Політика 2016-08-11 11:50 Павло Василів
  ▪  

Чому сепаратисти бояться поліцейської місії ОБСЄ

Про поліцейську місію було сказано лише як про намір, а протести пройшли по окупованим містам, як кола по воді. Давайте спробуємо розібратися з деякими страхами, які нав'язують людям кремлівські пропагандисти.

Страх 1: «Введення поліцейської місії ОБСЄ перекреслить Мінські домовленості».

Можете мене поправити, але, наскільки мені не зраджує пам'ять, Мінські домовленості не стали остаточним вирішенням ситуації на Донбасі. Вони стали своєрідним фреоном, який на час заморозив конфлікт для пошуків його вирішення. Коротше кажучи, Мінські домовленості - це всього лише відправна точка для довгого шляху з компромісів. І якщо поки нічого путнього не вийшло, то чому б не спробувати щось нове, щоб вийти на фінішну пряму? Відмовка в стилі «в домовленостях такий пункт не вказано» просто смішна, бо немає нічого складного в додаванні ще однієї умови до переліку Мінська-2. Якщо не виходить озброєним людям з двох (плюс третя – Росія, яка не має мужності зізнатись) сторін утримувати гармати зачохленими, то може буде цілком логічно залучити когось незаангажованого в ролі спостерігача з дубиною, щоб давати по руках обом.

Може панове в «республіках» саме цього і бояться? Тут вже не відкрутишся і не вкажеш на «шахтаря» із забою, який в шахті замість руди знайшов новий РПГ і як сувенір прихопив додому дітлахам показати. Як би ж тільки РПГ, а ось що з танками, БТР, БМП, «Буками» і «Солнцепеками» робити? Мінські домовленості нібито забороняють, але поки українці і спостерігачі ОБСЄ не зловили за руку, то можна. Швидше за все «главам республік» не хочеться остаточно зганьбитися перед обличчям світового співтовариства або бути спійманими з летальною «гуманітарною допомогою» з російського військторгу.

Страх 2: «Введення поліцейської місії ОБСЄ призведе до ескалації ситуації на Донбасі».

Тут якось зовсім не логічно. Хто буде цю обстановку нагнітати? Українці самі звуть поліцейських зі сторони, щоб їх не звинуватили у всіх гріхах. Самі поліцейські - збірна солянка з 57 країн світу, які абсолютно не зацікавлені підставити свою країну і спровокувати міжнародний скандал. У них інша функція: не дати вбивати мирних беззахисних людей, стежити, щоб місцева міліція не перевищувала свої повноваження і дотримувалася прав людини, щоб на вулиці не хапали кого завгодно, звинувачуючи його в шпигунстві, щоб ніхто зі зброєю в руках не користувався нею як засобом для заробітку і т.д. і т.п.

Читайте також:  У США повідомили, за яких умов можуть розглянути питання про поліцейську місію ОБСЄ на Донбасі

Тоді хто залишається? Правильно, залишається «Л/ДНР» і мати їх - Росія. Поки існує конфлікт - існують «республіки», про них говорять у світі, про них знають, надсилають гуманітарку. Як тільки буде поставлено крапку - фінансові дотації будуть мінімізовані, місцевим «керівникам» доведеться виживати без халяви. А вони до цього не звикли. Резюме: поки йде війна, існують «лідери Л/ДНР» (політичні, економічні, військові), які користуються практично безмежною владою. Війна вигідна особисто ватажкам «Л/ДНР», а це значить, що вони і виступлять головними провокаторами ескалації ситуації на Донбасі.

Страх 3: «Нам не потрібні чужі поліцейські, у нас все під контролем»

Завдяки війні для багатьох в «республіках» спрацював «соціальний ліфт» або, кажучи простіше, «хто був ніким, той стане всім». Вчорашні бандитські клани отримали гучні назви «Народна міліція», «МГБ» тощо. По суті, їх рід діяльності не змінився, а змінилася тільки вивіска. Навели вони порядок в містах? Навряд чи. Неадекватні, в більшості випадків, озброєні люди ходять по вулицях і можуть забрати на допит будь-якого, хто їм не сподобається. Звинувачення потім придумають або донос «патріота республіки» покажуть. Постійні міжусобні розбірки зі стріляниною, в результаті яких страждають невинні люди, безкарність і вседозволеність ось справжня характеристика міліції та інших силових структур «республік».

В обов'язки поліцейських місії ОБСЄ не будуть входити розслідування кримінальних східняків, сімейних сварок і квартирних крадіжок. Їх діяльність в рамках ОБСЄ буде спрямована на запобігання подальшого розвитку конфлікту і постконфліктне відновлення. Поліцейські будуть моніторити лінію розмежування, щоб не допустити порушень режиму «тиші», виставляти пости в місцях відведення озброєння, щоб не допустити його використання, візьмуть під контроль ділянку російсько-українського кордону, що в інтересах самої Росії, яку звинувачують у постачанні озброєння і перекидання регулярних військ для участі в бойових діях на Донбасі. Правда Кремль дійсно повинен буде припинити поставки військової техніки і боєприпасів під виглядом гуманітарки, що його не влаштовує. Може саме тому російські дипломати виступають за «недоцільність» поліцейської місії ОБСЄ?

Страх 4: «Не потрібно на Донбасі ніяких ОБСЄ вони і так нічого не роблять».

Пардон, але дозвольте запитати, з чого ви вирішили, що вони нічого не роблять? Ці люди не феї і не можуть припинити одним помахом руки то неподобство, в якому, між іншим, саме жителі Донбасу беруть безпосередню участь. Зараз їх функції - спостерігати, фіксувати і робити звіти хто, де і скільки разів був не правий. Діяльність спостерігачів - виключно консультативна без права втручання.

Читайте також: Порошенко обговорив із президентом ПА ОБСЄ важливість направлення на Донбас поліцейської місії

Поліцейська місія, в свою чергу, матиме інші повноваження відповідно до Декларації про роль ОБСЄ в створенні нової системи європейської безпеки від 1998 року, до якої увійшли положення про поліцейські операції ОБСЄ. Ця місія буде унікальна не тільки для самої ОБСЄ, а й в історії міжнародних організацій.

В даному випадку буде конкретна реакція на конкретну дію, тобто результат роботи відразу буде видно одразу. Наприклад, одна з основних задач ОБСЄ - це захист прав людини, тому при порушенні своїх прав можна сміливо до них звертатися. Навряд чи при появі іноземних громадян на території Донбасу «глави республік» зможуть розкрадати гуманітарну допомогу, реалізовувати її в своїх магазинах, кришувати наркотрафік, незаконно торгувати вугіллям і питною водою, розпилювати заводи на металобрухт і багато іншого, що вони дозволяють собі зараз.

Якщо ви не довіряєте представникам якоїсь конкретно країни, то і тут вибір великий. Не хочете США, Росію, Великобританію? Не проблема! Виберіть Андорру, Ватикан, Сан-Марино і Мальту. І люди світ подивляться, і ви себе покажете.

Страх 5: «Ми не допустимо збройних іноземців на наші території».

Це спочатку звучить як протиріччя самим собі. «Ополченці» постійно демонструють відео і інтерв'ю з іноземними громадянами, які приїхали на Донбас «допомагати боротися з київської хунтою». Добровольці - це або найманці, але присутність озброєних громадян інших країн на Донбасі - це факт. Тобто виходить, що приїхати на Донбас «за покликом серця мочити укропів» можна кому завгодно, а офіційній міжнародній організації залучити поліцейських, які чітко обмежені в своїх діях рамками закону, - не можна?

Наступний момент - наявність зброї у поліцейських. Відразу виникає зустрічне запитання: «Де ви бачили абсолютно беззбройних поліцейських?» В Донецьку? Луганську? В Москві? Яким чином вони зможуть вас, мирних беззбройних громадян, захищати? З рогаткою проти автомата? Або з кийком проти «Граду»? У представників правозахисних органів обов'язково має бути зброя, хоча б для самозахисту в умовах реальних подій на Донбасі. Мало того, при прямій загрозі життю мирному населенню вони зможуть захистити людей.

Читайте також: В ОБСЄ пояснили, як має прийматися рішення про введення поліцейської місії на Донбас

З усього вище викладеного, можна зробити висновок: у введенні поліцейської місії ОБСЄ або під егідою якоїсь іншої міжнародної організації, яка проводила схожі місії, не зацікавлені саме ватажки «Л/ДНР», тому що особисто вони багато втратять. А головне, що люди зможуть висловити відкрито своє незадоволення і заткнути їм рота автоматом не вдасться. В кінцевому підсумку саме існування «республік» без силового тиску може бути поставлено під сумнів вже не кимось ззовні, а самими громадянами. Тому промивка мізків в «Л/ДНР» в цьому напрямку йде колосальна. На питання «Поясніть, чому Ви виступаєте проти залучення міжнародної поліцейської місії ОБСЄ для вирішення конфлікту?» адепти «руського мира» відповідають заїждженими телевізійними фразами, апелюючи ретельно вигаданими кремлівськими політтехнологами «аргументами». Така одноманітність відповідей схожа не фразу Портоса «Я б'юся просто тому, що я б'юся» з радянського фільму «Д'Артаньян і три мушкетери». Може «республікантов» цікавить сам процес протесту, а тема не важлива? Пропонуйте будь-яку - ми «за», аби виплеснути накопичений негатив.

Для того, щоб скласти свою, власну!!! думку про поліцейську місію ОБСЄ на Донбасі, запитайте себе: А що Я втрачаю? Може це і є та крапка у війні, від якої всі втомилися?