Політика 2016-09-12 17:21 Павло Василів
  ▪  

ОБСЄ, миротворчість і не тільки

Після візиту генерального секретаря ОБСЄ Ламберто Заньєра в Україну, знову піднялася тема про розгортання озброєної поліцейської місії ОБСЄ на Донбасі.

Миротворчість має досить довгу історію та давно практикується як один з виходів із тупикових ситуацій. Такі міжнародні організації як ОБСЄ, ООН і ЄС покладають на себе обов'язки по встановленню та врегулювання миру в кризових точках планети. Крім того, ці міжнародні інституції продовжують допомагати і в постконфліктний період, щоб максимально швидко адаптувати людей, урядові та силові структури до нормальної життєдіяльності.

Якщо хтось скаже, що досі ОБСЄ ніколи не здійснювало озброєних поліцейських місій, то він має рацію. Але помиляється той, хто стверджує, що ця функція ніде не прописана та вимагає багато часу для запровадження. У 1998 році на зустрічі союзу МЗС ОБСЄ в Осло була прийнята Декларація про роль ОБСЄ у створенні нової системи європейської безпеки, до якої увійшли положення про поліцейські операції ОБСЄ. Тобто законодавча база вже існує. Що стосується створення, функціонування та фінансування поліцейських підрозділів, то подібні механізми вже працюють в ООН.

Читайте також: ОБСЄ відмовилося спостерігати за виборами у Держдуму Росії в окупованому Криму

У свою чергу, ООН провела масу місій з різноманітними завданнями в Африці, Європі та Азії. Зараз, в основному, місії ООН проводяться в Африці, але європейський досвід теж є. Наприклад, якщо згадати конфлікт в Хорватії, то основними функціями, які виконував персонал в ході операції по відновленню довіри в Хорватії (ОООНВД), були: спостереження за дотриманням режиму припинення вогню, спостереження і надання інформації за рухом військового персоналу, спорядження і зброї через міжнародні кордони, сприяння доставці міжнародної гуманітарної допомоги і спостереження за демілітаризацією Превлакского півострова. Абсолютно адекватні завдання для збереження миру в постконфліктному регіоні.

Повертаючись до ОБСЄ, слід чітко розуміти, що ця організація цілком здатна реалізувати такі завдання на Донбасі:

- контроль за розповсюдженням озброєння;

- дипломатичні зусилля щодо запобігання конфліктів;

- заходи з встановлення довірчих відносин і безпеки;

- економічна та екологічна безпека;

- захист прав людини;

- розвиток демократичних інститутів;

- моніторинг виборів.

 Люди втомилися від війни і хочуть повернути мирне життя. Але, на жаль, верхівка бойовиків в цьому абсолютно не зацікавлена, тому що присутність іноземних громадян з чіткими функціями, окресленими рамками міжнародного законодавства, не дозволить продовжувати цю безглузду війну заради власного збагачення. Крім того, третя сторона, в обличчі Росії, втратить можливість цю війну спонсорувати тими чи іншими способами. Саме тому, на окупованих територіях була розгорнута компанія по саботуванню введення поліцейської місії ОБСЄ на Донбасі. Людей навмисно дезінформували з метою нав'язати власну точку зору.

Читайте також: Поліцейську місію на Донбасі поки не обговорюють – генсек ОБСЄ

Самі ж люди, особливо ті, хто проживає в так званій «сірій зоні», були б раді будь-якому позитивному зрушенню в мирному процесі. Навіть зараз присутність представників моніторингової місії ОБСЄ в населених пунктах забезпечує їм спокійний проміжок часу без обстрілів. Як не крути, а поліцейська місія змогла б навіть здійснювати захист мирного населення від грабежів та насильства. Але без загрози фізичної розправи штучні утворення у вигляді «Л/ДНР» перестали б існувати, а присутність російських інструкторів і регулярних підрозділів ЗС стали б незаперечні.

Читайте також: В ОБСЄ анонсували нові підходи до проведення мінських переговорів

Будь-яка міжнародна організація прагне до того, щоб допомогти сторонам прийти до спільного знаменника і виробити таке рішення, яке буде максимально захищати інтереси громадян. У випадку з Донбасом так само потрібно добра воля всіх сторін конфлікту. Але саме ватажки «Л/ДНР» не зацікавлені в мирному вирішенні конфлікту, адже поки йде війна, то можна грабувати, вбивати і обкрадати свій же народ, а все списувати на «карателів київської хунти».