ut.net.ua 2008-11-07 00:00

Гривня зміцнюється, проте...

Валютний ринок України залишається нестабільним

 

Останніми днями готівковий курс гривні пішов різко вгору й за три дні зміцнився в обмінних пунктах із 7 грн за долар до 5,85 грн за долар. Однак якою буде подальша тенденція, передбачити не беруться навіть імениті експерти. Секретаріат президента вважає, що новий курс гривні стабілізується на рівні 5,6-5,8 грн за долар. «Це той курс, який найбільше відповідає сьогоднішньому економічному моментові», – вважає перший заступник голови Секретаріату Олександр Шлапак.
 
Власне, ці очікування поки що підтверджує й результат торгів міжбанківського ринку, де з цього тижня кардинально змінилися правила торгівлі валютою. В подальшому це вплине на курсову динаміку готівкового та безготівкового ринків валют.
 
Відтепер банки змушені продавати чи купувати валюту виключно за заявками своїх клієнтів. Наприклад, якщо ви маєте валютний рахунок, то можете через банк продати свої заощадження за тим курсом, який вважаєте для себе оптимальним. Звісно, якщо на таку заявку знайдеться покупець. Раніше клієнт змушений був продавати валюту за курсом, який банки встановлювали згідно з результатами торгів на міжбанківському ринку.
 
Поточне зміцнення гривні не повинно вводити в оману щодо стабілізації ситуації. Загалом валютний ринок залишається нестабільним, а прогнози на наступний рік песимістичні: більше 6 грн за долар. До того ж, суттєва зміна валютних курсів не дозволяє скласти стабільні економічні прогнози в зовнішній торгівлі, тож варто очікувати подальшого спаду експортних та імпортних операцій.
 
Ситуація почне стабілізуватися не раніше, ніж стане відомим рішення Міжнародного валютного фонду щодо надання термінового кредиту Україні розміром 16,5 млрд доларів США.