Світ 2018-11-01 12:32 Норберт Лоссау
  ▪   © 2018 Axel Springer SE. Alle Rechte vorbehalten

Die Welt: Кінець усього

Сьогодні наука може доволі точно передбачити, як відбуватиметься загибель нашої планети і Всесвіту

«...і ось сталося велике трясіння Землі, і сонце зчорніло, як міх волосяний, і ввесь місяць зробився, як кров... І на землю попадали зорі небесні, як фіґове дерево ронить свої недозрілі плоди, коли потрясе сильний вітер... [...] І кожна гора, і кожен острів порушилися зі своїх місць…» (Об. 6:12–14). Так описує кінець світу Біблія. Натомість для народу короваїв із Нової Гвінеї апокаліпсис є в найсправжнісінькому сенсі цього слова падінням. За їхнім уявленням світ упаде в «нескінченний океан», який утворює зовнішнє концентричне коло в картині світу цього племені.
Майже в усіх культурах і релігіях є міфи про загибель світу. Здається, то людська потреба уявити собі кінець усього. Цій темі приділяє увагу навіть сучасна наука.


Коли сьогодні говорять про кінець світу, то здебільшого мають на увазі подію, спричинену людиною: атомна війна, розумні роботи, віруси-вбивці, кліматична катастрофа чи відключення інтернету. Але наскільки переконливими є ці уявлення?


Британський астроном Мартін Ріс розглянув сценарії, які можуть призвести до кінця людської цивілізації або всього живого на планеті. Незалежно від того, як ми, люди, формуватимемо свою земну долю, загибель світу неминуча. Такий висновок сучасної науки. На думку Ріса, «найпізніше через 7 млрд років на нашій планеті однозначно не буде більше життя. Не стане Землі, бо її поглине Сонце». У цьому прогнозі мало хто сумнівається.

 

Читайте також: Судний день. Християнська цивілізація пережила не один спалах апокаліптичних очікувань


Процеси в зірках і відповідно їхнє старіння вчені вже зрозуміли так добре, що кінець життя Сонця можна прорахувати досить точно. Одного дня воно надметься, перетворившись на червоного гіганта, й проковтне одну за одною планети Меркурій, Венеру, а тоді й Землю. Задовго до того, приблизно через 900 млн років, температура на нашій планеті зросте настільки, що будь-яке вище життя стане неможливим. Поступово все згорить, океани випаруються, і планета перетвориться на розпечену червону кулю. Отже, кінець Сонця стане найпізнішим терміном для загибелі Землі.
Кінець Землі можуть ознаменувати набагато раніше інші події. Наприклад, падіння астероїда або вибух наднової зорі в нашому космічному сусідстві. Який саме кінець спіткає нашу планету? Питання залишається відкритим.


Всесвіт теж не існуватиме вічно. «Фізичні процеси, що відбуваються під час його старіння, добре вивчені», — каже Ріс. Тому його кінець можна передбачити доволі точно.