Суспільство 2017-06-11 19:16 Ворожбит Ольга

Безвіз на практиці: як українці їдуть за кордон по-новому

Тиждень побував на пункті перетину українсько-польського кордону "Шегині-Медика", аби на власному досвіді переконатися, чи можуть українці тепер подорожувати без віз

Пошарпаний білборд із біометричним паспортом та написом "Без віз" на під'їзді до села Шегині, що на українсько-польському кордоні, добре дає зрозуміти, що на безвізовий режим з ЄС українцям довелося чекати немало. У безвізових перегонах країн Східного партнерства Україну спершу випередила Молдова, а потім і Грузія. Спекуляції щодо дат та умов його запровадження ще більше вселяли недовіру серед звичайних громадян. Попри те, на початок дії цього “блага” в Україні багато хто чекав, ніби початку нового життя.

"Станом на 10 ранку кордон у зоні моєї відповідальності (це пункти Шегині, Краковець та Смільниця) перетнули вже 122 українці без віз", - каже в коментарі Тижню прес-секретар Мостиського прикордонного загону Іван Галкін. За його словами, прикордонники очікували, що в перші дні загальний пасажиропотік збільшиться десь на третину, а в подальшому на 10-13%. “Однак ви й самі бачите, що якогось особливого накопичення людей на кордоні немає”, - каже Галкін. Справді на пішому пункті перетину, де ми знаходимося, людей  значно менше, ніж зазвичай. Хоча черга все одно чималенька. Більшість із тих, хто стоїть у цій черзі, користуються перевагами MRG, або місцевого прикордонного руху. В межах цього режиму жителі зони до 30 км від кордону можуть заїжджати та перебувати на території іншої держави до 90 днів щоразу від моменту перетину. Багато з них до безвізового режиму ставляться дуже стримано, оскільки той жодним чином не впливає на їхню пільгу. "Я не маю біометричного паспорта і не робитиму, як цей закінчиться. В нас все таке нестабільне. Той безвіз ше скасують до кінця року”, - каже крайній у черзі чоловік. Однак поруч із ним зустрічаю і молодого хлопця Антона. Він до переваг безвізового режиму ставиться зовсім по-іншому: “Я часто подорожую до родичів у Польщі. Вже маю біометричний паспорт, але сьогодні ще із чинною візою. За кілька місяців, як вона закінчиться, вперше спробую, як це - подорожувати без візи”.

Групу журналістів пропускають до прикордонників поза чергою, що викликає обурення серед декого із тих, хто очікує на можливість перетнути кордон. “Ото вас пустять, а нас ше годину триматимуть”, - гнівається одна з жінок. “Давай, я понесу штатив, а ти скажеш, що я з тобою”, - пропонує чоловік у сірій куртці одному з медійників. З кишені у нього виглядають дві пачки цигарок. І без штатива йому врешті вдається протиснутися поза чергою.

Більш узагальнена статистика перетину кордону із Польщею у речниці Бещадського відділу прикордонної служби Анни Міхальської. За її словами, в межах безвізового руху кордон України з Польщею у її зоні відповідальності перетнули вже 370 осіб із біометричними паспортами. Це трохи більше за 10% від загальної кількості тих, хто подорожував до Польщі протягом того ж часу (від півночі до сьомої ранку сьогодні). Особливого зростання пасажиропотоку через запровадження безвізового режиму польські прикордонники в найближчі тижні не очікують, хоч і готуються. Утім літо – це пора відпусток і якщо порівнювати з тим самим періодом минулої неділі, тих, хто заїхав до Польщі сьогодні майже на 30% більше. Не обійшлося і без порушників: одному громадянину України польські прикордонники відмовили у перетині кордону. “Тій особі було заборонено в’їзд до Польщі до 2017 року”, - пояснює Міхальська.

Щодо фінансових причин відмови у в’їзді до Польщі, то за словами речниці, сьогодні таких порушень не було. Загалом, як пояснила заступниця речниці Бещадського відділу прикордонної служби з питань реадмісії Моніка Рошіцька-Ґарґоль, окрім паспорта для охочих перетнути українсько-польський кордон найважливішими є документи, які підтверджують мету поїздки. “Якщо мета - туризм, то треба додати бронювання житла, екскурсії, які хотіли б відвідати. Якщо це відвідини когось, то запрошення від особи, що приймає, а також кошти для проживання”.

Польські прикордонники теж раді запровадженню безвізового режиму з Україною, оскільки це скоротить процедуру перевірки охочих відвідати Польщу. “Ми витрачатимемо менше часу, оскільки не треба буде перевіряти, чи справжня віза”, - каже Рошіцька-Ґарґоль

Загалом і польські, і українські прикордонники виглядають цілком готовими до нововведень. “Якщо буде якесь значне навантаження на пункти пропуску або збільшення пасажиро-транспортного потоку, ми будемо залучати додаткові сили та засоби, - каже Іван Галкін. - В технічному плані ми готові”. Однак потреби у додаткових пунктах перетину це не скасовує, бо автомобільна черга до кордону за час нашої розмови лише зросла.