Світ 2017-06-12 17:05 Ворожбит Ольга

Світ про безвіз: святкування в Києві та польські фірми у боротьбі за українців

Як західні медіа відреагували на запровадження безвізового режиму України з ЄС

 Німецькомовні видання (німецька Die Frankfurter Allgemeine Zeitung, австрійська Der Standard) безвізовий режим пишуть здебільшого подібне про святкування в Україні.

“Сотні громадян вже ввечері напередодні офіційного скасування візового режиму із ЄС святкували на концерті на Європейській площі в Києві”, – пише Die Zeit. Видання цитує Петра Порошенка, який заявив, що скасування віз “знаменує остаточний розрив нашої держави з Російською імперією”. Також Die Zeit розповідає українську історію останніх років, починаючи від Революції Гідності, далі про війну на Сході та ситуацію в Україні сьогодні.

 Серед німецьких видань із “тренду” вийшло Die Welt, яке оприлюднило текст української журналістки Олесі Яремчук із заголовком “Ні, я ніколи не покину Україну”: у ньому вона згадує про Євромайдан, протести та боротьбу за правову державу, які доклалися до здобутку від 11 червня. Журналістка ділиться також враженнями про поїздки за кордон і про те, як це “відчути, побачити, помацати нову текстуру життя”. Однак, за її словами, їй завжди хочеться повертатися в Україну, і запровадження безвізового режиму допоможе подорожувати, якщо на те будуть гроші, але подорожувати, щоб завжди повертатися.

Читайте також: Безвіз на практиці: Як українці їдуть за кордон по-новому

Про святкування та символічні заходи до початку безвізового режиму з ЄС пише і BBC. Воно також відзначило промову президента Порошенка в Києві, а ще відкриття ним та його словацьким колегою Андреєм Кіскою символічних “безвізових” дверей до ЄС на ужгородському пункті перетину. “Хоча українці, які хочуть працювати в ЄС все ще мають отримати робочу візу”, – нагадує BBC.

BBC приділило увагу і тому, як сприйняли запровадження безвізового режиму України з ЄС у Росії. “В Росії, з якою Україна має напружені взаємини, теленовини применшували значення цього поступу. Вони пропагували ідею, що зміни призведуть до збільшення нелегальних трудових мігрантів з України і що ЄС врешті може призупинити угоду”, – пише BBC.

 “Фірми борються за українців”, – з таким заголовком вийшов матеріал у польській консервативній газеті Rzeczpospolita. Як пише видання, польські підприємці наввипередки рекрутують працівників зі сходу і бояться скасування віз з боку ЄС.

“На більш ніж 773 тис. збільшилася протягом перших п'яти місяців поточного року кількість заяв роботодавців про бажання працевлаштувати робітників зі сходу”, – цитує Rzeczpospolita дані Міністерства у справах сім'ї, праці і соціальної політики. Як пише видання, це майже на 50% більше, ніж в аналогічний період 2016 року і майже на тому ж рівні, що й протягом цілого 2015 року.

“Роботодавці у сфері садівництва, городництва та переробки харчових продуктів “докотилися до ручки”: в цьому сезоні вони не можуть знайти польських робітників. Українці – єдиний порятунок,” – коментує виданню Кшиштоф Інглот із групи Work Service, яка до кінця травня влаштувала на роботу у два рази більше українців, ніж в минулому році.

Читайте також: Тримор’я як нова форма інтеграції у Центральної та Східної Європі

Проте видання також відзначає, що з кандидатами на роботу з України щоразу важче. “Частина українців вже готуються до більш високооплачуваної роботи на Заході. З 11 червня вони можуть без віз виїжджати на 90 днів до всіх країн ЄС. Офіційно їм там не дозволено працювати, але мало хто вірить в ефективність цієї заборони”, – пише Rzeczpospolita. На думку Кшиштофа Інглота, услід за безвізом піде також і відкриття ринку праці ЄС для українців. “Представники агентств зайнятості і роботодавців дедалі частіше говорять про необхідність довгострокової імміграційної політики, щоб затримати робітників зі сходу”, – пише Rzeczpospolita.

 Про схожу тенденцію пише і польська журналістка Яґенка Вільчак у своєму матеріалі для журналу Polityka. У матеріалі під назвою “Із польської землі до італійської”, вона відзначає, що скасування віз для українців може покращити ринок праці ЄС та погіршити польський. Вільчак загалом наводить статистику еміграції з України, яка зросла після Майдану через погіршення економічної ситуації. Улюбленими напрямками українців, за її даними, є Польща, Італія та Німеччина.

“Чи українці, що живуть та працюють у Польщі, із запровадженням безвізового режиму спакують валізи і рушать на захід? Це питання відібрало сон у багатьох польських роботодавців, навіть у тих, хто працевлаштував кількасот українців з–поза східного кордону. Було цілком зрозуміло, що цей день колись настане, і коли він врешті настав, виявилося, що ми здивовані”, – пише Вільчак. Вона також відзначає: роботодавці свідомі того, що “без українців не дадуть собі ради”. Це вже не тільки некваліфіковані чорнороби на будівництві. “Дедалі частіше це також кваліфікований персонал, оператори машин, устаткування, працівники офісів та навіть майстри”, – пише вона.

Оглядачка вважає, що Польща не розробила стратегічного бачення управління міграцією, не має вона також і ідеї чи плану вирішення проблеми нестачі робочої сили. “Тепер, коли відкривається можливість подорожувати, українці можуть махнути рукою на Польщу, якщо ми не можемо затримати їх на довше”, – підсумовує Вільчак.