Політика 2016-09-30 12:08 Казанський Денис

Нові донецькі

Чи відбудеться зміна поколінь на електоральному полі вчорашніх регіоналів

Слово «донецький» набуло в Україні негативного значення після того, як зміцнів і став претендувати на владу донецький клан на чолі з колишнім очільником ДонОДА Віктором Януковичем. З роками цей негатив тільки накопичувався, і до кінця 2013-го характеристика «донецький» (не плутати з «донеччанином») стала майже лайкою.

Однак після початку війни на Донбасі слово, хоч як дивно, практично зникло з ужитку. Воно втратило свою актуальність разом із втратою влади вихідцями з Донбасу та їхньою масовою втечею з України. Замість нього стало вживатися інше, раніше невідоме слово «сєпар».
Та чи насправді зникли ті, кого ми називали донецькими? Дійсно, після розгрому клану Януковича й початку війни на Донбасі впливовість вихідців із регіону різко впала. Але вони не зникли, а тільки на певний час відступили в тінь, перед тим як почати новий похід на Київ. Хоча Україна зараз фактич­но не контролює Донецьк та Луганськ, донецькі лишилися і зараз відіграють важливу роль у політичному житті держави.

Як і раніше, найбагатшим громадянином України є донецький олігарх Рінат Ахметов. У парламенті засідає фракція Опозиційного блоку, яку він фінансує і в якій перебувають вірні йому люди. Співголовою Опоблоку, до речі, є давній партнер Ахметова Борис Колесніков, також один із найзаможніших українців, який досі має бізнес у захопленому бойовиками Донецьку. Присутні в Опоблоці теж ветерани «донецького руху» Юхим Звягільський та луганські клани Бойка й Королевської.

Читайте також: У демократію як у карти

Ці люди сьогодні активно продумують плани свого повернення у владу. І, треба визнати, поки що роблять усе правильно. Принаймні рейтинги Опозиційного блоку зростають.

Однак на перші ролі в Україні сьогодні висуваються не ветерани ПР, а нова хвиля донецьких. Це відносно молоді, як для політиків, вихідці з Донбасу, що раніше бували на другорядних ролях або зовсім були нікому не відомі. Сьогодні ж вони стрімко набирають силу та вплив і за певних обставин у майбутньому зможуть навіть потіснити старих.

Нові донецькі, як правило, не пов’язані з Опоблоком, а представляють нові політичні сили, які з’явилися вже після перемоги революції 2014-го. Класичним представником нового покоління вихідців із Донбасу можна назвати 40-річного Віталія Хомутинника, якого українські журналісти
називають «новою зіркою української олігархії».

Тільки за останній час у ЗМІ вийшло кілька розслідувань, присвячених Хомутиннику. І в кожному з них журналісти фіксували різке зростання впливу та доходів нардепа вже після перемоги Майдану. Віталій Хомутинник — виходець із Макіївки. У 2001-му він очолив молодіжну організацію Партії регіонів, а вже в 2002-му був уперше обраний народним депутатом. Тоді Хомутинникові було лише 26 років і він перебував у тіні своїх старших та впливовіших колег. Майже ніхто в Україні не знав його прізвища.

якщо найближчим часом не відбудеться реінтеграція Луганська та Донецька до складу України, то донецько-луганські клани в майбутньому остаточно втратять свою колишню могутність

Однак із роками вплив Хомутинника зростав. А після розпаду Партії регіонів, у якій нардеп зробив кар’єру, навіть збільшився. У 2014 році макіївчанин пішов на вибори за одним із мажоритарних округів у Харківській області й переміг. На думку тамтешніх журналістів, такого результату йому вдалося домогтися завдяки підтримці мера Харкова Геннадія Кернеса, який після розпаду ПР перейшов у нову партію «Відродження» та привів її до перемоги на місцевих виборах у 2015-му. У цій партії одну з провідних ролей зараз відіграє і сам Віталій Хомутинник, який входить до президії її політради, а також очолює в парламенті однойменну депутатську групу. «Відродження», як відомо, пов’язане з олігархом Ігорем Коломойським.

У 2014-му Хомутинник офіційно задекларував дохід 293 млн грн. І це при тому, що останні 14 років він був народним депутатом. Крім тих мільйонів він також має яхту й особистий літак — не так давно це вдалося з’ясувати журналістці Христині Бердинських.

Таке різке процвітання впало на Хомутинника не просто так. Після того як донецькі клани втратили владу, молодий регіонал зблизився з Ігорем Коломойським. Сьогодні Хомутинник має з олігархом спільний бізнес. Крім того, виходець із Макіївки, швидше за все, причетний до махінацій на митниці. Нещодавно журналістам вдалося сфотографувати екран його телефона, де було листування зі ще однією людиною Коломойського — Ігорем Палицею. У ньому вказувалися розцінки за хабарі.

З’явилися нові донецькі також в орбіті президента. У фракції БПП сьогодні присутні кілька колишніх регіоналів, які є вихідцями з Донецької області. Найодіозніший серед них Олег Недава, пов’язаний із кримінальним авторитетом Юрою Єнакіївським. Цікаво, що Недава — мажоритарник, обраний у непідконтрольному Україні окрузі. На вибори йшов від Вуглегірська, який нині захоплений бойовиками.

За численними свідченнями, Недава й далі представляє інтереси Юрія Іванющенка в Україні. Так, нещодавно в коментарі журналістам народний депутат від «Народного фронту» Тетяна Чорновол заявила, що Недава допомагає Іванющенку зберегти контроль над ринком «7-й кілометр» в Одесі.

Читайте також: Українське машинобудування: Межигірський ракурс

Інший впливовий у минулому регіонал, а нині член БПП — краматорчанин Максим Єфімов, у минулому депутат Краматорської міської ради. У 2014 році Єфімов здобув перемогу на виборах у мажоритарному окрузі в Краматорську. Потім вступив до фракції БПП. Цікаво, що, лишаючись членом фракції, він фактично курирує в Краматорську іншу партію — «Наш край». Останній переважно складається з колишніх вихідців із ПР, однак при цьому керується з Адміністрації президента. Таким чином Порошенко намагається підібрати частину електорату колишньої ПР. І місцеві вибори 2015 року засвідчили, що «Нашому краю» все ж вдалося відтягти частину підтримки Опозиційного блоку.

Цього літа перемогу на довиборах у мажоритарному окрузі № 114 на Луганщині здобув також представник партії «Наш край» — виходець зі Стаханова Сергій Шахов. Причому виграти йому вдалося тільки за допомогою масових фальсифікацій. Про численні порушення в 114-му окрузі написали практично всі українські ЗМІ, однак ЦВК традиційно заплющила на це очі.

Читайте також: Розминка лідерів. Хто прагне більшого у владі

Покровителем Шахова в парламенті став його давній знайомий Артур Герасимов, близький до Порошенка. У 2012-му Герасимов намагався виграти вибори в одному з мажоритарних округів у Горлівці, де йшов як член «команди Шахова». Сам Шахов балотувався в Луганській області. Обидва програли вибори представникам Партії регіонів, із якими змагатися в той час було практично неможливо. Однак зоряний час «команди Шахова» кілька років тому таки настав.

А ось у тих, кого сьогодні прийнято вважати донецькими з новими обличчями, справи не такі райдужні. Деякий час новим спікером і новою зіркою колишніх регіоналів вважався молодий харків’янин Євген Мураєв, який став набувати популярності вже після краху Януковича. Проте через деякий час він вийшов із фракції Опоблоку й заявив про створення нового партійного проекту разом із Вадимом Рабіновичем.

Читайте також: Перший засів. Ким представлений Майдан у парламенті

Вочевидь, надалі таке явище, як ціла партія вихідців із Донбасу, вже не матиме шансів на успіх в Україні й остаточно відійде в минуле. Нині ми спостерігаємо процес розосередження уродженців східних регіонів по різних партіях і проектах. А якщо найближчим часом не відбудеться реінтеграція Луганська та Донецька до складу України, то донецько-луганські клани в майбутньому остаточно втратять свою колишню могутність і вже не зможуть претендувати на владу.

схожі публiкацii