Суспільство 2018-10-05 12:20 Ганна Чабарай

Щеплення замість лимонів

Кому, коли і як потрібно вакцинуватися проти грипу

У жовтні починається епідемічний сезон захворюваності на грип, який триватиме до травня 2019-го. Жодні «профілактичні» методи, такі як вживання вітаміну С, трав’яних сиропів, імуностимуляторів, не захищають від нього. Єдиним способом зменшити «шанси» захворіти чи зробити перебіг хвороби легшим є вакцинація. У попередньому епідсезоні в Україні зафіксували сім летальних випадків унаслідок грипу, і жоден із пацієнтів не був щеплений.

 

Коли найкраще робити щеплення

 

Як розповіли Тижню в Центрі громадського здоров’я МОЗ, вакцинуватися потрібно до початку активної циркуляції вірусів грипу в громаді, щоб організм щепленої особи міг виробити достатню кількість захисних антитіл. Для цього процесу необхідно приблизно два тижні.

 

Вірус грипу постійно змінюється. За прогнозом Всесвітньої організації охорони здоров’я, у 2018–2019 роках в Україні циркулюватимуть такі:

 

— вірус, подібний A/Michigan/45/2015(H1N1)pdm09;

— вірус, подібний A/Singapore/INFIMH-16-0019/2016(H3N2);

— вірус, подібний B/Colorado/06/2017.

 

У зв’язку з цим ВООЗ постійно оновлює рекомендації щодо складу вакцини: у неї включають віруси, які будуть найбільш поширені наступного сезону. Тому щеплюватися потрібно щороку, аби виробився імунітет до нового вірусу.

 

Щеплення формує стійкість до хвороби на шість – вісім місяців, тобто одного разу вистачить на цілий сезон. Робити його варто у вересні чи жовтні, утім, як зазначають у Центрі громадського здоров’я, можна й пізніше, навіть якщо в регіоні вже зафіксовані сезонні спалахи грипу.

 

Хто має вакцинуватися насамперед

 

Вакцинація проти грипу не є обов’язковою і здійснюється власним коштом громадян. На відміну від кору, краснухи, дифтерії та інших інфекцій, які не мають вираженої сезонності, — проти них щеплення безплатне згідно з календарем щеплень.

 

Проте є категорії населення, які перебувають у зоні ризику й мають вакцинуватися проти грипу першочергово. Це діти, вагітні та особи похилого віку, а також люди з хронічними захворюваннями дихальної та серцево-судинної систем, нирок, обміну речовин, мешканці інтернатів, будинків дитини, інших спецзакладів. Крім того, щеплення мають зробити всі, хто контактує з великою кількістю людей: школярі, освітяни, медики, військові, працівники сфери послуг, торгівлі, транспорту тощо.

 

Читайте також: Сміх у лікарняних палатах

 

Вакцина для цих людей може бути придбана коштом громади, або ж про свій персонал можуть потурбуватися роботодавці. МОЗ рекомендує місцевій владі та підприємствам забезпечити вакцинування громадян із групи ризику.

 

До того ж, зазначають у МОЗ, щеплення від грипу економічно обґрунтоване: витрати на людину, яка захворіла, коливаються від 400 до 2700 грн, а одна доза вакцини коштує 200–300 грн.

 

За статистикою, щороку в Україні реєструється близько 6 млн інфекційних захворювань, 98% із яких на грип та ГРВІ. Водночас вакцинація проти грипу залишається дуже низькою. За останні п’ять років вона охоплювала 0,5% населення України і менше.

 

Як зробити щеплення

 

Насамперед слід звернутися до свого сімейного лікаря, який визначить, чи немає у вас протипоказань до щеплення. Він порадить, де і яку вакцину купити та як зберігати її до наступного візиту, під час якого й буде проведено саму процедуру. У деяких медзакладах вакцину можна придбати на місці. «Варто пам’ятати, що звернення до лікаря важливе, адже щеплення — це медична процедура, яка має бути виконана медпрацівником у належних умовах», — нагадують у Центрі громадського здоров’я.

 

Протипоказань до вакцинації небагато, та якщо вони є, то від неї варто утриматися. Насамперед, якщо людина вже підхопила респіраторне чи інфекційне захворювання, слід дочекатися цілковитого одужання. Те саме стосується й загострень хронічних хвороб та підвищеної температури тіла.

 

Читайте також: Ребрендинг гомеопатії: як «розвести» науковців

 

Не можна вакцинуватися людям з імунодефіцитними захворюваннями, гострими захворюваннями серця, судин, нирок чи печінки, пацієнтам із лихоманкою або недостатньою масою тіла. Також протипоказанням є гіперчутливість до будь-якого з компонентів вакцини, а також курячого м’яса або яйця, адже вакцину отримують способом вирощування вірусів грипу в курячому яйці.

 

Які вакцини цьогоріч доступні українцям

 

Цьогоріч в Україні сертифікували дві вакцини проти грипу: «Ваксігрип Тетра» (Vaxigrip Tetra, виробник Sanofi, Франція, приблизна ціна в аптеках становитиме 300–350 грн) та «Джісі Флю» (GC Flu, виробник Південна Корея, приблизна ціна в аптеках — 200–250 грн).

 

Читайте також: Як відучити українців від Google-терапії

 

«Обидва препарати якісні та безпечні. Який із них обрати, можуть вирішувати самі українці, орієнтуючись на прийнятну ціну або порадившись із сімейним лікарем. Якщо мама хоче зробити щеплення проти грипу дитині віком два роки, вона має придбати «Джісі Флю», бо «Ваксігрип Тетра» призначений для вакцинації дітей віком від трьох років, а «Джісі Флю» — від шести місяців», — пояснюють у Центрі громадського здоров’я.

 

Вакцини проти грипу можуть бути дозволені для використання в медичній практиці після проходження державного контролю на якість та безпеку. Наразі цей контроль триває, тому препарати в продаж ще не надійшли.