Світ 2018-01-10 12:58 Лапаєв Юрій

Божевільна дитина з великою ядерною кнопкою – світові ЗМІ про нову книгу про Трампа

Чим стане книга – збіркою чуток, особистою помстою Беннона чи проводом до відставки Трампа

Нещодавно американський журналіст Майкл Волф (Michael Wolff) випустив книгу «Вогонь та Гнів. В середині Білого дому Трампа» (Fire and Fury: Inside the Trump White House, 2018), яка присвячена поведінці чинного президента Сполучених Штатів. В книзі політика Трампа та його стиль керування піддаються різкій критиці. Дональд Трамп в свою чергу 4 січня через своїх адвокатів направив листа автору книги з вимогами припинити її поширення, погрожуючи позовом до суду проти нього особисто та видавництва. Втім, ці дії навпаки призвели до стрімкого зростання популярності книги та її замовлень. На даний момент книга отримала статус «№1 за популярністю» в магазині Amazon та інших онлайн-платформах.

 Британське видання The Idependent зазначає, що за словами автора книга заснована на більш ніж 200 інтерв’ю з президентом та його провідними політиками за 18-місячний період. Акцентується увага на психічному стані Дональда Трампа, зазначається, що члени його родини та деякі співробітники Адміністрації кажуть, що він поводиться «ніби дитина». Майкл Волф ставить питання щодо спроможності Трампа виконувати свої обов’язки на посаді президента, посилаючись а необхідність застосування так званої «25-ої поправки», згідно з якою дозволяється усунення чинного президента з посади якщо віце-президент та більшість міністрів визнають його фізично чи психічно непридатним до виконання своїх обов'язків. Втім, Білий дім послідовно заперечує будь-які заяви автора книги, зазначаючи, що він вигадав багато історій, лише для того щоб збільшити продажі книги.

Читайте також: ЗМІ оприлюднили новий розпорядок дня Трампа

Видання нагадує, що після повідомлення Трампа в соцмережі Twitter, про те, що він має «більшу ядерну кнопку» ніж лідер КНДР, більше 100 медичних працівників підписали звернення, в якому вони висловили глибоке занепокоєння психологічними відхиленнями президентта. Разом з тим, за словами Вольфа, які наводить The Idependent, хоча в Білому домі вже доволі відкрито обговорюють 25у поправку, ніхто з політиків не вважає, що вже досягнуті всі умови до застосування цієї опції. Своє занепокоєння психічним здоров’ям президента висловлюють і автори веб-сайту американського телеканалу CNN, наводячі цитати Вольфа щодо поведінки Трампа. Зокрема вказується, що всі політики «на 100% занепокоєнні станом Трампа», однак «вимушені робити вигляд ніби нічого не відбувається».

В захист чинного президента Сполучених Штатів наводяться слова прем’єр-міністра Великої Британії Терези Мей, яка в інтерв’ю журналісту BBC Ендрю Марру Сноу заявила, що вона працювала з Дональдом Трампом і побачила його як людину, «яка зобов’язалася гарантувати, що він ухвалює рішення в найкращих інтересах США». Днак в іншій статті від BBC створений цілий хіт-парад фобій та дивниз звичок Трампа: від додаткового телевізора в спальні та обідів в МакДональдсі до непризначення Джона Болтона на посаду Держсекретаря через його вуса.

Інше видання The Guardian крім нагадування про можливі незаконні домовленості сина президента, Дональда Трампа-молодшого з російськими представниками під час виборів , звертає увагу на специфічні звички та фобії самого президента. Зокрема зазначається, що він побоюється отруєння, через що категорично забороняє торкатися до свої речей. Розглядаються й можливі проблеми в сімейному житті Дональда Трампа. Як і колеги з The Independent, в статті також розглядається проблема психічного здоров’я президента, особливо його егоїстичний характер та неспроможність нормально сприймати інформацію.

Чиатйте також: Оборона Трампа

Однак найбільш важливим на думку британських авторів статті, є конфлікт між президентом та колишнім стратегічним радником виборчого штабу Стівом Бенноном, коментарі якого також увійшли до книги. Останнім часом Беннон та Трамп обмінюються взаємними обвинуваченнями та принижують один одного. Нещодавно Беннон опинився на обкладинці журналу Time з підписом «Президент Беннон», пізніше образливо висловлювався в адресу сина та доньки Трампа. У свою чергу Дональд Трамп порівняв його з мокрим собакою, а в прес-релізі Білого дому зазначено, що Беннон «не лише втратив роботу, а й втратив розум». На думку авторів цей конфлікт може вплинути й на хід виборів в Сполучених Штатах цього року, адже певним чином змінює імідж республіканської партії.

Американське видання The New Yorker скаржиться на низьку якість книги, втім не заперечуючи загального її змісту. Однак робота Вольфа називається непрофесійною, інколи маніпулятивною, з розповсюдженням чуток замість фактів. Наводяться приклади недостовірної інформації, що використана в книзі, зокрема про зустріч особисто президента Трампа з росіянами напередодні виборів. Втім, автор статті Маша Гессен (Masha Gessen) погоджується, що рік президенства Дональда Трампа був таким, «що не можна собі уявити».

Читайте також: Трамп і Єрусалим: світ опирається, електорат підтримує

У свою чергу The Washington Post називає вихід книги причиною звільнення Стіва Беннона з посади голови ­Breitbart News Network, ультраправого інтернет-видання, що свого часу фактично допомогло йому стати впливовим та відомим політичним радником. Звертається увага на нещодавні політичні невдачі Беннона та Breitbart, як-от підтримка судді Роя Мура на виборах до Сенату США, що стала катастрофою. Вказується також і на проблеми видання, яке перетворилося на ретранслятор Беннона з культом особистості, що в підсумку викликало зменшення кількості читачів.