Світ 2017-06-03 13:54 The Economist

The Economist: Над прірвою

Доля президента Бразилії — на волосині

Бразильський президент Мішел Темер в інтер­­в’ю для одного з видань заявив 22 травня: «Якщо хочуть, то хай скидають мене!». Це вже другий за останній час президент країни, що бореться за те, аби залишитися у своєму кріслі на тлі звинувачень у зловживаннях і низьких рейтингів популярності. Його попередниці Ділмі Руссефф у 2016 році було оголошено імпічмент через технічне порушення закону про державний бюджет. Звинувачення проти Темера набагато серйозніші, але й шанси залишитися президентом у нього можуть бути вищими. Утім, незалежно від того, піде він чи ні, звинувачення проти нього матимуть величезне значення. Удар по його авторитету та впливу загальмує, а може, й уб’є реформи, життєво необхідні для бразильської економіки, яка от-от починає видряпуватися з найгіршої за свою історію рецесії.

Негаразди Темера почалися 17 травня, коли газета O Globo повідомила про аудіозапис, котрий зробив бізнесмен-мільярдер Жослі Батіста й на котрому чути, як Темер дає згоду на оплату мовчання політика, ув’язненого за участь у скандалі з Petrobras. Спочатку скандал стосувався лише згаданої державної нафтової компанії, але згодом вийшов за ці межі. Під час тієї операції поліція зафіксувала, як конгресмен від Темерової Партії бразильського демократичного руху (ПБДР) і колишня права рука президента Родріґу Лоуреш отримує пакет з 500 тис. реалів ($153 тис.) готівкою. Батіста й один із підлеглих Темера заявили, що президент вимагав й отримував мільйони через такі нерегулярні платежі.
Темер у виступах та інтерв’ю заперечує звинувачення і заявляє про свою невинуватість. Він називає себе жертвою «ідеального злочину», скоєного Батістою, який підставив його в обмін на практично повний імунітет від судового переслідування. Доля Темера в руках судів, його союзників у Конгресі та громадської думки, і кожен із цих елементів може його повалити. Докази проти нього шокують, але вони непереконливі. І в Темера є сили, яких не було в його невдатної попередниці.

Викинути записи

Суддя Верховного суду Едсон Факін, який веде процеси над діючими політиками, уповноважив генерального прокурора відкрити кримінальне розслідування проти Темера, Лоуреша та Аесіу Невеша, сенатора від правоцентристської Партії бразильської соціал-демократії (ПБСД), якого спіймали в ще одній операції, пов’язаній із Батістою. Проти них незабаром можуть висунути офіційні звинувачення. Адвокати Темера стверджують, що згаданий вище запис «нічого не вартий». У ході дослідження плівки було виявлено 70 «розривів», що може свідчити про маніпуляції із записом. Факін розпорядився провести судову експертизу.

Незалежно від того, піде Мішел Темер чи залишиться на посаді, удар по його авторитету і впливу загальмує необхідні реформи для бразильської економіки, яка от-от починає видряпуватися з найгіршої рецесії

Адвокати президента шукатимуть слабкі місця і в інших доказах, зокрема у свідченнях Батісти та його брата Веслі (вони співвласники холдингу JBS — одного з найбільших експортерів м’яса), даних у межах угоди про визнання винуватості. Деякі із заяв Батісти стосуються порушень, що були ще до президентства Темера. У цих випадках останній має імунітет. Проте юридичні нюанси не допоможуть, якщо він не зможе відмитися від бруду, у який сам же заліз. Коли Жослі Батіста в записі хвалиться, що має двох «ручних» суддів і прокурора, Темер просто бурмоче «супер, супер».

Не менш важливими за докази (а частково й залежними від них) можуть бути політичні розрахунки союзників Темера в Конгресі. Найважливіший його друг — спікер нижньої палати Родріґу Мая. Він дав зрозуміти, що охоче сховає в шухляду дюжину пропозицій імпічменту, які вже подано. Дві партії середнього розміру вийшли з коаліції під проводом ПБДР, але їхні міністри не бажають розлучатися зі своїми кріслами в Кабміні. ПБСД, найбільший партнер по коаліції, схоже, ще не вирішила, що робити.

Вагаються в ній почасти тому, що в Темера немає явного наступника (він був віце-президентом Руссефф, але сам заступника не має). У разі імпічменту або засудження Темера його місце тимчасово посяде Мая. Якщо ж президент остаточно залишить посаду, Конгрес матиме 30 днів на те, щоб обрати наступника до закінчення цього президентського терміну (який минає наприкінці наступного року).

Така людина буде автоматично затаврована виборами в Конгресі, що погруз у корупції. Кожен політик, здатний провести реформи через законодавчі збори, як-от Мая, або вже перебуває під слідством, або незабаром потрапить під нього. Інші кандидати на наступників — авторитетна головна суддя Верхов­ного суду Кармен Лусія і міністр фінансів Енріке Мейреллеш, чий розум і проникливість підходять для президентської роботи. Однак Лусія не політик, а Мейреллеш був головою холдингової компанії Батісти J&F. 

Читайте також: Влада Бразилії залучила армію для придушення протестів

Еліта не ненавидить Темера, на відміну від Руссефф. Керівники бізнесу знають, що вони дуже зацікавлені в продовженні його політики, особливо в перегляді пенсійної системи та реформі негнучкого трудового законодавства. Мейреллеш зараз визнає, що реформи загальмуються. Після оприлюднення записів Батісти фондовий ринок обвалився, а торги призупинилися. 22 травня агенція S&P попередила, що може знизити кредитний рейтинг Бразилії.
Окрім того, Темер викликає менше пристрастей серед виборців середнього класу, ніж Руссефф. Протести забезпечених міських жителів у 2015 і 2016 роках, обурених скандалом із Petrobras, допомогли вигнати Руссефф із посади президента. Та все ж ці люди не бажають разом із лівими критикувати Темера за проринкові реформи. На акції проти нього 21 травня вийшло небагато демонстрантів. Після того як протестувальники підпалили будівлю міністерства у Бразиліа 24 травня, учасників може ще поменшати.

Остаточним арбітром президентового майбутнього може стати виборчий трибунал. Велика частина грошей, які щедро роздавали Petrobras, JBS та інші, могла піти на фінансування виборів Руссефф і Темера у 2014 році. 6 червня трибунал почне слухання з приводу потенційного скасування результатів. Донедавна оглядачі сумнівалися, що трибунал захоче піти на такий крок і ризикнути стабільністю країни. Але зараз політично підковані судді трибуналу можуть вважати, що подальше перебування Темера на посаді — ще більша загроза. За деякими повідомленнями, ПБСД намагається полегшити собі процес ухвалення рішення й домовляється щодо наступника Темера. Серед кандидатів найчастіше називають колишнього міністра оборони Нельсона Жобіма та розсудливого сенатора від ПБСД із штату Сеара Тассо Жерейссаті.

Темер міг би уповільнити розвиток подій, якби подав апеляцію на рішення трибуналу. Втім, якщо союзники повернуться проти нього, його рішучість може розвіятися. 

© 2011 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved
Переклад з оригіналу здійснено «Українським тижнем», оригінал статті опубліковано на www.economist.com

Новини RedTram

Loading...