонтно-відновнувального батальйону (в/ч 23286, пункт постійної дислокації батальйону – Слов’янськ-на-Кубані, Краснодарський край), який входить до складу 99-ї бригади матеріально-технічного забезпечення (в/ч 72153, ППД бригади – м. Майкоп, Республіка Адигея). Інформацію про це волонтери InformNapalm виявили у профілі військовослужбовця, який саме служив у 76-й РВБ на той час.

 

Читайте також: Дискримінація і репресії. Звіт ООН про ситуацію в окупованому Криму

 

15 березня 2014 року солдат Кущ писав, що знаходиться в Україні, куди його доправили разом з іншими на поромі:

 

 

 

А 20 березня російський військовий поділився, що перебуває у Симферополі, хоча потім у коментарях уточнив, що знаходиться на базі морської авіації у Гвардійському:

 

 

За участь в окупації солдата також нагородили медаллю “За повернення Криму”.

 

Скоро виповниться 5 років, як Росія окупувала Крим і частину Донбасу, 10 років, як окупувала Південну Осетію, і 18, як окупувала Придністров’я. У 2015 Москва розпочала відкриту інтервенцію збройних сил РФ у Сирії і зараз активно втручається у конфлікти країн Африки. Росія продовжує підвищувати ставки. На цьому тлі руйнування Москвою Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності виглядає цілком логічно. Безкарність породжує нові злочини. Все можна було закінчити ще на Придністров’ї, але ланцюжок недолугих рішень поступово призвів до дестабілізації світового масштабу, коли країни вже почали підготовку до нової гонки озброєнь.