Політика 2019-02-05 20:12 Ірина Рябоштан

Недореформовані суди та реванш фарммафії. Реакція на заборону Супрун виконувати обов'язки голови МОЗ

Окружний адмінсуд Києва 15 лютого має розглянути ще один позов Мосійчука проти Супрун

Окружний адміністративний суд Києва заборонив Уляні Супрун вчиняти дії, спрямовані на реалізацію повноважень міністра охорони здоров'я. Провадження у відповідній адміністративній справі суд розпочав 14 січня 2019 року за заявою народного депутата від "Радикальної партії" Ігоря Мосійчука. Однак того самого дня повернув йому заяву про забезпечення позову через її невідповідність вимогам Кодексу адміністративного судочинства. У свою чергу нардеп повторно подав заяву, у задоволенні якої 18 січня також було відмовлено. Натомість 5 лютого суддя Сергій Каракашьян частково задовольнив адміністративний позов, поданий Мосійчуком 1 лютого.

 

 

 

У Окружному адмінсуді столиці свої дії пояснюють нібито "наявністю ознак протиправності в тимчасовому виконанні повноважень глави МОЗ у строк, що перевищує один місяць з моменту наділення особи відповідними повноваженнями (27 липня 2016 року). У суді уточнили, що поза межами зазначеного терміну Супрун може виконувати виключно ті повноваження глави відомства, які були їй надані міністром охорони здоров’я.  Зазначимо, що 12 липня 2016 року президент України Петро Порошенко зустрівся з Супрун і запропонував їй посаду заступника міністра охорони здоров’я. Однак уже 27 липня Кабінет міністрів призначив її виконувачем обов'язки міністра охорони здоров'я.

 

 

Своєю чергою, у суді уточнили, що Супрун може виконувати обов'язки, делеговані їй як заступниці міністра. Крім того, там додали, що при винесенні ухвали були враховані доводи Мосійчука про те, що Супрун має подвійне громадянство. Так, ще в 2015 році вона отримала громадянство України, однак досі має громадянство США.

 

Фактично відповідна ухвала суду означає, що Супрун, як в.о. глави МОЗ, не може виконувати свої посадові обов'язки. У відомстві наразі не коментують це рішення, лише уточнюють – що консультуються з юристами з цього приводу.

 

Водночас 15 лютого Окружний адмінсуд Києва має розглянути ще один позов Мосійчука проти Супрун щодо нібито відсутності в неї повноважень до виконання обов’язків очільниці відомства.  

 

"Нам не вперше відбивати атаки опонентів змін, ціллю яких є паралізувати Міністерство охорони здоров'я України та замінити нашу команду на зручну для їхніх схем. На нашій стороні правда і право, а отже за умови чесного розгляду справи знову переможемо. Будемо захищатися", – прокоментувала Супрун цей позов проти себе.

 

Водночас українці в соціальних мережах виступили на підтримку Супрун. Зокрема, вирішили організувати акцію "25 млн українців викликають до суду разом з Уляною Супрун", яка запланована на 15 лютого під будівлею Окружного адміністративного суду столиці.  

 

Окрім цього, українські політичні діячі та посадовці також виступили на підтримку Супрун, висунувши свої версії щодо причин рішення про заборону їй виконувати обов'язки голови МОЗ. Серед найпопулярніших концепцій – реванш корупціонерів та незавершеність судової реформи.

 

Реакція України

 

Президент Петро Порошенко оголосив, що Супрун має його повну підтримку.

 

"Ціную все те, що ми разом зробили у напрямку медичної реформи. Ціную допомогу, яку отримав у питанні запровадження сільської медицини", – розповів він.

 

Водночас Порошенко заявив, що як президент коментувати рішення суду по закону не має права.

 

"Перша інстанція ще не зазнала судової реформи. Переконаний, що реформований Верховний Суд встановить істину у цій справі", – уточнив він.

 

Крім того, глава держави підкреслив, що Супрун є громадянкою України.

 

"Хочу нагадати, що питання громадянства відноситься до виключної компетенції Президента. Наголошую: Уляна Супрун – громадянка України відповідно до указу про надання їй громадянства України, який я підписав", – резюмував він.

 

Кабінет міністрів висловив занепокоєння рішенням суду щодо в.о. голови МОЗ, наголосивши, що головною причиною відповідного тиску на Супрцн є її боротьба з корумпованими схемами в галузі охорони здоров'я.

 

"Уряд України занепокоєний тим безпрецедентним тиском, який здійснюється останнім часом різними способами з метою зупинки тих зусиль по реформуванню галузі охорони здоров'я, які здійснює команда Міністерства охорони здоров'я на чолі з в.о. міністра Уляною Супрун. Ця команда, з моменту приходу в Міністерство, оголосила війну тим корумпованим схемам, які процвітали в галузі роками, і це, на наш погляд, чи не головна причина того, чому проти Уляни Супрун і її команди була розгорнута справжня війна", – заявили в уряді.

 

Крім того, в Кабміні додали, що відповідне рішення суду буде оскаржено у встановленому законом порядку.

 

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін наголосив, що рішення суду щодо Супрун "відкриває скриню Пандори".

 

"Щодо громадянства Уляна Супрун – це ще один яскравий приклад того, про що я говорив сто п’ятдесят разів: нам потрібно враховувати об’єктивні потреби держави і повернутися до реальності обличчям, а не ... закриватися від світу. А ще, мене хвилює дещо інше. Ви ж розумієте, що це рішення у нашому не заснованому на прецедентах праві відкриває скриню Пандори. Уявіть, що зараз почнеться, якщо ми будемо аналізувати кроки та рішення всіх в.о.? Так можна далеко-далеко зайти. Але, власне, такими темпами ми туди дійдемо досить швидко", – зазначив він.

 

Віце-прем'єр-міністр Павло Розенко підтримав в.о. голови МОЗ, зазначивши, що вона була призначена на свою посаду в повній відповідності до чинного законодавства.

 

"Уляна Супрун була призначена на свою посаду в повній відповідності до чинного законодавства України. Не бачу жодних юридичних підстав для відсторонення її від посади в.о. міністра. Бачу лише наміри старої корумповано-мафіозної системи здійснити спробу повернути корупційні схеми у систему охорони здоров‘я", – підкреслив він.

 

Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе зазначила, що зважаючи на рішення  за позовом Мосійчука до Супрун – судову реформу необхідно пришвидшити.

 

"Щодо рішення суду за позовом Мосійчука до Супрун – два висновки. Фарммафія корчиться у передсмертних судомах. Судову реформу треба пришвидшувати", – наголосила вона.

 

Голова української делегації в ПАРЄ Володимир Ар'єв у зв'язку із ситуацією довкола Супрун вказав на незавершеність судової реформи.

 

 "Недореформовані судді пішли в наступ. То майно Захарченку повернуть, то хочуть вертолітний майданчик Януковичу, тепер атака на Уляну Супрун. <…> Поки завершили перший етап, але чим ближче до реформи нижчої інстанції, тим більше відверто підозрілих, м‘яко кажучи, рішень. І поки реформа не завершена, будуть сюрпризи, від яких стискаються кулаки. Мало того, вони будуть ухвалювати такі рішення спеціально, щоб викликати негатив проти тих, хто ці горе-суди реформує", – пояснив він.

 

Директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович порівняв противників реформ із агресією з боку РФ, назвавши їх найбільшими загрозами для України.

 

"Зовнішня агресія з боку Росії і внутрішній реванш, тих хто проти реформ – найбільші загрози для нинішньої України. Обидві потребують нашої рішучої відсічі. Уляна Супрун ми з тобою", – заявив він.